Ey solaklar.. İstanbul’daki sorunuzu, Yusufeli’de niye sormuyorsunuz?

22 Mayıs 2019 Çarşamba

 

Başlığa Yusufeli’yi çıkarttım ama..

Seçim iptali yapılan her yeri oraya ekleyebilirsiniz.

Mesela Denizli-Honaz’ı..

Mesela Kırıkkale-Keskin’i..

Mesela Mersin-Gülnar’ı..

Ve iptal edilen başka yerler varsa, onları..

İstanbul’da sorulup, diğer seçim yenilenen yerlerde sorulmayan soru ne?

Hiçbir mantığı olmayan bir uygulama imiş, tarihte ilk defa karşılaşıyorlarmış gibi gösterip, algı oluşturdukları o soru ne?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, dünkü grup toplantısında, onlarca defa anlattığımız halde. Tane tane açıkladığımız halde.. 

Bir hesap uzmanı olmasına rağmen, “En çok merak ettiğim, 4 seçim pusulasını tek zarfa koyuyorsunuz ve 7 kişilik çete ‘Birisini kabul etmiyorum’ diyor. Ben buna nasıl bir gerekçe uydurduklarını merak ediyorum” ifadeleri ile özetlenen akıl kıtlığını deşifre eden soru ne?

O soru şu:

“Solaklar sabahtan akşama kadar başımızda boza pişiriyorlar.. İçlerinde hukuk profesörleri, baro başkanları da olmak üzere.. Koca koca siyasetçiler olmak üzere, dört koldan açıklama istiyorlar.. ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile, ilçe başkanlığı seçimi ve belediye meclisi seçimi oy pusulaları tek zarfa konulup sandığa atıldı.. İki oy (muhtarı da katarsanız, üç oy) geçerli de, niçin sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kullanılan oy geçersiz, bunu anlayamıyoruz’ diyorsunuz da..

Affedersiniz, bey abiler. Bayan ablalar.. Roma hukukundan tutun, eşya hukukuna kadar, ceza hukukuna kadar mesleği hukuk olan anlı şanlı profesörler.. Sizler.. Niye sormuyorsunuz: ‘Yusufeli’de, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyeliği için, üç ayrı pusula.. Hatta orada da muhtarlık seçimi mutlaka yapılmıştır.. Muhtarlık oy tercihi, aynı zarfa konulduğu halde.. YSK niçin? Evet, niçin sadece ilçe belediye başkanlığı seçimini iptal etti de.. Belediye meclisi üyeliği seçimini iptal etmedi.. Ordaki muhtarlık seçimini iptal etmedi.. İl genel meclisi üyeliği seçimini iptal etmedi?’

Soru bu!

Bu soru, acaba niye sorulmuyor?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için iki haftadır sorulan bu soru..

Yusufeli için niye sorulmuyor?

Honaz için niye sorulmuyor?

Keskin için niye sorulmuyor?

Algıyı görüyor musunuz?

2+2’nin 4 ettiğinden bile insanları şüphe edecek kadar güçlü bir algı operasyonunun nasıl yürütüldüğünü görüyor musunuz?

Bir zarfa giren oy pusulaları, mutlaka hep birlikte iptal olması gerekiyorsa..

Aynı soruyu Yusufeli’de sorsanıza..

Honaz’da da sorsanıza..

Keskin’de de sorsanıza..

Sormuyorlar..

Daha önceki yıllarda, Yalova Belediye Başkanlığı’nda sordular mı?

“Biz burada belediye başkanlığı seçimi için yeniden sandığa gidiyoruz.. Ama belediye meclisi üyeliği için niye tekrar oy kullanmıyoruz” dediler mi?

Demediler..

Çünkü 2+2, dünyanın her yerinde 4 eder..

Hangi seçimde sonucu değiştirecek boyutta usûlsüzlük varsa..

O seçimde iptale gidilir..

Seçim sonucu değişmeyen yerde iptale gerek yoktur..

Nokta koyalım mı?

Biz koysak bile..

CHP’li solaklar devam edecektir.

“Şimdi, ben anlamadım. Nasıl oluyor da, aynı zarftaki üç oy geçerli oluyor. Ama 4. oy geçersiz oluyor?” diye yine soracaklardır.

Yusufeli’de nasıl oluyorsa..

Siz itiraz dilekçesi yazarken, nasıl ki sonucu etkilediğini düşündüğünüz seçimlerin iptalini isteyip, aynı zarfta oy kullanılan diğer seçimlerin iptalini istemediğiniz gibi..

İsteseniz de, karar verilmeyeceği gibi..

“Zarfın içindeki, neticesi değişmeyecek seçimlerde kullanılan oylardaki hatalar iptale gerekçe olmuyor.. Neticesi değişecek boyuttaki usûlsüzlükler, iptale sebeb oluyor!”

Artık noktayı koymak istiyorum.

Hani ilkokul çocuğuna bile anlatsanız..

Anlar..

CHP’nin genel başkanı anlamıyor..

Veya..

Anlamazlıktan geliyor..

“CHP Genel Başkanı, bir aydır, üç oy geçerli, bir oy geçersiz nasıl kabul edildi, cevabını bekliyorum” derken..

Ben de..

“Seçimin iptaline gerek yok” diyen YSK’nın dört muhalif üyesinin, 2 gündür neyi beklediklerini merak ediyorum.

Çoğunluğun gerekçesini açıkladığı ilk gün, haydi hazırlıksızdılar diyelim..

Kısa kararın yazıldığı gün, gerekçelerini hazırlamış olmaları gerekirdi ama..

