• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Fahrettin Dede
Fahrettin Dede
TÜM YAZILARI
27 Mart 2019

İskenderpaşa’nın açıklaması yeni Ruşen Çakır’ı neden kızdırdı?

İskenderpaşa Cemaati lideri Muharrem Nureddin Coşan, yaptığı yazılı açıklamayla Cumhur İttifakı’na desteğini ilan etti. Eskiden Türkiye’nin cemaat haritasına dair uyduruk yorumları Ruşen Çakır yapardı, kendisi bir süredir ortadan kaybolunca Tayfun Atay, hem de akademisyen kimliğiyle görevi kendinde bilmiş görünüyor.

Atay, İskenderpaşa’nın çoktan bölündüğünden, eski gücünde olmadığından, Coşan’ın liderliğinin tartışma konusu olduğundan dem vuruyor, sonra kendiyle çelişen bir üslûpla “Erdoğan’ın yeni Türkiye’sinde tarikatlara/cemaatlere yer olmadığından” bahsediyor.

PARTİLER ÜSTÜ SİYASET VE CEMAATLER ÜSTÜ KİŞİLİK!

İskenderpaşa; siyasi tercih açıklamaktan geri durmayan, ama aynı zamanda bunu görebildiğim kadarıyla pazarlık amacı gütmeden ve de kapalı kapılar ardında yapmayan bir cemaat. Nitekim merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan’ın “partiler üstü siyaset” anlayışı da tam olarak buna işaret ediyor. Nureddin Coşan’ın 2011’den bu yana MHP ile AK Parti arasında yaptığı tercihler ise bugünün Türkiyesinde “Cumhur İttifakı” adını almış durumda… Erdoğan ise kendi tabiriyle “tekkeye mürid aramayan” bir siyasetçi… Yani, gerek bakanları, gerek vekilleri, gerekse parti teşkilatlarıyla hizmet edecek adam arayışında. Türkiye’de bunca taş yerinden oynamışken; hele ki 2019 Türkiyesi’nde cemaatlerden oy dilenmeyi kendine zül addedecek bir isim.

Anlayamadığım; “Bugün Türkiye’de hiçbir tarikatın gücü yoktur” diyen Atay; İskenderpaşa’nın AK Parti ve MHP’ye desteğinden mi rahatsız oluyor, yoksa Erdoğan’ın tıpkı olması gerektiği gibi 'cemaatler üstü kişiliği'nden mi? Ya da her ikisinden mi?

ATAY’IN YAZAMADIKLARI

Bunun yanında Atay’ın yazamadıkları var. Mesela Demokrat Parti’ye, İYİ Parti’ye oy veren cemaatleri yazmıyor, yazamıyor. CHP’nin arka bahçesi haline getirilen bir kısım Alevileri yazamadığı gibi, Cumhur İttifakı’na kendi özgür iradeleriyle destek veren Alevileri de yazamıyor. Çünkü CHP’ye destek veren Alevileri yazdığı takdirde CHP’nin inanç simsarlığı deşifre olacak; Cumhur İttifakı’na oy verecek Alevileri yazdığı takdirde de sözümona Sünnileşen Alevilerin reklamını yapmış olacak…

 

Adet olunduğu üzere…

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan kararının ardından şimdi de Golan tepeleri üzerinde İsrail hakimiyetini resmen tanıyan başkanlık kararını imzaladı..

Bu tanımaya Arap ülkelerinden doğru dürüst bir tepki gelmedi, adetleri olduğu üzere basit kınamalarla geçiştirdiler. Onların tepkisini en fazla İhvan çekiyor çünkü…

Yine adeti olduğu üzere Trump’ın bu kararına yönelik en sert tepkiyi veren Türkiye oldu. Türkiye, İsrail’in savaş ve işgal politikalarının tümünü gayrımeşru ilan eden açıklamalarla tepkisini sert bir tonda gösterdi…

Ancak yine adet olduğu üzere Türkiye’nin Trump’a yönelik tepkisine en sert tepkiler yine Türkiye içinden geldi. Klasik “Aman Ali Rıza Bey, tadımız kaçmasın” lobisi, Arap Birliği’nin susup görmezden geldiği bir ortamda Türkiye’nin böylesi sert bir tutum takınmasının dış politikanın gerçeklerine aykırı olduğu düşüncesinde…

Türkiye, bugün itibariyle Ortadoğu’da en uzun vadeli politika üretebilen ülkelerden biri. Varsın, Suudi Arabistan, ülkesini bölen Washington ve Tel Aviv merkezli haritaları görmezden gelsin. Türkiye bunu yapamaz. Çünkü Ankara, bugün Golan Tepeleri’nin oldu bittiyle İsrail egemenliğine geçmesine ses çıkarmazsa, yarın İsrail’i Diyarbakır’da, Şanlıurfa’da buluruz. Çünkü İsrail’e Golan’ı işgal ettiren “Vaad edilmiş topraklar” inancıyla, Diyarbakır’ı işgal ettirecek inanç aynı inanç!

Bilmem, anlatabildim mi?

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23