Suud, İsrail, İhvan, Türkiye ve Körfez!

11 Şubat 2019 Pazartesi

Arap Birliği’nin “Arap Birliği” olduğu zamanların kudretli genel sekreteri Amr Musa, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak diplomasi dünyasına yeniden kendini hatırlatmış oldu. Aynı zamanda Mısır Dışişleri’nin ekol isimlerinden olan Musa, “Türkiye, çalışılmış bir programla ilerliyor. Attığı adımlar, Araplar için oldukça tehlikeli. Özellikle Kızıldeniz havzasındaki Türk varlığı, direkt tehdit!” diyor ve ekliyor: “Suudiler kendilerini savunuyor. Yaptıkları şeyler de coğrafi ve siyasi açıdan mantıklı.

MODERN ARAPLARIN TÜRKİYE ALERJİSİ

Musa’nın sözleri, ilk bakışta yeni ve düşmanca bir bakış açısının yansıması gibi görünse de, aslında uzunca bir süredir devam eden Arap dünyasının kendine yabancılaşmasının ürünü… Arap Baharı’nın 2013 Temmuz’unda Mısır darbesiyle başlayan ivme kaybı sonrası BAE’nin Suudi Arabistan’ı peşine takarak başlattığı “karşı devrim” hareketlerinin zafer ilanından bu yana Arap dünyasında bu tür laflar oldukça normal karşılanıyor. Kronolojik olarak anlatacak olursak; önce İhvan şeytanlaştırıldı, hemen ardından Türkiye öcüleştirildi, bu süreçte Körfez ülkeleri ellerindeki para ve medya imkânlarını kullanarak öne çıktılar ve bir süredir de İsrail’i melekleştiriyorlar. Ancak bu süreçte kaybettiklerinin haddi hesabı yok. Buna paralel olarak da Arap dünyasını yöneten siyasi ve kültürel elitlerde Türkiye alerjisi tavan yapıyor. Bunun temelinde ise modern Arapların yaşadığı kimlik bunalımı var.

KİMLİK BUNALIMI VE ÖCÜLERLE İDARE

Arap dünyası bugün tarihinin en ağır kimlik bunalımını yaşıyor. Bu uluslar arası düzende Türkiye’nin kendisine giydirilmeye çalışılan gömleği giymek istememesi Batılı üst aklı olduğu kadar Arap siyasal elitlerini de çıldırtıyor. Merhum Cemal Kaşıkçı, Araplara Arap olduklarını, Suudi Arabistan’a tarihi ve coğrafyasıyla büyük bir ülke olduğunu hatırlatıyordu. Suud’un bugün inkâr ettiği ‘Siyasal İslam’ın “babası” olduğunu açıkça dile getiriyordu. Suud, kendini inkâr ettiği vasatta BAE’nin uydusu haline geliyor. Sisi’nin İsrail’e sapanla taş dahi atılmasın diye dümdüz ettiği Sina yarımadasını elinde tutan Mısır, bugün eski Mısır değil; Mısrail diye anılıyor. İhvan ve Türkiye’nin öcüleştirildiği bütün bu ortamda kazanan İran, İsrail ve Amerika oluyor. Diğer taraftan zaten Suud prensi M. Bin Selman’ın kankası durumundaki BAE prensi M. Bin Zayed’in has adamlarından olan Dubai Polis Şefi Dahi Halfan bu durumu 2013 yılında “Ne İsrail, ne İran, en büyük düşmanımız İhvan” sözleriyle açıkça dile getiriyordu.

Bugün Körfez dünyası göstermelik düşmanlarla tahakküm altına alınıyor. Körfez de bundan çok rahatsız olduğu yönünde bir fotoğraf vermiyor. Yıllardır İran ile karşılıklı tehditleşme en çok Amerikan politikalarına yarıyor. İran ile karşılıklı tehditleşirken, ortak düşman Osmanlılara karşı ise handiyse birlikte hareket etme rüyalarına dalıyorlar. Afrin’deki Türk askerinden İran kadar Suud ve BAE de rahatsız! Diğer taraftan aslında bütün Körfez ülkeleri İran’ı kendi politikalarıyla büyüttüklerinin farkındalar.

