Katilin canı can da öleninki patlıcan mı?

08 Ağustos 2019 Perşembe

Ceza infaz yasasındaki indirimler, gizli aflar cinayetleri âdeta teşvik ediyor. Ortada bir yığın kan dondurucu cinayet haberi var, okuyunca insan, neden kanunlar katilleri koruyor diye sormaktan kendini alamıyor.

Cinayet haberleri insanın tüylerini ürpertiyor. Birkaç örnek vereceğim.

Bülent Çiftçioğlu, 1990’da öz babasını av tüfeğiyle öldürmekten ceza evine girmiş, yatıp çıkmış. 2012’de Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde arkadaşı Hasan Kıyar’ı 28 yerinden bıçaklayarak öldürmüş, içeri girip çıkmış. Çıkar çıkmaz 17 Mart 2009’da boşandığı eşi Ayşegül Kapusuzoğlu’nu öldürmüş. Çiftçioğlu hakkında genç kadını öldürmekten dava açılmış, ağırlaştırılmış müebbet, yağma suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenmiş. 

Bir başka gazete haberi şöyle:

İstanbul Safaköy’de 21 Temmuz Pazar akşamı magandaların sürdüğü iki otomobil, makas atarak ilerlerken önce birbiriyle çarpışıyor, sonra biri durakta otobüs bekleyenlerin arasına dalıyor, 8 kişi yaralanıyor. Yaralılardan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi 19 yaşındaki Begüm Kartal kurtarılamıyor ve ölüyor. Sürücü yakalanıyor ve adliyeye sevk ediliyor, tutuklanıyor. Sürücünün sarhoş olduğu, uyuşturucu kullanmaktan, cinsel tacizden sabıkasının bulunduğu belirtiliyor.

Bir başka haber de ceza infaz yasalarının katillerin lehine işlediğini ortaya koyuyor:

“Bursa Gemlik’te ailesiyle kavga ettikten sonra saat 23.30 sıralarında dışarıya çıkan Emre K. (25), sahur için fırından aldığı ekmeklerle evine giden Müslüm Erdoğan’a (26) saldırdı, bıçakla yaraladı. Çevre sakinleri olay polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Müslüm Erdoğan, ambulansla hastaneye kaldırıldı, ameliyat edilen Müslüm Erdoğan’ın durumunun ağır olduğu bildirildi. Evine gidip üzerine değiştiren Emre K. 5.5 saat sonra da Halit Karaş’ı (36) karnından bıçaklayarak öldürdü. Polis düzenlediği operasyonla Emre K.’yı yakaladı ve gözaltına aldı. Yapılan aramada üzerinden 21 santimetrelik bıçak çıktı. Emre K. her iki olayda da karşılaştığı kişilere “Neden bana yan baktın?” diye sataştığını söyledi; Erdoğan ve Karaş’ı tanımadığını ifade eden söyleyen Emre K.’nın sorgusu sürüyor.”

Emre K.’nın 4 bıçaklı vukuatı var, serbest bırakılmış. 

Geçen hafta Adıyaman’da bir çocuk öldürüldü, katil 4 ay cinsel istismardan içerde yatmış. Çıkmış, masum bir çocuğun canına kıymış. 

Her gün memleketin bir köşesinde çocuk kaçırılıyor, kaybediliyor, uzun aramalar sonunda cesedine ulaşılıyor. Katiller, caniler, psikopatlar hak ettikleri cezayı almıyor; aldıkları ceza kadar içeride kalmıyorlar. 

Katiller, aldıkları cezanın 2/3’si oranında içerde yatıyor. 30 yıla mahkûm olan 20 yıl yatıyor, bu arada gizli afla dışarı çıkıyor, 5 yıl kala açık cezaevine naklediliyor, 1-2 yıl kala denetimli serbestlikten çıkıyor. İndirimler, iyi hal uygulamaları, açık ceza evine konmalar sebebiyle caniler, kısa sürede dışarıya çıkıyor, topluma karışıyor ve yeniden cinayet işliyorlar. 

Yasalar; katil, sanık ve suçluları koruma kanunu hâline gelmiş.

