“Başörtülü Rehberlik Öğretmeni Olmaz”

08 Mart 2019 Cuma

Bir dönem TRT-1’ de sunduğu “Küçük Şeyler” adlı programıyla meşhur olan Prof. Dr. Üstün Dökmen Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir programa konuşmacı olarak katılmış.

Dökmen programda şunları söylemiş: "Nasıl bir pilot sarhoş olmamalı, bir Hristiyan psikolog haç takmamalı ise; bir Rehberlik Öğretmeni de başörtülü olmaz!, meslek icra edilirken İnşallah, Maşallah, Hayırlısıyla gibi cümleler sarf edilmemelidir!"

Hitler iktidarında, Alman şehirlerindeki pek çok kafede, “Buraya Yahudiler Giremez!” şeklinde pankartlar asılıymış. Nasyonal Sosyalist doktrin insanları etnik aidiyetleri üzerinden ayrıştırıyor bir tarafı methederken diğer tarafı lanetliyormuş. Kaynaklar böyle anlatıyor… Hatta bunun parodisini yapan Charlie Chaplin’in Büyük Diktatör filminde harika bir replik vardır. Orduyu esmer askerlerden temizlemek isteyen Heinkel (Adolf Hitler): Subaylarımız ne kadar da esmer, önce Yahudilerden sonra da esmerlerden kurtalacağız ve mavi gözlü, sarışın bir ordu kuracağız. ”der. Dökmen’in sözleri de düşünce ve inanç üzerinde sergilenen bu tip bir faşizmin göstergesi.

Bu faşizmin türevlerini özellikle 28 Şubat sürecinde gördük ve yaşadık. Başörtülü olmayanlardan rehber öğretmen olmaz demek ne kadar budalacaysa Dökmen’in sözleri de o kadar budalaca! Sadece düşmanlıktan doğan, zerrece zeka, vicdan barındırmayan ve Üstün Dökmen’in kalitesini ortaya koyan sözler bunlar…

Şu kadar tecrübeden sonra artık bu ülkede başörtüsü üzerinden bir faşizme kesinlikle izin verilmeyeceğini söylememe gerek yok sanırım.

Fakat konunun başka bir yönü var…         

Dökmen İl Milli Eğitim Müdürlüğünün davetlisi olarak katılıyor bu programa. Muhtemelen salonu dolduran öğretmenler ve idareciler arasında başörtülü olanlar da vardı. Bu kadar düşmanlık kokan bir konuşma yalnızca başörtülülerin değil herkesin tepkisini çekmiş olmalıydı. Ne bir öğretmenden de de bir idareciden Dökmen’e bir tepki gelmiş. Aksine o sözlerin üzerine kendisine bir de plaket sunulmuş. Hatta güzel günü kalıcı kılmak için İl Milli Eğitim müdürü de dahil olmak üzere bir de hatıra fotoğrafı çektirilmiş.

Böyle olunca mı makbul oluyor anlayamıyorum.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım…

Geçtiğimiz yıl yine Milli Eğitimin öğretmenlere yönelik hazırladığı bir eğitim programında “İbn Haldun ve Eğitim Anlayışı” üzerine bir seminer verilmesi söz konusuydu. Benimle temasa geçilmişti. Milli Eğitim müdürü de bildiğim kadarıyla ilahiyat kökenli biri idi. Program yeri, günü ve saati belirlenmişti. Fakat yeni akit yazarı olduğum anlaşılınca tarafıma bilgi verme nezaketi bile göstermeden programı iptal etmişlerdi. Programın iptal edildiğini ancak ben Müdürlüğü arayınca öğrenebilmiştim. Yeni akitten biri ile yan yana gelmeyi, aynı fotoğraf karesinde bulunmayı istememişlerdi anlaşılan. Aynı Milli Eğitim, Hürriyet’ten bir yazara aynı kabalığı yapamazdı sanıyorum. Üstün Dökmen’e hiçbir tepki göstermeyip üstüne plaket vermelerine bakılırsa…

O “Beka” Hangi Beka?

Bir gazetenin neredeyse dört yazarı, aynı gün, başlığında “Beka” geçen yazılar yayınlamışlar.  