Madem çoğunluğun 200 sayfa da olsa, gerekçesini 13 gün bekledik..

Muhalefeti de bekleyelim ama..

Kemal Bey’in anlatımı doğru ise..

Kemal Bey’i ölümüne savunan YSK’daki o üyelerin de..

“Zarftaki üç oy geçerli, bir oy geçersiz, nasıl olabiliyor, biz de anlamadık” demeleri yeterdi..

Çıksın söylesinler..

YSK üyesi olarak bunu söylesinler de göreyim..

Onlarca verdikleri kararda, hep aynı uygulama var..

Adları gibi iyi biliyorlar, YSK’nın hemen bütün iptal kararlarında aynı uygulama vardır..

Soyadları gibi kesin olarak biliyorlar; “Bir zarftaki üç oy geçersiz, bir oy geçerli nasıl olabilir” sorusunu, ancak ve ancak, seçim hukukunun s’sini bilmeyenler sorabilir..

Onun için de..

Böyle bir gerekçe yerine..

Şimdi oturmuşlar, 7 üyenin iptal gerekçesine, ne cevap verebiliriz diye, kara kara düşünüyorlar.

Onlar düşünürlerken..

Solak medya, bir daha hem dayak atıp, hem de “Adam dövüyorlar” diye bağırıyor:

“YSK bugün de bir gerekçe bulamadı..”

Ulan zırtaboz..

YSK değil..

Gerekçe bulamayan, ‘Seçim iptal olmasın’ diyen azınlıktaki muhalifler..

YSK’nın çoğunluğu, gerekçesini buldu, yazdı..

“Seçim iptal olmasın” diyenler, “Seçimde hırsızlık yoktur” diyenler.. Bunun gerekçesini yazamıyorlar..

Onu da, “Seçim iptal olsun” diyenlere mal etmeye kalkıyorsunuz..

Devam ediyorlar:

“Seçim iptal olsun diyen YSK üyeleri, ‘Hiçbir şey olmadı ise de, mutlaka bir şey oldu’yu ispat için 200 sayfa yazmışlar” diyorlar..

Ben de bunlara sorayım:

“Sizin ‘seçim iptal olmasın’ diyen üyeleriniz de yazsın da göreyim: ‘Her şey oldu ama. Hiçbir şey olmadı. Her şey oldu ama, hırsızlık olmadı’yı ispat için.. Yazsınlar 200 sayfa da göreyim.”

“16 bin geçersiz diye ayrılan pusulalar sayılınca geçerli çıkmasının sebebini.. Bağcılar’da AK Parti’ye 180 olan oyun, nasıl sıfır çıktığını, Arnavutköy’de, Eyüpsultan’da aynı hırsızlığın nasıl olduğunu yazsınlar da göreyim..”

Haydi bakalım, “Hırsızlık var” diyenler yazdı..