HER SEFERİNDE İRAN’A YARAYAN BİR SAVAŞ DÖNGÜSÜ

Tıpkı Avrupalı bir vekilin anlattığı gibi; “Körfez ülkeleri Saddam’ı indirmek için 45 milyar dolar harcadılar, Saddam düştü; Irak, İran’a tabi oldu. Yıllar sonra Körfez ülkeleri Lübnan Hizbullah’ını bitirmek için milyarlarca dolar harcadılar, Lübnan’ın 4’te 3’ü Hizbullah’ın oldu. Türkiye’de Erdoğan’ı indirmek için milyarlarca dolar harcadılar, bugün Erdoğan, İran ile çalışıyor. Sonra Körfez ülkeleri Katar’la çekişmelerine milyarlarca dolar harcadılar, Katar, İran’la çalışmak zorunda kaldı. Yine Körfez ülkeleri Yemen’deki Husileri bitirmek için milyarlarca dolar harcadılar, bugün Yemen’in 4’te 3’ünü Husiler yönetiyor. Araplar dünya nüfusunun yüzde 5’ini oluşturuyor. Ama dünyadaki silahların yüzde 50’sini satın alıyorlar. Sonuç; dünyadaki tüm mültecilerin yüzde 60’ı Araplar… Araplar kendi aralarında en korkunç silahlarla savaşıyorlar İsrail ile savaşlarını ise dua ile yapıyorlar…