Ne anlattıklarını, neyi ima ettiklerini, ne yapmaya çalıştıklarını gayet iyi bildiğim halde yine de göz attım yazılanlara.

Sürekli “Beka… Beka” diyerek bütün sorunları ABD, Almanya gibi “dış güçlere” bağlıyor, yıllardır süregelen politikaların sancılarına gözlerine kapıyor ve sandıkta nereye oy vermemeleri gerektiğini ihtar ediyorlardı vatandaşa. Kendileri gibi düşünmeyenlere aba altından sopa gösteriyorlardı bir bakıma. Mantıkları tutarsız, tavırları itici, imaları inciticiydi…

Oysa sokaktaki “beka” algısı, bu yazarların ki gibi uzak değil, çok yakın bir tehditle ilgili.

Bilmiyorum o yazar arkadaşlar farkındalar mı ama ülkede hayat inanılmaz derece pahalı.

İnsanlar faturalarını, kiralarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlar.

Bu ülkenin büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşıyor ve yarın endişesi taşıyor.

İnsanlar daha ne kadar süreceğini bilmeden üç kuruş tasarruf ederim düşüncesiyle tanzim kuyruklarında bekliyorlar.

Firmalar çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorlanıyorken kimi çalışanlar her an işlerini kaybetme belirsizliği ile çalışıyorlar. Pek çok firmada işten çıkarmalar artarak devam ediyor. Müesseseler kapanıyor. Hacizler, icralar artıyor.  

Gençler parasızlıktan evlenemiyorlar.

Üniversite mezunları, işsiz, parasız ve dahası gelecekten ümitsizler.

Gençlerin ümitsizliğinden daha öldürücü ne olabilir ki?

Eğitim gibi bir kurum, nereye gittiğini eğitimcilerin bile bilmedikleri kayıp bir gemiye dönüşmüş durumda.

Adalet, Cumhurbaşkanının bile kararlarına “saygı duymadığı” bir müessese uzun süredir.

O kadar ki insanlar mahkemelerden umudu kestikleri için kendi adaletlerini kendi elleriyle sağlamaya başladılar. Gazetelerin 3. Sayfaları, haber bültenleri adalet arayanların kanlı girişimleriyle dolu.

6284 ile evlilikler erkeğin ve çocuğun köleleştirildiği bir yapıya dönüştürüldü.

Vergiler ağırlaştı, acımasızlaştı.

Fakat gelir adaletsizliği ve devletten zenginleşmenin meydana getirdiği öfke arttı. 

“Dikey mimariden”, yanlış planlamadan şehirlerde adım atacak, nefes alacak, insanca yaşayacak çok az yer kaldı.

****

Sokaktaki insan, sokaktaki genç işte yukarıda çizdiğimiz bu tabloya bakıyor ve giderek bulanıklaşan, karanlıklaşan bir gelecek silueti görüyor karşısında.

Türbanlı Anneler ve Seküler Kızları adlı yazıda şöyle demiştik: “Böyle gittiği takdirde üç kuşak sonra ortada inanç, kültür namına hiç bir şey kalmayacağını öngörmek için müneccim olmaya gerek yok. 16 yıldır bir kültür politikamız yok maalesef. Türk kültürü kitaplar ve müzelerde sergilenecek yakın gelecekte. “Şehvet, para, iktidar, haz” propagandası yapan popüler kültür kendinden başka her inancı, her kültürü son direğine kadar yıkacak. Sadece çocuklarımızın cinsel kimliklerini değil, rüyalarımızı bile çalacak…Kitleleri hazzın “kulu” haline getirecek.”

Şayet “Beka” yani bu topraklardaki varoluşumuza dair problemler konuşulacaksa, hayatı yaşanmaz kılan ekonomik, adli etkenler ve alıntıladığımız bölümdeki kültürel sorunlar olmadan konuşulamaz…

Bunların hiçbirinin yok bu maaşı kabarık arkadaşların köşelerinde…

Sokaktaki insanın gördüğünü o arkadaşların görmesi mümkün değil çünkü onlar sokakta değiller.