“Hırsızlık yok” diyenler de yazsınlar, görelim..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mustafa Hicaz a yanıtMustafa Hicaz a yanıt27 gün önce
  Ali bey senin soruna cevap vermez kardeşim çünkü verecek cevabı yok o ve onun gibiler cevabı ahirette Allah a verecekler yani başka bir deyişle kul hakkı yedikleri için veremeyecekler.Kul hakkı yiyenler 23 Haziran gecesi en karanlık gecelerini ağlayarak sandıkta yaşayacaklar.
 • DermanDerman27 gün önce
  Birol denen munafik gercekleri yazmaya yuzunuz,yok.ama bu millete binbir tuzaginiz cok cumhuriyetin eski kalintisi fosil tarih sayfalarinda,daragaclari darbeler millet caresiz koyun olmus meler memleketimin,ormanlar ya kursu olur yada daragaci dusunirseniz manzara cok aci biliyorum encokda calipda mufafak olamayisiniz care arayisiniz,onun icin derman diyorsum isim degisikliginde isimlere bakma yorumda haksizlik karsisinda dusunceye odaklanma imamolu neden isim degistirdi kilicdaroglu neden isim degistirdi onlari sorgula sende bir kac isim altinda yazdigini dusunuyom isim baska olsada zihniyet ayni.
 • DermanDerman27 gün önce
  Yorumcu birol bende bu adam oldumu sesi solugu cikmiyor asil deve kusu senin gibilergercek gundemden,cok kisileri,rakip ve kendine has bir yorumu olmayan benim icin hicbir onemin yok eger bu sayfalari takip ettigine gore senin gibisi cok.
 • Doğan MiraçDoğan Miraç27 gün önce
  Bir insan başka birine yapılan haksızlığı ancak bu kadar güzel anlatabilir.Yazının son paragrafını okuduktan sora resmen kanım çekildi.Ali bey bu seferki yazınız bir analiz değil, tam bir osmanlı tokadı olmuş. Yüce Mevlam bileğinize ve kaleminize kuvvet versin....
 • Vanlı mehmetVanlı mehmet27 gün önce
  Ah hırsız pkklı chpliler utanmadan ahlaksızca yazarı eleştiriyorsunuz ama oy çalan hrszlara ses yok 4lü çeteye ses yok sizlerin böcekler kadar aklnız yoktur .
 • DermanDerman27 gün önce
  Ysk secimin gerekcesini aciklasada calindi diyemedi,denis olsa idi kendinede pay dusermiydi burda hirsizin hicmi sucu yokguvenlik gucleri sucluyu ararken,vatandasin biri istemeden onu gizliyor yataklik ediyor hesapda yokken olayi durumunu degismesine unsur oluyor.
 • BirolBirol27 gün önce
  İkrar,Ebrar,Yazıyorum derken şimdi de "Derman" mı oldun.Deve kuşu gibi kafanı kuma gömüp kimsenin seni görmediğini sanıyorsun.Kılıktan kılığa giriyorsun ama nafile.
 • MehmetMehmet27 gün önce
  Gerekçeli kararda hırsızlıktan bahsedilmiyor.Simdi nasıl kıvıracaksın gerçekten merak ediyorum.Üyeleri fetöcümü pkklımı dhkpclimi ilan edeceksin.Iftira senin uzmanlık alanın olmuş.
 • DermanDerman27 gün önce
  Yorumcu,haylaz adindan belli,kimin kefere kafir belli olmaz,oylari iyi zula ettiniz bu oy pusulasini birdaha calin yeterki menmun kalinayakta kalin ensesi kalin olmadi oylari sayin bilek zoruyla kim zengin olmus hirsizlikla ihtidar da olun milleti istediginiz kadar yolun.
 • DermanDerman27 gün önce
  Yorumcu,tuzcu insanlik bu kadar ucuzmu,ahlak sifir,oylari cebelkezi becerileri harika kulaginiz sagir anlayis kit istedigin kadar bagir,insan hak ederek almali hemde yerli mali yabanciya guven olmaz,dusenin dostu olmaz.
 • Kürt müslüman Kürt müslüman 27 gün önce
  CHPE"nin ALLAH"sız beyaz TÜRK"leri 80 yıl önce ELLERİYLE yazdıkları ROMA kaynaklı YASA"larını PUTU"larını açıkınca yiyen mekke müşrikleri misali HERDAİM YEDİKLERİ için şimdi HIRSIZ"lık yapıyorlar BİZ müslümanlar HUKUK"a SORALIM deyince HUKUK YOK diyorlar .Yenileceksiniz topunuz CHPE FETÖ PKK İP SP ve TANRI'larınız .
 • YusufYusuf27 gün önce
  Binbir dereden su getirerek secim iptallerinin olageldigini anlattin.CHP'yi birak,Istanbul secmenine aciklama borcu olan bir kurumun aciklama yapmayarak ne kadar anti demokratik sekilde hareket ettigini kavrayamiyormusun?Aciklama yapmadiklarina gore kendilerini temize cikaracak hic bir tutarli sebep olmadigina inaniyorum.Her halde iptal emri veren birisi vardi.
 • Ali aslanAli aslan27 gün önce
  Kusura bakmayın bir r eksik oldu
 • tuzcutuzcu27 gün önce
  Ekrem'i çağırsana programına....Kanal da reyting alırdı....Gelmez deme sakın....İkinizi birlikte dinlemek zevkli olurdu...Sor hepsini versin sana istediğini rakamlarla....On dakika da versen yeterdi....Gerekçe açıklanınca izin verirlerse çağır da sor ilk elden....İzin çıkmazsa şansımıza küseriz....