Cinsel tacizciler, bıçaklayıcılar, hırsızlar, katiller infaz yasalarından faydalanarak topluma karışıyorlar. Hepsi saatli bomba, patlıyorlar.

Suç işleyenlerin büyük bölümü aynı kişiler.

Adam bugün uyuşturucu kullanıyor, yarın hırsızlık yapıyor, öbür gün adam bıçaklıyor, bir bakıyorsun tutuksuz yargılanıyor, ancak adam öldürünce tutuklanıyor.

Adam öldürenler ömür boyu yatmalı, iyi hâl uygulaması, ceza indirimi uygulanmamalı. 

Suçlulara ceza indirimi onları cesaretlendiriyor, adam yatar, çıkarım, diyor. 

Bıçakla, silahla yaralamalar ağır cezalarla cezalandırılmalı. 

Mükerrer hırsızlık, dolandırıcılık, kavgayı alışkanlık hâline getirenler tutuklu yargılanmalı. 

Polis uyuşturucu kullandığından şüphelendiği kişileri tahlile gönderebilmeli.

İçeriye girip çıkan kişilere toplum iyi gözle bakmıyor, işveren iş vermiyor. Böyleleri topluma adapte olamıyor ve suç işlemeye devam ediyor.

Ceza evine düşen kişiler doktora gidip sınırsız ilaç yazdırıyor. Hangi ilaçların uyuşturucu etkisi yaptığını biliyorlar, farklı ilaçları alıp birleştirip uyuşturucu olarak kullanabiliyorlar. 

En önemlisi cezaevleri ıslah evine dönüştürebilmeli. 

Ceza evlerine girenlere işledikleri suçlardan pişman olmalarını sağlayacak eğitim verilmeli. İnsanlara aldıkları cezaların sadece devlet kanunlarına göre olduğu, Yüce Allah’ın verdiği cana kıyanlara ebedi cehennem azabı vereceği anlatılmalı. Bu hayattan sonra ebedî bir hayatın insanı beklediği açıklanmalı, Allah’ın ezelî kanunları izah edilmeli. Öfkesine, nefsine, hırsına mağlup olup suç işleyenlere ebedî cehennem azabından kurtulabilmek için pişman olmak, tövbe etmek, iyi ameller yapmak gerektiği anlatılmalı. 

Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve MEB ile daha fazla iş birliği yapmalı. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • kaderkader3 gün önce
  Benim arkadaşım eşine küfür eden çocuğuna dil uzatan kanserli babasini döven bir şerefsiz adamı öldürdü diye 5 senedir cezaevinde kızı onsuz büyüyor ama adalet ona katil diyor bazen ayırt etmek gerekiyor başa gelmeden bilinmez
 • Hava Bülbül Hava Bülbül 4 gün önce
  Evet güzel bir yazı kaleme alınmış yazık bu ülkedeki annelere babalara çocuğuna iyiyi güzeli öğreniyorsun gözünden sakınıyorsun bir densiz gelip senin canını elinden alıyorsonra adalete güveneyim diyorsun sonra bir bakıyorsun iyi hal dir şudur budur diye salıverilmiş sonra düşünüyorsun benim çocuğumu benden alan cani dışarıda geziyor benim canımı yaktığı gibi bir çok kişininde canını yakacak bu adalet değil bu insanlar islahedilmeden çıkıyor yazık yazık nerede adalet diye soruyorum
 • AyselAysel5 gün önce
  Katillerin ve çocuk istismarcılarının en ağır cezalarla cezalandırılmalarıgerekirkenceza sürelerinin azaltılması, aynı kişilerin defalarca cinayet işlemelerine ve çocukları istismar etmelerine izin verilmesi kabul edilemez. Ağır cezalar uyuşturucu bağımlıları vekaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanlar için yeterince caydırıcı olmayabilir, onun için de diğer toplumsal sorunların çözümü şart.
 • TamerTamer6 gün önce
  Şuç işleyenin ceza almaması üzerine inşa edilmiş infaz yasası ve ceza hukuku büyük aile dramlarına sebep olmaktadır...suçlu topluma kazandırılıyor sanılırken toplumun tertemiz huzurlu bir ailesinin hayatını maf ediyor....yazık oluyoro ailenin travması bütün toplumu etkiliyor
 • Gönül Kılıçoğlu Gönül Kılıçoğlu 6 gün önce
  Batıdan ithal edilmiş suçluyu koruyan onu hoşgören kanunlar adalet duygumuzu dumura uğrattı. bu yanlış yoldan dönülmelidir. ciddi kanunlar ve ciddiuygulamalar toplumu korumak, hepimizi bir arada tutan ana eksen "Adalet duygusunu" sağlam tutmak için kaçınılmazdır.Siyasilere çok iş düşüyor.
 • Ömer Faruk Kılıçoğlu Ömer Faruk Kılıçoğlu 6 gün önce
  Adalet duygusu toplumu bir arada tutan en önemli duygudur.. şu andaki kanun uygulamalarımız hem içerik hem tatbikat olarak insanlarımızı cidden yoğun bir adaletsizlik duygusuyla baş başa bırakmıştır.. insan canının söz konusu olduğu durumda "masumu korumak adına" suçen ağır cezai müeyyideyi hakeder.. Sabah yere düşmüş bir masum varsa, akşamında toplum ipin ucunda birini görmüyorsa veyl o topluma..
 • Seyit Seyit 6 gün önce
  Kısasta hayat var.afedilecekse mağdur veya yakınları ancak affedebilmeli.Cezasını çekecekse cezayıda ceza gibi çekmeliki birdaha o cezaevine girmeye korksun suç işlemekten ödü kopsun
 • Sevil Kağızman Sevil Kağızman 6 gün önce
  Kesinlikle katılıyorum Ali Erkan Kavaklı nın yazısına acaba kanunlar kaç can alınınca kaç kişinin ciğerleri yanınca düzelecek acaba. O kadar kolay olmamalı can almak can yakmak .Hatta ben idam cezası gelsin diyorum Allah ım sabırlar versin sevgi ile kalın
 • kaderkader8 gün önce
  Ölen mi suçlu öldüren mi demişler ölen ne yaptı da öldü bunu bilmeden kimse yorum yapmasın hak eden hak ettiğini bulur
 • kaderkader8 gün önce
  Kader mahkumu diye bişey var allah gülüp kınayanın başına versin boş konuşmayın
 • ANNEANNE9 gün önce
  Kişiye karşı işlenen suçları (hele ki öldürülme)ancak o kişinin ailesi anası babası kardeşi eşi çocuğu af edebilir.DEVLETİN KANUNUN BU HAKKI OLAMAZ.Hele infaz yasası adaletin üzerindeki kara bir lekedir.ADALET, ADALET HERKESE ADALET.
 • hsyn2802hsyn280210 gün önce
  Müslüman bir ülkde Allah'ın adaleti yerine gavurun adaletini uygularsanız olacağı budur.
 • ihsanihsan10 gün önce
  AYNEN....
 • AliAli10 gün önce
  böyle önemli güncel konuları yazın toplumun derdini dile getirin
 • Metin UyulanMetin Uyulan10 gün önce