Onların halk diye bir dertleri yok.

Siyasetin memnuniyetini kazanmak ve gerçekleri örtbas etmek için kaleme alıyorlar yazılarını.

Gazeteleri satmadığı, köşeleri okunmadığı halde küçük iktidarlarını garantileyen sisteme diyetlerini ödüyorlar bu tehdit dolu yazılarıyla.

Bu yüzden halkın acil gündemi olan pahalılık, adalet, yoksulluktan bahsetmeyip sürekli “Beka” diyorlar.

VİCDAN HAREKETİ

Suriye hapishanelerinde 7000’den fazla kadın ve çocuk yıllardır korkunç işkenceler ve tecavüzlerin gölgesinde yaşıyorlar. Bu, insanlık ve özelikle Müslümanlar için büyük bir utanç… Vicdan Hareketi bu tutsakların özgürlüklerine kavuşabilmesi için takdir edilecek bir hareket başlattı. Hareket zulmün dünya kamuoyunun gündemine girebilmesi için yeterli sayıda imza toplamayı amaçlıyor. Bugün saat 14:30’da Sultanahmet Meydanında bu zulmü dünyaya duyurmak amacıyla bir gösteri düzenlenecek. Gösteriler onlarca ülkede de sürecek. Ta ki zulüm duyulana, anlaşılana kadar.