 • ArifArif27 gün önce
  İstanbul büyük şehir belediyesinin internet sitesinin tasarlanmasına 80 milyon TL vermiş önceki belediye. Taş çatlasın 200-300 bin liralık iş. içinde Allah korkusu olan yapar mı bu haksızlığı? Su borcunu 3-4 ayödeyemeyenin hemen suyunu kesen belediye. Hiç mi kul hakkından korkmadınız? İçinde Allah (C.C.) korkusu olan yapar mı bunu? Şimdi anlaşıldı iki aydır İSTANBUL da İSTANBUL diye neden çığırtkanlık yapıp durduğunuz. Ben kuruşumu helal etmiyorum.Sizin Allah'a inancınıza da zerre inanmıyorum. El insaf 80.000.000 Lira yahu. Yediğinizi yiyip hörgücü doldurmuşsunuz da doymuyorsunuz o anlaşılıyor şu İstanbul sevdanızdan...
 • kibarcikkibarcik27 gün önce
  şu anda kocaelı dılovasında muhtarlıgıkazanan kısısnın 19sene evvel kanunen hukum kıydıgınden dolayı secımııptal yenılenecek dıger 3 pusula aynenkabul bunu kamala sarıbaya ekreme vb lerıne ıthaf olunur et kafa olunca devrelerde kısa kontaklarolusuyor veelam
 • HaylazHaylaz27 gün önce
  Arkadaşlar bu adamı okumayın sizin anlamadığınız içerikler kullanıyor siyonizme hizmet ediyor bre kafir kefere bu adam
 • anadolu kartalıanadolu kartalı27 gün önce
  üstadım solakların türkçesi salaklardır.bunlar külliyen salaktır bir salak genel başkanları varki sormayınakıl ve izandan münezzeh insan ne diyelim ALLAH ıslah etsin
 • Koray Aydın Gözlerini KapamakKoray Aydın Gözlerini Kapamak27 gün önce
  Koray Aydın,Yunan gazetelerinin “İstanbul’u fetheden Yunanlı: Ekrem İmamoğlu” başlığıyla manşete taşımalarını görmedim diyemez. O halde niçin susuyor? Lakin Trabzon bu manşetlere sessiz kalmaz. Sessiz kalanı da unutmaz.
 • DevrikDevrik27 gün önce
  Selamlar akit gazetesine kızarız severiz ama benim izlenimim akit eleştiren ve eleştiri kabul edebilen tek gazete diğer gazetelere ufak bir olumsuz yorum yapılınca yayınlanmıyor akit farklılığı bu sadete gelince arkadaşlar bu yazarı okumayın halkı küçümseyen yazılar bunlar harala kürele sözler yazılarla seçmene hitap edilmez edilse de faydası olmaz günün şartına göre yazı hergün şimdi sn yazara soruyorum mansur yavaşın mağdur ettiği o senet işindrki vatandaşın konusuyla ilgilendimi birdaha bakın hiç yazmadı demekki o zaman vatandaşın hakkı için yazılmamış yazı seçim dalgasına yazılmış işte halk böyle birşey halkımız çok akıllıdır şimdi CHP nin bile halktan özür dilemesi lazım demekki halk bidon değilmiş adayın iyisi olunca oluyormuş bu levent Üzümcü falan gibi densizlerin çıkıp özür borcu var halka
 • turgayturgay27 gün önce
  "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, dünkü grup toplantısında, onlarca defa anlattığımız halde. Tane tane açıkladığımız halde.." sayın hocam anlayana kadar kafalarına sokana anlatmaya devam siz pes ederseniz bu dava düşer yaralanır, yılmak yok yola devam hocamm
 • MonserMonser27 gün önce
  Tebrtikler hoca harika yazi tespit harika muazzam bi tespit ,,Bu chp bole hoca mavetti memleketi akp partisi kurtariyo iiki akp var kurtaruyo hoca Mali piyasalar ralli ama asssaaa rallide hoca yaz hoca chpbyapiyo ,,piyasalari mavediyuo ,,
 • erhanerhan28 gün önce
  CHP% 25 civarında seyreden oy oranı ile iktidara gelemeyeceğini elbette biliyor.Şimdi tüm stratejileri başka taraflardan oy devşirmek. İşte bu doğrultuda hareket edenCHP yanlılarının bazıları, sırf AKP yanlılarının düşüncesini, tercihini çelmek için, Akit e dadanmışlar.Böyle birmisyon üstlenmişler ( ha her türlü yayını takip etmek elbette ki iyi bir şey. ama bunların amacı,niyetibu değil)
 • BOZKIRBOZKIR28 gün önce
  Ben bunlar kadar pişkinini,yüzsüzünü görmedim.Adamlar çalıp çırpıyorlar.Bir de utanmadan zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar.İnsanda biraz ar olur.İşleri güçleri algıyla toplumu kandırmak,yalan dolan,entrika ve hileleriyle insanları kandırmak.bütün politikaları bunun üzerine. Hizmet yok,ahlak yok,örf ve adetlerimize,inançımıza sahip çıkmak olmadığı gibi bu değerleri nasıl yozlaştırırız. bunun derdindeler.
 • ŞENOLİNGEŞENOLİNGE28 gün önce
  ŞENOLİNG'E CEVAPTIR.. Ekrmin 10 bin oyu çalınmış, binali'nin niye 16 bin oyu çalınmış. Bunların ikisi de % 48'er oy aldılar. ikisinin de çalınan oyu, benzer olması gerekmez mi? Niye birisininki diğerinden % 60 fazla? AK partililer ampüle bastı ise, o oy geçersiz mi? Geçersiz ise, sonradan niye geçerli sayıldı. Demek ki seçmende değil, sandık başkanında sorun var!