Arap siyasal elitlerinin İran karşıtı politikaları gerçekten bu kadar ahmakça olabilir mi? Yoksa bu işin içinde bir başka iş mi var?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Millî Görüşlü Millî Görüşlü 8 ay önce
  Saadet Partisi yalnızca 24 Haziran seçimlerinde anayasa değişikliğine rağmen kaldırılmayan seçim barajını yok saymak adına diğer muhalefet partileriyle - HDP hariç - bir ittifakın içine girdi, bu ittifaktan 1,3 oy alıp ittifakın diğer üyelerine bir katkı sağlamadan kendine 2 vekil kazandırdı ve seçimden sonra bu ittifaktan ayrıldı. Şu anki seçime yalnız giriyor. 1,3 oy alan bu partiye " PKK'yi, HDP'yi destekliyor." gibi iftiralar atmanız çok ahlaksızca.Hele hele savunduğunuz AK Parti'nin Çözüm sürecinde PKK ile görüştüğünü ve şu an onun yancılığını yapan MHP'ninde daha önce CHP ile birlikte seçimlere girdiğini unut(tur)muşken.Söyleyecek laf çok ama " Doğrusunu söylemek gerekirse" : Millî Görüşün mayasıyla yapılan kadaayıfa hiç bir şey olmaz. Siz oturun kendi akıbetiniz için kara kara düşünün.
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu8 ay önce
  Fahrattin beyi yazılarından dolayı kutluyorum,bir nokta eklemek istiyorum Arapların dünyaya yayılışı bazı kabile çatışma nedeniyle Yemenden mecburi ayrımak zorunda kalmışlar bu nedenlebir kısmı şimdiki Suudleri yaşadığı kuzey çöllerine yerleşmişler uzun bir zaman yaşayışlarını sürdürmüşlerdir yanlız irtibatlarını Yemenlilerle hiç kesmemişler ticari yönünden yaşayış tarzları çok bidai, bazıt ve cahil bir kafaya sahiptirler puta ibadet şerefi kirlenmesin diye kizlarını diri diri gömmeler,kabileler arasında geçim yüzünden çatışmalar kadın ve kızlerı kaçırma, okuma be yazma belli kişilerde mevcud Okul ve Eğitim yok( en önemlisi dünya iyle hiç bağlantıları yok gibi nedeni bütün çevreleri çok sert bir Çölle çeviriliO Çöle girmeyi göze alamıyorşardı ,,,, en önemlisi İpek yolundan öedeniyetinden uzak yoksun kaldılar ve şavaşlardan uzak kaldılar ) çok değerli bir yazarın dediği gibi İSLAMİYETİN iniş sebeblerinde biri olması gerek buna kesinlikle karılıyorum İSLAMIN doğuşuyla Araplar dünya medeniyetiyle tanıştılar Arap olmayan Mülümanda Arapçayı dahada iyi öğrenmiş oldular Arap Gramerini persli Sibeveydenöğrendiler İslamın Sünnetini Araplara öğreten Arap olmayan Müslümanlardı bunu ben demiyorum Arap yazarlar diyor,,Unutmayalı SUUD Krallığı bir devlet değil İngilizlerin kurdugu bir Aşiret devletidir,,Vesselam,,
 • Ali rızaAli rıza8 ay önce
  Ömer adalet rumuzlu yorumcu yazar çok güzel bir durum tespiti yapmış tarafsız doğru , olayları analiz etmiş. Senin yorumunun bu yazıyla ne ilgisi var iranın neyini övmüşte tepki veriyorsun , mezhepçilik işte öyle bir şey insanı kör eder,
 • Alkan Alkan 8 ay önce
  BU üç iblis siyonist ABD NIN VE ISRAILIN VE INGILIZLERN VE DIGERLERININ DÖRT BACAKLI TASMALI HIRLAYAN KÖPEKLERI BU ÜÇ SEYTANIN ÖNÜNE EFENDILERI TARAFINDAN KURU KEMIK ATIYOR LAR SAG SOLA SALDIRIYORLAR ULAN ALLAHSIZLAR PIÇ DÖLLERI AGZINIZA TÜRKIYEYI ALMAYIN VE ÖNÜNÜZE ATILMISKURU KEMIKLERI KEMIRDIKCE HIRLAMAYIN SUNUDA IYI BILIN SIYONIST LERIN KAHPE PIÇLERI TÜRK ASKERI SAVASA GELDIGINDE SEHIT OLUR AMA BIR SANTIM GERI ADIM ATMAZ ABD VE DIGER GAVUR ASKERLERININ NASIL KORKUDAN ALTLARINA YAPTIKLARINI SAVAS ALANLARINDAN KAÇTIKLARINI GÖRDÜK ISTESIZIN ASKERLERINIZDE KORKUDAN KAÇIP SAVAS ALANINI TERKEDIP DÖRT NALA KAÇAN KORKAK ASKERIYEYE SAHIPSINIZ DÜNYADA EN GÜÇLÜ DÜNYADA EN CESUR ASKER BIZIM ASKERIMIZ SIZI SATILMIS SIYONISTLER SIZLER KARILARINIZI KIZLARINIZI PAZARLAMAYA DEVAM EDIN SIZLER MASUM HALKIN PARALARINI AKITIN TERÖRIST ABDY KATIL ISRAILE KALLES KAHPE INGILIZLERE DINSIZLER KIRALMIS PRENSESMITALITÄT.