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mercan umarım son yazınız olmazMercan umarım son yazınız olmaz3 ay önce
  Bu topraklarda bu çifti sürmek herbabayiyidin harcı değil selamlarımla
 • cabircabir3 ay önce
  bunlar kadar dini sömüren ve insanları uyuşturan daha olmadı galiba rabbim bunları islah etsin.ben de eyt mağduru biriyim hatta iki katı asgari yatanım olmadığı halde cezalandırılan yıllarca vatan diye mücade et sonra kendisi çift dikiş yapan bir reisin kararı ile perişan ol emekli olma sonra bunlar oy ister onu bırak helallik bile vermiyeceğim bunlara
 • Merhaba Merhaba 3 ay önce
  Sayin Ali OsmanKonuya girisiniz iyi ama sonra dagitmissiniz. Devletin bekasi bir kilo tomatesden daha önemli.devletin bekasi icin Çanakkale de Dumlupınarda nekadar geclerimizŞahagitti onlar softalarini ve geleceklerini feda ettiler.Akitde böyle yazilara yer verilmesoni yadirgadim
 • ramazan m. yücelramazan m. yücel3 ay önce
  Bizimkilerin organizasyonlarında bunlar konuşuluyorsa, mazallah ülkede sol anlayışlı bir hükümet hakim olsa ne konuşulur düşünmek bile istemiyorum. Rehberlik hizmeti verenleri, insanlığagerçek rehber olan peygamberlerden bile üste tutup, onları kafasınca, dinler üstü bir statüye sokan bu zavallı görüşteki herkesin, gerçek bir rehbere ihtiyacı var da farkında değiller. Son olarak şunu söylemek istiyorum: Bu konuşmanın yapılması ve yayınlanmasında emeği geçen herkesin Allah bin kat şuurunu artırsın.
 • OsmanOsman3 ay önce
  Ali osman hocam bi twitter hesabı acsaniz da ordan paylaşım yapsanız gerçekten faydalı yazılar yaziyinuz
 • M.BALtacıCIM.BALtacıCI3 ay önce
  ÜSTÜN DÖKMECİYİ KINIYORUM. bAŞ ÖRTÜSÜNÜN BÜTÜN DİNLERDE OLDUĞUNU, HİRİSTİYAN VE YAHUDİLERDE HALA YAYGIN OLDUĞUNU HE R RAHİBENİN BAŞ ÖRTÜ TAKTIĞINI, HER YAHUDİ KADINI SİNAGOGTA İBADETİ BAŞ ÖRTÜSÜYLE İZLER . BUNLARI BİLMESİ LAZIM ,EĞER BİLMİYORSA EĞİTİMİ NOKSAN VE İLGİSİZ VE İSLAM KARŞITLIĞI ÜZERİNE YAPIYOR.YAZIK,MÜSÜMANLARDA ONA İLGİ GÖSTERİYOR.
 • KEMALİSTKEMALİST3 ay önce
  FUZULİ YORUM KİRLİLİĞİDÜŞMANLIK.. HATIRLARSAKBAYANLAR ÇALIŞMASIN EVDE EŞİNE HİZMETKAR OLSUN DİYEN ,HOCALAR ,HATTA YAZAR VEHBİ KARA BEY YAZI YAZDI YENİAKİT'TE TAKİP ETMİYORSUNUZ BU GASTEYİ HERHALDE EŞLER EVE DÖNSÜN DEMİŞTİ 2018 DE Kİ AYNI BAŞLIKLI YAZIYLAYANİ ASIL İSLAMDA Kİ DÜŞÜNCE EŞ, EŞE ,EVDE, EV HANIMLIĞI YAPSIN EŞİNE HİZMETKAR OLSUN EE! ŞİMDİ ÜSTÜN BEYE KIZIYORUZ BELKİ TEKNİK BİR ŞEY ANLATMAYA ÇALIŞTIBENDE DİYORUM Kİ, TÜRBANLI BAYAN ÇALIŞMALI EVDE KALAN KADIN CARİYELEŞİR ,KÖLELEŞİR DİYORUM YANİ TÜRBANLIDA OLSA BAYAN ÇALIŞMALI,TOPLUMA KATILMALI ANCAKO ZAMAN BU KORKULARIMIZI YENERİZ YANİ BAKIN FİKİR FARKLILIKLARIMIZ VAR DİYELİMŞİMDİ NE DİYECEĞİZ?ÜSTÜN BEY, SENBİR DİKTAMISIN?O NA GÖRE BEYFENDİO FİKRE SAHİP.. ADAM YASA YAPMADI.. BU KADAR ABARTMAYIN OLAYI KARDEŞİM YANLIŞ YOLDASINIZ HERKES AYNI DÜŞÜNMEYE BİLİR ...FİKİR FARKLILIKLARI OLABİLİR.. TAASSUP'DAN KURTULMAZSAK DUYGULARIMIZA ESİR OLUR ,BEYNİMİZ HİÇ BİR İŞE YARMAZ.. O ZAMAN ..ŞİZOFREN BİR HAYAT SÜRERİZ...
 • YahyaYahya3 ay önce