 • Ahmet YöntemAhmet Yöntem28 gün önce
  Çünkü iptal nedenleri farklı.Anlamayacağını daha doğrusu özellikle çarpıttığını biliyorum ama belki yayımlanırsa yorumum okurların anlar belki. Mesela Yusufeli'nde seçim iptalinin sebebi 2 kısıtlı seçmenin oy kullanması ve oy farkının bir olması. İstanbul' da ise sandık kurulu başkanlarına kısıtlıseçmen muamelesi yapıp o sandıktaki tüm oyları değil sadece Büyükşehir Belediyesi oylarını iptal edilmesi sıkıntı.
 • Hırsız vaaar....!Hırsız vaaar....!28 gün önce
  Hırsızlık yaptılar ve enselendiler....şimdi de dereyi tekrar nasıl bulandırırız peşindeler.....çünkü parlatılan cilalanan Ekrem balonu da ellerinde patladı....23 Haziran da bir kez daha yenileceklerini çok iyi bildikleri için " ne yaparız da " bu seçimlere tekrar gölge düşürebiliriz ayaklarına yatıyorlar....hele bir aday bulmuşlar adam Hdpkk ya...Yunana laf kondurmuyor....gel gelelim biri çıkıp bak bu teröristtir bu da Yunan bunlardan dost olmaz deyince hemen hakaretlere başlıyor .....maskesi düştükce asabiye bağlıyor......
 • Yalova 2014 Unuttuk Sanma Yalova 2014 Unuttuk Sanma 28 gün önce
  CHP 2014 Yalova BB seçimine itiraz etmişti. O seçimde kullanılan oy sayısı 194678 ve 2 aday arasındaki fark 228 idi. Yalova seçimini İstanbul seçimine uyarlarsanız 10397 farka eşdeğer olur. Üstelik İBB seçiminde sadece 319540 geçersiz oyun tekrar sayılması ile adaylardan birinin aleyhine hile yapıldığı kanıtlanmıştır. Kanıt: Geçersiz oylarda hata oranı %80 Binali Y. aleyhine olması. FETÖ elemanları hariç herhangibir ehl-i insaf hesaplasın görecektir ki İBB seçimlerindeki durum 403 seçmenin oy kullandığı bir belediye seçiminin1 oy farkla kazanılmasına eşdeğerdir. 1711180-1496560 (İmamoğlu-Binali Y. )=21462 eder. 8866614:21462=403 (Kullanılan oy/2 aday arasındaki oy farkı oranı. ) Bu durumda dünyanın her demokratik ülkesinde itiraz olur ve oylar tekrar sayılır. Hatta 2 kez sayılır. Yine itiraz olursa seçim yenilenir. 403 seçmenin olduğu muhtarlık seçiminin 1 oy farkıyla kaybını hayal edin. İstanbul BBB seçimini anlarsınız.Ey FETÖ cüler! Namık Kemal'in şu mısraları sanki sizi tarif ediyor:Muini zalimin dünyada erbab-ı denaettir.Köpektir zevk alan sayyad-ı bi-insafa hizmetten.( Dünyada zalimin yardımcısı, aşağılık kimselerdir; insafsız avcıya hizmetten zevk alan ancak köpektir. )İnsafsız Avcı olarak: İsrail, ABD ve Batının İslam Düşmanı Devletlerini yazabiliriz.Peki Avcı’nın köpekleri kim?
 • erhanerhan28 gün önce
  AKP ,"bütün oylar tekrar sayılsın" talebi ilebaşvurdu. Peki CHP niye buna itiraz etti?
 • ALLAH IN KULU ALLAH IN KULU 28 gün önce
  ONLAR GÖRMEZ, DUYMAZ SADECE SÖYLERLER. DİKTATÖR DERLER KUTUPLAŞTIRIYOR DERLER OYSAKİ DİKTATÖRÜN OLDUĞU YERDE KUTUPLAŞMA OLMAZ. ÜLKE İFLAS ETTİ DERLER PEŞİNDEN İKTİDAR İSRAFÇI DERLER OYSAKİ İFLAS OLAN YERDE İSRAF OLMAZ... BU BÖYLE SÜRÜP GİDİYOR, BİR DEDİKLERİ DİĞER BİR DEDİKLERİYLE UYUŞMUYOR. KENDİ SÖZLERİNE SAYGISI OLMAYAN, TUTARSIZ, HEZEYAN VE PARANOYAK BİR TOPLULUK. ALLAH, RAMAZAN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE ISLAH ETSİN... AMİN.
 • abdulmetinabdulmetin28 gün önce
  başkaca da nasıl izah edilebilir bu durum? lakin anlamak istemeyen yada öyle davranan güruh hır çıkartmak için ellerinden geleni yapıyorlar.. Ali bey yüreğinize sağlık doğruları yazmaya devam..
 • dumanlıdumanlı28 gün önce
  1 armutla 1 elma 2armut veya 2 elma etmez. yusufelinde 2 engelli yurttaş oy kullanmış iki aday arasındaki oy fakı 1 yani 2engelli yurttaşımızın kullandığı oy sonucu etkilediği için seçim yenileniyor. ysk nın istanbul iptalinde sandık kurulu üyelerinin kamu görevlisi olmaması sizlerin tabiriyle bu sandıklardaki tutanaklar yok hükmündedir. belediye meclis üyelerinin üyeleri seçiminin etkilenip etkilenmediği belli değil.sandık sayısı ve sandıklardaki oy sayısıda kısa kararda belli değil. bu sandıklardan çıkan sonuçlar bize açıklanmadı. bize karanlıkta,bilgi sahibi olmadan fikir sahibi gibi yorum yaptırıyorlar.
 • Erhan ArıErhan Arı28 gün önce
  Bir seçmen aynı zartta ki 4 oy pusulasından 3’üne düzgün mühür basıp 1’ine yanlış mühür basarsa ne olur aynı zarfta ki 3 oy kabul 1 oy red olur.Sayarkende sadece birini çalarsan 3’ü kabul 1’i iptal olur.Bu kadar basit.
