• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Fahrettin Dede
Fahrettin Dede
TÜM YAZILARI
31 Aralık 2018

ABD, Suriye’den çekiliyor! İsrail bu işe ne diyor?

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı alması halen gündemimizin en önemli maddesi… Ankara, ABD’nin bölgedeki muhtemel ‘oyunları’na karşı teyakkuzda beklerken, diğer taraftan basına yansıyanlardan anlaşıldığı kadarıyla geçtiğimiz hafta Moskova’ya giden Türk heyeti operasyonun ayrıntılarını Rusya yönetimiyle paylaştı.

Bölgede varlık gösteren bütün güçler için bir sürpriz teşkil eden ABD’nin çekilmesi, Avrupa ülkelerinin tepkisini çekti. ABD’nin çekilme kararını dünya kamuoyuna duyurması öncesi durumu Tel Aviv yönetimine bildirdiği haberleri de geçtiğimiz günlerde basına düştü.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının en önemli boyutunu İsrail ile ilişkileri oluşturuyor. Zira bizdeki yaygın kanaate göre, ABD’nin bölgedeki varlığının temel sebebi; kendi enerji hatları ve petrol yatakları üzerindeki hakimiyet stratejisi kadar İsrail’in güvenliği… Dolayısıyla hadi diyelim, ABD enerji hatları ve petrol kaynakları üzerinde hakimiyet kurmaktan vazgeçmiş olsun; İsrail’in güvenliğini sağlamaktan da evanjelik bir başkan olan Trump döneminde mi vazgeçecek?  

İSRAİL ENDİŞELİ İÇERLEME HALİNDE

Peki İsrail, ABD’nin Suriye’den çekilmesine nasıl yaklaşıyor? ABD’nin kararının İsrail için ne ifade ettiğini Vizyon Siyasi Kalkınma Merkezi’nin Filistinli uzmanı Ahmed Za’atari ile konuştum. İsrail’in ‘endişeli bir içerleme’ halinde olduğunu söyleyen Za’atari, “İsrail, Suriye’nin kuzeyindeki Amerikan askeri varlığının son bulmasının bölgedeki Türk, Rus ve İran varlığı ve nüfuzunu artıracağı düşüncesinde…” diyor.

Za’atari, İsrail basınının özellikle konuyu PYD/YPG üzerinden işlediğini dile getirerek “İsrail gazeteleri, ‘Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin ortakları ABD’nin ihanetiyle karşı karşıya olduğunu’ yazıyor. Maariv gazetesi, kararın ABD’nin güvenilmezliğini gösterdiğini ve bunun ABD’nin kendilerine ihanet ettiğini hisseden Kürtlere bir darbe vurduğunu yazdı. Yani İsrail basını, Kürt ırkının zulme uğradığı üzerinden bir intikam dili kurguluyor” ifadelerini kullanıyor.

2019’da İsrail-Türkiye ilişkileri ne olacak?

Ahmed Za’atari’yi yakalamışken, son günlerde yeniden alevlenen Türkiye-İsrail ilişkilerinde 2019 yılında bizleri nelerin beklediğini de sormadan edemedim. Za’tari, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun adeta tribünlere oynadığını belirterek şunları söyledi:

“Netanyahu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında gerilimi artıran sözleri iç siyasete yönelik sözler. 2019 yılındaki durum ise 2018’den farklı olmayacaktır. Ekonomik ilişkiler aynı şekilde kalacak, siyasi ilişkiler ise yine gerilimli olmaya devam edecek. Ancak Türkiye-Amerikan ilişkilerinde görülen iyileşme sebebiyle de İsrail ile ilişkilerin daha kötü olmayacağı düşüncesindeyim.”

ABD’nin Suriye’den çekilme kararına neden kimse inanmıyor?

Halk da, basın da, hükümet de ABD’nin Suriye’den çekilmesinin gerçekleşeceği noktasında kuşkulu… Sadece biz değil, Rusya lideri Vladimir Putin bile, ilk açıklamasında “ABD'nin Suriye'den çekildiklerine dair herhangi bir emare görmedik. Afganistan'dan da çekileceklerini söylemişlerdi ancak hala oradalar” dedi.

Peki ABD’nin açıklamasına neden inanmıyoruz, ya da inanmak istemiyoruz?

Yukarıda yazdım; ABD’nin enerji hatları ve petrol kaynakları üzerinde hakimiyet savaşından vazgeçmesinin mantıklı bir açıklaması yok. Daha 1 yıl öncesine kadar Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmek için tüm dünyayı karşısına alan evanjelik başkan Trump’ın bu kararıyla İsrail’i kızdırması da ayrı bir etken…

Kafa kurcalayan diğer önemli nokta ise şu:
ABD; 40 yıldır FETÖ ve PKK/PYD terör örgütlerine yatırım yapıp, istihbarat desteği sağlayıp destekliyor. Türkiye, FETÖ’yü 15 Temmuz gecesi bir meydan savaşında mağlup etmesine rağmen ABD, halen FETÖ ve lideri konusunda gerekli adımları atmış değil.

Türkiye, her ne kadar son yıllarda düzenlediği operasyonlarla PKK’nın belini bükmüş olsa da PYD ile mücadelesine henüz yeni ivme kazandırırken ABD’nin kararı şaşırtıcı bulunuyor. Washington yönetiminin binlerce TIR ağır silah gönderdiği PYD ile ilgili nihaî hesabı bu olmasa gerek!

İşte ABD’nin çekilme kararına bu sebeplerden dolayı kimse inanmıyor, inanamıyor…

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23