  Değerli yazar, "Ta ki zulüm duyulana, anlaşılana kadar. " demişsiniz. bizim ülkemizde bize "müslüman erkeklere" yapılan zulümü nereye koyacağız? hemde bizden dediğimiz iktidardan ve yönteticilerimizden bu zulüm geliyorsa!!! ülkemde hukuk, eğitim, sağlık, kültür, inanç vs kalmayıp gider.. . nereye gidiyoruz? niçin haykırışlarımız duyulmuyor? niçin tebdili kıyafet yapılıp halk arasına karışılmıyor? baş örtüsü hususuna gelince; Allah'ın emrini tartışmak yorumlamak "en azından" bana düşmez ama baş örtüsünü kazandık, tesettürü, hayayı kaybettik. bir grup başörtülü, başını açsa ne olur, açmasa ne olur? bu bir grup başörtülü yüzünden tüm tesettürlü hanımlarımız zan altında kalıyor. Eğer başörtüsü takıyorsan, alnın secdeye varıyorsa, sünnet olan sakalın varsa, icap ettiği gibi davranacaksın!!! Eğer davranamıyorsan, bırak bunları bizleri kandırma, Allahtan kork!
 • RECEPRECEP3 ay önce
  GEÇMİŞİ SÖZDE MİLLİ GÖRÜŞÇÜAMAKENDİLERİFOX'ÇU ULUSALCIGEÇİNENBAŞÖRTÜSÜ SİMGE ,İSLAMINKENDİSİDEĞİL DERSE,ASILSIRTINDAYUMURTAKÜFESİOLMAYANBUSAADETLİLER BAŞÖRTÜSÜDÜŞMANLARIYLA DİRSEKTEMASI ,BİLMEM KAFA SÜRTÜŞTÜRMESİYAPARSA,DİNDAR DİYEMÜDÜRLÜĞE GETİRİLENADAMLARINAVUÇLARI KIZARINCAYAKADARALKIŞLARSA SÖZDEÜSTÜN GİBİÇUKURLARÇEMKİRİRDE ÇEMKİRİR. BİRREİSE KALDI YİNE BUNLARAAYAR VERMEK.
 • erhanerhan3 ay önce
  böyleleri ne bulmuşlar, literatüre ne katmışlar ancak maslow, watson, pavlov,skiner, fromm, wundt ....un bulgularını böbürlenerek tekrarlamaktan başka
 • bay kemalbay kemal3 ay önce
  türbanli rehber ögretmeni degil hiç bir devlet memuru olamaz olmamalı
 • Kubilay. Kubilay. 3 ay önce
  Teşekkürler Ali osman bey senin bu gazetede bunları yazman büyük başarı. Her zaman hakkaniyetli yazmaniz Size ilgiyi, sempatiyi dahada artırıyor. Toplumun sizin gibi insanlara ihtiyacı var. Ellerine sağlık...
 • AhmetAhmet3 ay önce
  Benim bildiğim Üstün Hoca hata yaptığını anlayıp özür diler çünkü içki içmek bir zorunluluk değil ama başörtüsü inançtan kaynaklanan bir mecburiyettir kişiye kalmış bir tercih değil..
 • NecmettinNecmettin3 ay önce
  Bakan sadece bakmakla kalıyor
 • Sarı çizmeliSarı çizmeli3 ay önce
  Hocam kim nederse desin siz G A Z E T E C İ S İ N İ Z onlar yandaşkaleminize sağlik her şeyi net bi şekilde yazmissinizsadece ver mehteri ver mehteri ile gazecillik olmaz mehteri verdesadece mehteri vermekle olsaydi Osmanli yikilmazdi
 • Temel KılıçTemel Kılıç3 ay önce
  Üstün Dökmen'e göre,Resmî Kurum *Lâisizm Ma'bedi*,O kurumun görevlileri *O Dînin Şâri'inin 'Abd'leri* olsa gerek.Bu adamı Erzurum'luluğu ciheti ile biraz muhâfazakâr biri zann ediyordum. Meğer hiç de öyle değilmiş.Hayret.
 • Ahmet YÜCELAhmet YÜCEL3 ay önce
  Başörtü düşmanı birisinin tüm başörtülü öğretmenleri sözle sopalaması için taammüdençağrılması, illerdeki ve Bakanlıktaki eğitim bürokratlarının atanmaları ile görevden alınması gerekenlerin görevlerine devam etmeleri dindar görünen Ak parti hükümeti tarafından değil de çok tesirli, gizli ve mafyalaşmış çıkar grupları tarafından yapılıyor gibi sanki.
 • Yusuf BaşarılıYusuf Başarılı3 ay önce
  Üstün Dökmen kişisel düşüncesini söylemiş, başörtülüler okula alınmamalıdır, öğretmen yapılmamalıdır demiyor ki, meslekten atılmalıdır demiyor ki, başörtüsünü psikoloji ve rehberlik alanında meslek icrasına uygun bulmadığını ifade etmiş.
 • yazıYORUMyazıYORUM3 ay önce