 • Mustafa Rifat ÖnizMustafa Rifat Öniz28 gün önce
  Helal olsun, sizin gibilere çok ihtiyacımız var.
 • ABDULLAHABDULLAH28 gün önce
  Mersin - Gülnar seçimleri iptal edilmemiştir. Lütfen sizde teyit etmeden yazmayınız.Bilginize
 • 28 gün önce
 • ŞenolingŞenoling28 gün önce
  Pusat, hatalar sadece Binali Bey aleyhine yapılmıyor. Ahmet Hakan’ın İmamoğlu’nu konuk ettiği programı izlemeni tavsiye ederim. Ysk’nın (düzeltmeler hariç) ilk açıkladığı fark 27 bin. Ysk bu açıklamayı yaptığı saatte İmamoğlu 18 bin farkla kazandım demişti. Daha sonra sandıklarda yapılan hatalar (oy kaydırmaları) düzelttikten sonra YSK farkı 20 bin olarak açıkladı. Geçersiz oylar tekrar sayıldı, geçersiz oylardan 10 bin küsür oy İmamoğlu’na 16 bin küsür oy Binali Bey’in hanesine eklendi. Farkı kapatan bu oldu. Ama Binali Bey’in 16 bin oyu çalındı diyorsan İmamoğlu’nun 10 bin oyunu kim çaldı? Tekrar baştan sayılan ilçelerde kayda değer değişim olmadı. Şaibe var mı diye örnekleme yaptıkları ve saydıkları 52 sandık neticesinde oylar değişmedi hatta İmamoğlu’nun oyu 13 arttı. Eğer o 52 sandıkta garip bir sonuç çıksaydı 1000-2000 oy değişimi gibi, seçim zaten direkt tekrarlanacaktı. Yani kısacası fark zaten 20 bindi, geçersiz oylardan iki adayın da oyu arttı ama Binali Bey’in oyu yaklaşık 6000 daha fazla arttığı için fark 13 bin küsürlere indi. Yeniden sayılan ilçeler sonucu değiştirmedi, yapılan diğer itirazların sonuca pek bir etkisi olmadı
 • NURAN DEVRES NURAN DEVRES 28 gün önce
  Ilahi Ali bey. Sanki bilmiyorsunuz. Siz elbette bilirsiniz... Sizin editör benim yorumlara düșman. Birini yayınlasa beșinin yayınlamıyor. Canı sağolsun.Müddei (iddia eden) iddiasını ispatla mükelleftir. Yani bir kișiyi elindeki delillerle, görgü șahitleri ile, somut kanıtlarla suçlayabilirsin. İtham edilen kiși o suçu ișlemediğini kanıtlamak durumunda değildir. Çünkü olmayan suçun savunması da olmaz. Sen delillerini ortaya koyacaksın ki o da o delilleri çürütmeye çalıșsın. Ama sen tek bir kanıt ortaya koyamıyorsan zaten ortada suç yok demektir. Hangi numaralı sandıkta hangi görevli (ismiyle) nasıl, ne yapmıș? Ortada ne suçlu var, ne nasıl, ne șekilde, ne zaman yapıldığı var. Oradaki diğer görevlilerin (tanıkların) ifadeleri var. Suçluyu bulun. Tutuklayın. Deyin ki iște bu kiși, orada bulunan 10 müșahidin çayına ilaç koyarak uyutmuș,bu arada șu sayıda pusulayı șu șekilde değiștirmiștir. Tabii bu tek bir sandıkta olan. Șaibeli bulunan her sandıkta olan biteni böyle tek tek ortaya çıkaracaksınız. Kamuoyuna da iște suçlular bunlar:Ahmet, Mehmet, Ayșe, Süheyla diyeceksiniz. Șimdi Ahmet Özal 'benim babamı Nuran Devres öldürdü' diye iddia etse o mu bunu kanıtlamak durumunda yoksa ben mi yapmadığımı kanıtlamak zorundayım? ,
 • Celil EvcimanCelil Evciman28 gün önce
  Helal olsun diyorum.Başka da sözüm yok.Ali İhsan Karahasanoğlu kardeşimi kutluyorum.
 • İSTANBUL BÖYLE HIRSIZLIK GÖRMEDİİSTANBUL BÖYLE HIRSIZLIK GÖRMEDİ28 gün önce
  HIRSIZLAR DEŞİFRE EDİLİNCE, Daha Güzel Olacak. FETÖ ağzıyla konuşan #KRİPTOları bir kenara not etmek gerekir.
 • hercaihercai28 gün önce
  tuzcu tuzluk, oylarin sadece yuzde 10 u sayildi, ve fark 16 bin'e dustu, yuzde 100 sayilsaydi Binali bey secimi kazanacakti! Ama CHPPKKIPSP karsi cikti bu sayima! Anladin!
 • Pusat a yanıtPusat a yanıt28 gün önce
  Bunu burada elli kere anlattım ama artık yoruldum kısaca izah edeyim, pusatcım sen bu süreçte danimarka da filan mıydın kardeşim aç biraz oku haberleri neden geçersiz oyların neden daha çok binaliye gittiğini anlarsın kardeşim tamamen sizin seçmenin cehaleti yani gitmiş ampule bas dediler diye seçim pusulasındaki ampulün üstüne basmışlar yine de dua edin kurullar sonradan aslında geçersiz olan bu oyları seçmen iradesidir diye kabul etti ve binali nin oyları doğal olarak arttı,ama sende bunu anlayacak analizini yapacak kafa nerede.
 • uğur cinyakoğluuğur cinyakoğlu28 gün önce
  herşey tamam da sayın yazar , bu zırtaboz neydii öyle ? çok ağır olmuş :)
 • ORHAN İNANORHAN İNAN28 gün önce
  ELLERİNE SAĞLIK.ANLAMAK İSTEMESELER DE YAZMAYA DEVAM.HER ŞAYİ GAYET İYİ ANLIYORLAR DA İŞLERİNE GELMEYİNCE ÇAMURA YATIYORLAR.HEP BÖYLEYDİLER VE ÖYLE DE KALACAKLAR.BU SEBEPLE DOĞRULARINI SÖYLE ,ONLARIN YANLIŞLARINI VE KİRLİ PLANLARINI İFŞA ET,YETER. ONLAR AYMAZLIKLARINA DEVAM ETSİNLER. ÇARESİZ BİR HASTALIK İÇERİSİNDELER.