 • misafirmisafir8 ay önce
  Türkiye neden bir varlık gösteremiyor oralardaki türkmenleri organize edemiyor savaşıyoruz şehit veriyoruz fakat bir nufüz elde edemiyoruz aslında çok büyük güçleri yok ettik fakat sonuç ne her şey irana yarıyor kuzey ırakta türkmenleri organize edip bir şeyler yapamıyoruz aslında suriye ve ırak yıllardır terörö üretiyor bize biz sadece vurup geliyoruz aslında daha bastırarak musul kerkük hak iddia edebiliriz savaş tazminatı olarak bizim askerimiz çok değerli olmalı ne bileyim bir sürü nedenler üretebiliriz.
 • hüsamettin acarhüsamettin acar8 ay önce
  arap ismini kirletiyorlar siz akit de buna kılıf hazırlamayın bunlar ırkı yahudiırkından geliyor Allahın davasını taşımayan dert edinmiyenher kimse bizim bizim ehlimiz değildirkardeşimiz değildironlar şeytanın ehlidir ailesindendirAllahın(cc) davasını bizi vesile kılsın nasıp eylesin inşallalh
 • mevhibe inalmevhibe inal8 ay önce
  Normal. Emperyalist Kapitalistler ülkeleri, insanları birbirine etnik-mezhep-kabile-din...düşman edip kırdırıyor.Baştakileri tehdit-rüşvet-korku, halkları da yalan-düzmece haberlerle.Arada kendini kurnaz sanan gönüllü işbirlikçiler de var..
 • veliveli8 ay önce
  Lafı eveleyip gevelemeyin. Üçü de hop, lop "TOP". İşin özü bu. Homo olmayanları böyle kullanamazlar. Mümkün değil. Bİr noktadan sonra resti çeker namuslu olan. Onun için boşuna uğraşmayın. Hem de görüntülü homa bunlar. Onun için kukla ve köpek olmaya mecburlar. sadece kadın ilişkisi olsa kolay. Yaptımsa ben yaptım der resti çeker. Veya da istifayı basar. Ama işin içinde hepten iğrençlik olunca elleri kolları bağlı kalıyor. Durum bu.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 8 ay önce
  Cehennemde de, Birlikte Yanar Şerefsizler. Hiç Şüphesiz. Orada da, Ayrılmazlar.
 • AlperAlper8 ay önce
  hepsi tek merkezden kontrol ediliyor,halklar birbirini kırıyor.Akıllı olun,oyunu bozun,ha birileri bizim için düşünsün diyorsanız,Allah o kafayı size neden verdi?
 • Turan Turan 8 ay önce
  Bunların moderni, eskisi, yenisi yok. Lawrence ile sırtımızdan vurduklarını asla unutmayın.
 • Celil yağmuroğlu Celil yağmuroğlu 8 ay önce
  Fahrettin beyi yazılarından dolayı kutluyorum çok güzel analiz yapıyor , ama bir yazı yazmadan önce iyi araştırmak gerek Örneyin Amro Musanın nasıl bir insan olduğunu,Amro Musayı Arap yazarlardan aktarıyorum Az bir kesim Amronun Müslüman olup olmadığınfan şüphe var Ailece Laik bir yapıya sahipler ve genellikle yurt dişında yaşarlar Oğlu bir Fransızdan evli Milli suhları sıfır bir Arap yazara göre Amronun babası yahudi sabatay daha önceden bir kadınla evli olduğunu ismini verdi şimdi hatırımda değildir,,,Amro Musayı 1967,den beri tanıyorum çok iyi bir Siyasetçi ve güzel bir hatip ve Araplarla diyalogu ve ikna kabiliyeti çok yüksek ama yabancılar karşısında ezikve aşağılık bir dugu hakim genellikle Mısır halkı umumuman ayni drumdalar,,Vesselam,,
 • IliskiIliski8 ay önce
  Bence Reis kararname hakkini kullanarak kendini halife ilan etsin. O zaman gorurler dunyanin kac bucak oldugu hem gavurlar hemde Reis'i sevmeyen muslumanlar. Hatta yan etki olarak patlican fiyatlari bile duser.
 • Ömer ADALETÖmer ADALET8 ay önce
  İran övgülerinde sınır tanımayan Fahrettin efendi MUTE nikahlı metresin olduğu için mi İran gazeli okuyorsun yoksa kıblen Tahran olduğu için mi İran gazeli okuyorsun bilmesem de molla dalkavukluğundan dolayı seni İran'ın büyükelçiliğini hak ettiğine adım gibi eminim..
 • Ali BozarAli Bozar8 ay önce
  Dünya liderimiz Mekke'de oturmalı . Oradan daha kolay yönetilir bu dünya ! Katil kralın da kellesini uçurmalı ! Tabi kanun çerçevesinde ! Yaaaaaa Allah bismillah Allahüekber!!!!!!!!

Günün Özeti