  Müslüman mahallesinde salyangoz satanlar bu zamana kadar sattığınızdan kazandığınız size yeter, sesiniz kesin işinize bakın, beğenmeyen salyangozunu gitsin gavura satsın müslümanın çocuğuna ilişmesin!
 • Hüseyin KüçükkazdalHüseyin Küçükkazdal3 ay önce
  Peki sayı yazarımız biz neden hep bu adamın sözlerini gündeme taşyıp sadece onun üzerinden gidiyoruz pekı bu kişiliğini kaybetmiş şahsiyet orda bu konuşmayı yaparken konferansta bulunan bazı dinleyiciler tepkilerini koyma adına protesto edıp salonu yerk etmişlerdir şimdi size soruyorum onu oraya konuşmaya davet eden vede üstelik kendiside başörtülü olan sakarya il milli eğitim müdürümüz(müdüremiz) tabiikide ne konuşacağını bilemeyebilir ama bu konuşmanın akabinde ne cüretle kendisine plaket ödülü vermiştir bu ödülü kendisine verirken şunumı demek istemiştir o başörtülü müdüremiz bravo aferim bşz başörtülülere iyi giydirdin ve bende bundan çok memnun kaldım ve yine bende bşr başörtülü öğretmen bürokrat olarak bize yaptıpın hakaretlerden dolayı çok memnun kaldık lğtfen bu plaket ödülünü kabul ederek bizi biz başörtülüleri onure edin'mi demek istemiştir
 • Abdullah turabAbdullah turab3 ay önce
  Kardeşim pırıl pırıl insanları kenara atıp böyle gayrimüslim kafalı insanları bu yönetimin yetkilileri konuşmacı olarak çağırıyor ne diyeyim o kadar çürük elma varki Allah CC . Tayyib beyin yardımcısı olsun.
 • alperalper3 ay önce
  diğer yazarlar için ,"gerçekleri örtbas için yazıyorlar " diyorsun. Oysa asıl sen gerçekleri örtbas etmek için didiniyorsun. Tabi umrunda mı hiç bir şey ve olanlar, Tek derdin cumhuriyet ittifakının bu vurgusunu aklınca çürütmek, böylece CHP ye hizmet etmek için.Eğer ekonomi biraz sarsılmışsa .bu da yine iç ve dış düşmanların yüzünde .Beyefendi,sen terörün,terörle mücadelenin bu ülkeye çıkardığı faturayı,bedeli biliyor musun ? bilsen bile tek laf etmeye gönlün ve dilin elveriyor mu..!
 • Rehber öğretmen deyince;Rehber öğretmen deyince;3 ay önce
  Bir yanda Feto' nun operasyonlardaki denek olarak kullandıkları başı örtülü karılar; öbür yanda da .. açık ..öğretmen karıları akla geliyor insanın! Raflarında ne ararsan var; 'aha işte bu bizim evliyamız!' dedikleri aymaz' dan(hakikaten aymaz), rengarenk . verene kadar her çeşidi mevcut..
 • hsnhsn3 ay önce
  üstn dkmn altına kaçırmış ve üstünü kirletöiş olmalı ki bu kiri başkalarına da bulaştırmak şstemiltir ve meb milli eğitim müdürlüklerini uyararak üstü kirli beyni özürlü dökümenleri davet etmesin sayın cumhurbaşkanın meb nının bu icraatından haberdar mı acaba
 • AkifAkif3 ay önce
  Sistemin ürettiği arızalı mamüllerden birisi. Nasipsiz. Psikolog diye geçinen bu zavallı önce kendisi kendine bir psikolog bulsun. Kişilerin değer yargılarına inançlarına vakıf olmadan, onların dili ile konuşmadan nasıl çözüm bulacaksın... İnancıma göre; İnsan tabiatıni incelediğimizde ona huzuru, yaşam sevincini ve geleceğe olan umuduna dair boşluğunu ne zenginlik, ne makam nede dünyevi zevkler tatmin eder bir noktadan sonra o kişide ALLAH inancı yoksa dünyanın en müflis insanıdır.Bu vatandaşın inanç bağlamında kendini gözden geçirmesinde yarar olacağini sanıyorum...
 • fatihfatih3 ay önce
  böyle soytarılar çoktur dinleyen olursa;yazık, yazıkkiböylelerine para verip konuşturanlara
 • Bunuda bilinBunuda bilin3 ay önce