 • Ayşe Ayşe 28 gün önce
  Atana rahmet kardeşim chpkk azgın azınlık bu üste bizim ezik dindar da senin gibi yiğitçe cevap verseydi alcaklar meydanı boş bulmazdi
 • AHMET AHMET 28 gün önce
  bravo ali abi helallllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz28 gün önce
  Ali Bey;Bir yanlışı,pek çok doğru ile harmanladığınızda,o yanlışın aromasını damak ve zihinden silemezsiniz.Zorlama siyasetin zorlama müdafii durumu gibi geldi bana,bugünkü yazınız.İmamoğlu'nun CNN Türk'teki söyleşisi bir telefonla zamanından çok öncesinde noktalanmış.Ahmet Hakan'ın İmamoğlu'nu köşeye sıkıştırdığı söyleşide,İmamoğlu'nun elindeki bilgiler yazılı koca kartondaki yazılar,adeta sıkıntı yarattı.İstanbul seçimlerinin tekrarı ve sonunda mutlaka iktidar kanadının kazanması şart olmuştu.Akçalı milyonlarla ifade edilen israf harcamaları gün yüzüne çıkmamalıydı.Bir de seçimlerin ekonomik yönü var.İstanbul seçimlerinin tekrarı hazineye ne kadar yük getirecek?Bunu da hesaba katmalı.Arzulanan sonuç alınamıyorsa,tekrar seçim masrafına bence hiç gerek yok.Belediye başkanlıklarına birer kayyım atanamaz mıydı?4,5 yıl sonrasına kadar iktidar belediyeleri görevleri başında kalırdı.Seçimlerle insanlar oyalanmamış olurdu.Küçük ilçelerdeki seçim tekrarının maliyeti ile İstanbul seçimlerinin tekrarındaki maliyet aynı mıdır?İnsanlarıya da kendinize muhatap kıldığınız siyasetçileri ey solaklar,diye ti'ye almanızı yadırgadım,doğrusu.Konu solaklık ya da sağlaklık konusu değil.Bence matematik zeka konusu.Seçmen kağıtlarının sayımlarındaki toplama işlemlerini,arzulanan sonuca münasip hale getirme sorununu yaşıyoruz.200 sayfanın üstünde bir karar açıklamasında kim bilir neleri göreceğiz.
 • pusatpusat28 gün önce
  tuzcu rumuzlu arkadaş iptal edilen oylardan 16 bini binali beye geri geldi .şunu hiç sorgulamazmısın ?bu maddi hatalar niye hep binali beyin aleyhine olmuş niye diğer adayın aleyhine olmamış?toplam oyların yüzde 10 sayılınca fark 13700 e düşmüş tamamı sayısaydı ne olurdu acaba?oylar tekrar sayılsın deniyor hayır olmaz peki o zaman seçime gidelim hayır istemezük sineyemi çekelim bu hırsızlıkları ve usülsüzlükleri onumu istiyorsunuz.
 • MülayimMülayim28 gün önce
  Ekrem imamoğluna oy verecek ama sırf kızgınlıktan oy verecek olanlar bir kez daha düşünsün. Lütfen o herifin yaptıklarına belediyesine dikkat edin. Yahu biraz gönül gözüyle bakın, herif tatlı adamı masum adamı oynuyor. SADECE ŞUNU DÜŞÜNÜN. DAHA GELİR GELMEZACELESİ NEYDİKİBELEDİYENİN VERİLERİNİ KOPYALAMAYA KALKTI. YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYORDU. SORULDUĞUNDA TARAFSIZ UZMANLAR DEDİ AMA BİRİSİNİN CHP BAĞLANTISI ÇIKTI. BAKIN ŞUNU UNUTMAYIN, CHP'NİN İÇİNDE BULUNDUĞU BİR İŞTEN MEMLEKETE HAYIR GELMEZ. AK PARTİYE OY VERİN DEMİYORUM AMA CHP'YE OY VERMEK ÇOK FARKLI. BU PARTİNİN İŞİ GÜCÜ BU MEMLEKETİN DEĞERLERİYLE SAVAŞMAK, ÇOĞU PARTİLİNİN TASMASI DIŞARIDAN TUTULUYOR. CANAN KAFTANCIOĞLU DENEN KEFEREYE NASIL DESTEK OLURSUNUZ. ŞEHİDLERDEN RAHATSIZ OLAN MAHLUKLARA NASIL OY VERİRSİNİZ. YİNE DİYORUM AK PARTİYE OY VERİN DEMİYORUM. AMA CHP'YE OY VERMEK KIZGINLIKLA BAHANE EDİLECEK BİR İŞ DEĞİL.
 • erhanerhan28 gün önce
  "ben Ali......." diyen kişi, asıl siz birileri nesöyleyip, yazarsakayıtsız şartsızinanan,kabul edenlersiniz,Veya aynı niyet ve düşüncede olduğunuz içinyalan olduğunu bilseniz bile inanmış gibi yapıyorsunuz. Ve de "robot uyumluluğu" içindesiniz. Kendinizde olan zaafları başkalarına yansıtıyorsunuz
 • AHMEDAHMED28 gün önce
  KALEMİNİZE SAĞLIK ALİ BEY: Eskiden Marko Paşa adında bir paşa varmış. Sorunu olanlar gidip ona anlatırmış.Vatandaşı dinler, anladım, anladım ama sorun ne? dermiş. Vatandaş tekrar anlatırmış. Ama Marka Paşa yine. " Anladım , ama sorun ne? " dermiş. Bıkan vatandaş da oradan ayrılırmış. Bu anlamayan, anladığı halde Marko Paşa gibianlamazdan gelen CHP liler. Tamam Hırsızlık var ama sorun ne" diyorlar.Sandık başkanları kanuna aykırı, Bir yıl önceden hırsızlık işini talim etmişler, 180 oyu sıfır göstermişler. Sandıkların %10 utekrarsayılmış, 13 bin fark olmuş tamamını CHP saydırmamış. İmzasız tutanakları orayauzaylılar mı koydu?. Seçim yenileninceAK Parti kazandığında,CHP lilerin yüzü acaba pancar gibi kızarır mı? Hayır kızarmaz.Çünkü kösele yüz kızarmazzzzzz.