  Türk hava yolları başörtülü bayan kabin memuru almıyor. İş ilanınada başörtülü kimseler başvurmasın diye bir açıklamada bulunmuyor. Nedense, Siz başvuruda bulunuyosunuz, başvurunuz kabul oluyor,sınavı kazanıyorsunuz, mülakata çağırıyorlar, lisan ve diğer mülakatları geçiyorsunuz,en sonda heyet siz başörtülüsünüz, başınızı açarsanız devam edersiniz yoksa sizi elemek durumundayız diyorlar ve eliyorlar. Sayın yazar bu durumu biliyormusunuz
 • nurinuri3 ay önce
  Nahına da mıhın da det ten güzel bir makale! Üstadım gönlüne sağlık...
 • sahravansahravan3 ay önce
  Prof. Dr. Üstün Dökmen denilen şey bu toplumun %'de kaçını temsil ediyor. Bu şey, bi şey söylemiş diye niye haber oluyor. Ve biz "aaaa adamın biri böyle bişey demiş diye niye yorum yapmak zorunda kalıyoruz. Bu pısırıklık , bu şikayet etme hali , bu kompleks nereye kadar.
 • Abdal.Abdal.3 ay önce
  Millet olarak topluca batmışız. Allah bu milletin belasını vermiş de farkına varan yok.Bunu anlamak için yarım saat haber bültenlerini dinlemek veya gazetelerin 3. sayfasını okumak yeter.Bu milletin hiç bir ferdi kendisini bu belalardan uzak görmesin.Dindar geçinenide ateisti de.Top yekün bu millet helak a doğru gidiyor.
 • BirolBirol3 ay önce
  Yazıyorum isimli yorumcu ya Burası Türkiye cumhuriyeti devleti, muz cumhuriyeti değil,Venezuela hiç değil.Türkiye milletine hakaret etmeyi bırakın.
 • KubilayKubilay3 ay önce
  Evet admin, niye yayınlamiyorsun, korkmayın. Hakaret yok metinde. İspa edemediğiniz şeye inanmayı eleştirmek hakaret değildir. Kacmayin
 • UMUT ÖZBEKUMUT ÖZBEK3 ay önce
  ÇOK GÜZEL SAÇMALIYORSUNUZ. GAZETECİLİKTE ÇIĞIR AÇIYORSUNUZDAHİ ÇOCUK. PES. BİRAZ O OLMAYAN BEYNİNİZİ KULLANMAYI HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ ACABA. BİRAZ CIK EMPATİ KURSAN DİYORUM. ÖRNEĞİN, SENİN ÇOCUĞUNA FARKLI BİR İNANÇTAKİ İNSAN KENDİ DEĞERLERİNİ ÇOCUĞUNA AŞILAYARAK ( YÜCE İSA, MESİH , GİBİ ) DERS ANLATSA KABUL EDER MİSİNİZ ACABA...
 • VeysiVeysi3 ay önce
  Sayın Ali bey aynı minval üzere yazdığım yorumları maalesef gazeteniz yayınlamıyor
 • engineerengineer3 ay önce
  sadece bir cümle yazacağım; Hasan Karakaya Merhum bu soysuzlar için , nesebi gayr-ı sahih bilmem ne çocuğu derdi, otuma oraganı kaşınıyor derdi, aynen öyle, Karakaya abimizi rahmetle anıyoruz, hayırlı Cumalar, zalimle ve kafirler için yaşasın cehennem, bir cümleden fazla oldu galiba, saygılarımla.
 • Sabri Kaya TürkerSabri Kaya Türker3 ay önce
  Üstün'ü Dökmen'i Dikmen'i hem de para vererek oraya çağırır, konuşturursan başka ne olacak? Türkiyede popüler kültürün parlattığı medya maydanozlarından başka kimseyi tanımayan Ak Partinin akraba , tallukat, aşiret, kabile ilişkileriyle derlediği nitelik mahrumu MEB bürokratlarıbaşka bir şey yapamaz. Sadece değerlerin altının oyulmasına zemin hazırlarlar. O zatı orada konuşturanlar CHP'li değil herhâlde bunlar partinin getirdiği torpilli takımı. Ehliyet, liyakat, adalet işte kaybettiğimiz şey.
 • selmanselman3 ay önce
  Yazınızı okuyunca bir kez daha anlıyorum ki adalet duygusu peşinden edebi, kültürü, zekayı ve kaliteli üslubu da getiriyor. Bu kavramlar hep arkadaş, biri gidince diğerleri de peşinden gidiyor. Allah her yere sizin gibi Müslümanlar nasip etsin.
 • Mehmet ayMehmet ay3 ay önce