 • İbrahim akİbrahim ak28 gün önce
  Kamal Kılıçdaroğlu tam cehapelileri yakışan genel başkan İstanbullu olarak seçimlerin yenilenmesini istemedim çünkü İstanbullu o zihniyeti unuttu bı görseydik rezaletlerini de anlasaydik kıymetini ama o kadar çok çalmışlar ki kendi adamları olan yak üyeleri bile bu kadar olmaz dedi
 • hasanhasan28 gün önce
  Biz bu ulkede bavul bavul evraklarla fetonun nasil kumpas kurdugunu gorduk. Sizin guya iki satirda anlattiginiz gerekceyi 200 sayfa yazmislarsa, su bulandirmaya calisiyorlar demektir. Hala hirsizlik diyin siz, ne hikmetse ne AKP'nin basvurusunda ne de YSK'nin kisa kararinda hirsizliktan hic bahsedilmiyor. Bakalim 200 sayfada hirsizlik var diyecekler mi? Bakalim o zaman yalan soylemeyi birakacak misiniz?
 • Her Sabah İlk Olarak Okuduğum Karahasanoğlu Abime HürmetleArzolunurHer Sabah İlk Olarak Okuduğum Karahasanoğlu Abime HürmetleArzolunur28 gün önce
  İstanbul BB Başkanlık seçimi 403 seçmenin oy kullandığı bir küçük ilçede belediye başkanlık seçiminin 1 oy farkla kazanılmasına eşdeğerdir. Bu durumda durumunda dünyanın her yerinde oylar tekrar sayılır. Hatta 2 kez sayılır. Yine itiraz olursa seçim yenilenir. 8 866 614 oy kullanılan IBB seçimlerinin 21462 oy farkıyla kazanılmış olması seçmen sayısının durumunda dünyanın her yerinde oylar yeniden sayılır. Nasıl mutluyum? Kullanılan oy:2 aday arasındaki farkı oranına bakalım. Yani 8866614:21462=403Bu ne demek 403 seçmenin olduğu bir seçimin 1 oy farkla kazanılması demek. Bu durumda durumunda dünyanın her yerinde oylar tekrar sayılır. Hatta 2 kez sayılır. Yine itiraz olursa seçim yenilenir.CHP 2014 de kaybettiği Yalova seçiminin yenilenmesiyle kazandı. Yalova BB seçimindekullanılan oy sayısı 194678 ve 2 aday arasındaki fark 228 idi. Yalova seçimini İstanbul seçimine uyarlarsanız 10397 farkla kazanılan bir seçimin yenilenmesi anlamına gelir.29227-28999=228 Üstelik sadece 319540 geçersiz oyun tekrar sayılması ile adaylardan birinin aleyhine hile yapıldığı kanıtlanmıştır. Kanıt: Geçersiz oylarda hata oranı %80 Binali Y. aleyhine olması. Ey FETÖ cüler bu yoruma saldırmayın. Çünkü “Onların gözleri var görmezler, kulakları var işitmezler...” hitabı tam sizden bahsediyor. Siz bu milletin içinden çıkmış, önce vicdani ve kalbi mutasyona uğratılmış ve ardından halüsinasyona kapılarak insi birşeytanı ahir zamanda gelmiş Muhterem Kişi vehmetmiş zavallılarsınız. Hidayet Allah CC ‘tandır. İmza:Asım’ın Nesli
 • DermanDerman28 gün önce
  Oylar calindi,bu turkiyenin yuz karasi bu secimlerin,nerden cikiyor parasi, yillarca Turkiyeyi ,bir kurusa muhtac edenler ,kimse onlara filolari doldurdu demedi,sizin derdiniz memleket deyil cikarcilik rant kavgasi ,23 hazirani bekliyoruz. Kazanmayibekliyoruz hirsizlar cezasiz kalmasin birdaha hirsizlik yasanmasin millete kotu ornek oluyorlar.
 • DermanDerman28 gün önce
  Gazeteci,serkan seyhan konusursam,chp diye birsey kalmaz demis soylesin,meraklandirma, neymis.erkan karaaslan,yasanan kotuluk gizli kalmasin,chp,mi ona birsey olmaz.
 • DermanDerman28 gün önce
  Olmasin,yasanmasin hile hurda.23 haziran olurda,ceteleri taniyin ,geceleri uyumayin baskilarmi yilmayin esmesin ayrilik,yeli,bir ornek size yusuf eli,sen ona guvenirsin,o. Sana guvenmedi.sen mert ol hile yapma,hilecinin isi hile yapmak buda onlara olsun kapak
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer28 gün önce
  Bunlar..maalesef..alçaklık..peşinde..milletin..YSK..Kurallarından..bihaber..olduğunu..bildiklerinden..sömürünün..en..bayağısını..en..sefilini..yapıyorlar..UTANMALARI.. beklenmez.
 • BehnanBehnan28 gün önce
  Yazinizda dediginiz gibi, biz de artik noktayi koymanizi istiyoruz sayin yazar. siz haktan hukuktan uzaklasmis bir ak parti fanatigi haline geldiniz fakat farkina varamayacak derecede gozlerinize perde inmis. ben ekrem beye oyumu verecegim, binali bey artik gitsin torunlarini sevsin. gencleri denemek lazim, dunyanin sonu degil. islamcilari da gorduk, hepsi filo sahibi oldular. hersey cok guzel olacak
 • 28 gün önce
 • 28 gün önce
 • GolgeAdamGolgeAdam28 gün önce
  Inceliyorlar Ali bey bu ne acele onlarda Istanbul basta olmak uzereTurkiye genelindeki sandik kurulu baskanlarini ve uyelerini bolge bolge aciklayacaklarmis 20 Haziranda yani Istanbul secimene 3 gun kala.

Günün Özeti