  Haci, turkiye de farkli dine mensup birisi senin cocuguna egitim verse dini motifleruni uzerinde tasisa, sizne dusunursunuz?
 • yazıYORUMyazıYORUM3 ay önce
  Sizde Saadetçi kafa depreşmiş. Beka meka yok demeye getirmişsiniz. Bugün Maduroya yapılanlar Yarın Erdoğana yapıldığında da Erdoğan gitsin patetes soğan ucuzlasın, ABD maaşları ödesin millet rahat bir nefes alsın falan demeye başlarsanız hiç şaşırmam!
 • Şirin AytaçŞirin Aytaç3 ay önce
  Sayın Hocam, makalenizi iki kere okudum, anlamadığımdan değil de bir şey ilave edebilir miyim, bir katkı da ben sağlayabilir miyim diye; bulamadım. Her kelimesi, her cümlesi ülkemiz gerçeğinin taa kendisi. Bu yazdıklarınızın ön yargısız ve vicdani olarak değerlendirilmesini, herkesin, her kesimin komplekssiz bir şekilde faydalanmasını dua etmekten başka yapılacak bir şey yok biz sıradan insanlar için, siz ve sizin gibi cesur yürekler ise zaten görevinizi yerine getiriyorsunuz. Allah sizden razı olsun.
 • MaraşlıMaraşlı3 ay önce
  Osmanlının son zamanları gibi , bana dokunmayan yılan bin yaşasın derken sonunda bizde yılanların saldırısı ve sokması ile karşılaşacağız. Piyasaya baksanıza yaşam olarak bir batılıdan ne farkımız kaldı , müslümanlık kimlikte diyeceğim yeni kimliklerde din ibareside kaldırıldı. Sanki bop bitmedi kaldığı yerden devam ediyor. ve en acısıda sözde dindar bir parti tarafından menderes zamanındaki marshall yardımları karşılığı gibi , danışıklı bir döğüş içerisinde Türk milleti uçuruma doğru hızla gidiyor. Allah cc sonumuzu hayreylesin
 • aliali3 ay önce
  Talepleri doğrultusunda; Serdivan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü 2018-2019 eğitim öğretim yılı yıllık çalışma planı çerçevesinde tüm rehber öğretmenlere yönelik, Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi’nin kurucusu Üstün DÖKMEN tarafından “Rehberlik yol göstermek mi, yollar göstermek mi?” konulu konferans Serdivan Belediyesi Konferans Salonunda, 04/03/2019 tarihinde, saat 13:30 – 16:00 saatleri arasında düzenlenmiştir. Kamuoyunda ve basında yer alan konferansın gerçekleştirildiği saatlerde İl Milli Eğitim MüdürümüzFazilet DURMUŞ Sakarya Milletvekili Sayın Kenan SOFUOĞLU’nun “Genç Yetenekleri Motosiklet Sporuna Kazandırma” Projesi kapsamındaki program nedeni ile Akyazı İlçesi Pazarköy İlkokulunda bulunduğundan; konferansın uğurlama kısmı hariç hiçbir kısmına katılmamış, çiçek ve plaket takdim etmemiştir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 • Mizan Mizan 3 ay önce
  Serbest Piyasada iş yapmaya çalışan bir vatandaş olarak yazarın fikirlerine iştirak etmekle beraber,bu yazılanlardan çok daha fazla adaletsizlikler senelerdir devam ediyor. Hususan kurumsallaşmış ve vatandaşın mecburen muhtaç olduğu müesseseler (Elektrik, telekom, trafik, ihale kurumu, vs. vs.)vatandaşın (hususan Batı Anadolu`da) üzerine tokmakla vuruyor, vuruyor.Hakkını aramak isteyene onca masraf, vakit kaybı, külfet, zulüm yanına kalıyor.Ah adalet,ah adalet! Neredesin?
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  BU TARZ SÖYLEMRLER SADECE AKP YE TEPKİ OYLARININ GERİ GELMESİNDE ÇOK FAYDALI OLACAKTIR. OZAMAN AKP HAYIR DEYİNCE BUNLARIN EKMEĞİNE BAŞÖRTÜLER TARAFINDAN YAĞ SÜRÜLMÜŞ OLUR.

Günün Özeti