  Memleket de üç yğz bin İnsan Hapiste Almanyanın Nüfusu bize denk kurk bin civarı tutuklu ve hükümlü var . Bu gidişle Türkiyeyi açık ve kapalı hapishaneye dönüşecek. Bu İnsanları Fransa veya Çin yetiştirmiyorTC okularında bu formata sokuluyorlar . Roma Arenasında ki yarı akıllı seyirci gibi kan daha çok kan diye bağırmanın ne manaya geldiğini anlayamadım . Faşizim özlemi olmasın ?
 • Murat Murat 10 gün önce
  İşte sayın yazar çok güzel bir konuya değinmiş cezalar caydırıcı olmadığı için dahası bedel ödetmediği için nice canlar yanıyor bu ecel olsada bunun hesabını kim verecek adam canı sıkılmış yan baktın diye iki kişiye 21 cm lik bıçakla saldırmış biri komada diğeri mezarda onun çoluğu çocuğu anası vs fetöcü piçler 251 vatan evladını şehit etti aynı şekil elini kolunu salla bu nedir ulan artık yeter bize islam böylelerine merhamet edeceksiniz diyen şerefsizlerden bıktık bu iş için ulema hoca her ne haltsa toplanacak fetva verecek böyle şerefsizlerin yaşamaya hakkı olmadığına dair Allahın verdiği canı haksız yere alanın canını alacaksın ama yetmeyecek bınlara sahip çıkın merhamet edin diyen alçaklarada dünyayı cehennem edilmelidir edeceksinki adalet yerini bulsun adam ıslah olmayacak iflah olmayacak tevbe etmeyecek durmayacak cana kıyacak ve hala nefes alacak başlarım o adalete en kibar ifadeyle devlet adam gibi ya bunlara ecel olacak ya da garip vatandaş timsahın insan etinin tadına vardığında durmadığı gibi durmayacak ve adaletini kendi sağlayacak o zaman herkes görecekki toplumda düzelme kendiliğinden olmuş
 • Hasan HüseyinGÜRBÜZHasan HüseyinGÜRBÜZ10 gün önce
  Hocam yüreğinize sağlık önemli bir yaramızı işlemişsiniz teşekkür ederim
 • Mehmet ATLI Mehmet ATLI 10 gün önce
  Değerli hocam yazınızı öyle yazmışsınız ki sanki hapistekilerin hepsi adil yargılanmış.Alın size iki örnek kendi çevremden,Abim işlemediği bir suçtan ömür boyu hapse(müebbet ) mahkum edildi. Abime bu cezayı veren 3 zalim var. Birincisi suçunu itiraf etmeyen asıl suçlu, ikincisi abime iftira atan mağdurlar! Ve üçüncüsüadil bir yargılama yapmayan hakim(devlet). Ve nereye gittiysek bir sonuç elde edemedik çünkü paramız ve dayı-mız yok.İkinci olay karısı kaçırılan bir adam. Bu adam karısını kaçıranı vurdu mahkeme 40 yıl ceza verdi.
 • ADALETTTADALETTT10 gün önce
  adalet ve kalkınma partisi , laf olsun torba dolsun diye olmadı heralde akpnin işi adaleti sağlmak ve kalkınmayı gerçekleştirmek , şuçluyu af etmek akp nin işimi gerçe ülkewmizdeki adalet sistemi çok eleştiriliyor da bu işin eğilip bakılacak tarafı olmalı ki adalet maalesef lafta kalıyor maddi manevi sınıfta kaldı akp adalet konusunda gelecek seçimlerde belli olur herşey
 • emekliemekli10 gün önce
  suçluyu af etmek akp ye kalmışherkim suç işlediyse cezasını ç ek e c e kparti adı adalaet ve kalkınma partisiiseadaleti sağlayacak bunun başka yolu yokk herkes iyi olabilir ama adaletli olmak er kişinin işi adalet herkese lazım kimsenın keyfine göre af olmazz , görelim bakalım
 • Millet Genel Af bekliyor.Millet Genel Af bekliyor.10 gün önce
  Affın çıktığı günden başlamak üzere soruşturması veya kovuşturması devam edenler dahil tüm hükümlüler için Millet Genel Af istiyor. İstemeyen çok azınlık, kesim. Millet, bunların bir kısmının mağdur olduğuna inanıyor. Toplumda adalet tartışılıyor. Affı istemeyen sizin gibi tek tük kişi.
 • MisafirMisafir10 gün önce
  Akp nin güzel AB uyum yasaları ne güzel işliyor. Suçlular salınıyor, masumlar cezasını çekiyor. Beylere dokunan birşey yok. Tuzları kuru.
 • OlgunOlgun10 gün önce
  Ölü elini yıkadığı için barut izi çıkmıyor canlı ben yıkadım diyor ona bakmıyorlar bile
 • AliAli10 gün önce
  Anlat olayi diyor hakim bey, ikinci cumlede kisa kes daha seksen kişiyi dinleyecegim, diyor. Kumse savunmasini yapamiyor, konuşamiyor. Sinirleniyorsu lakin karşinda kadi.Vatanda olarak boyle de. Av.cok mu konuşabiliyor. Tamam efendim sunduk efendim takdirinize, beraatini talep yaz çiz ertele. Bu dava dedemden kaldi. İ da oldu,siz sağ olun hakim bey. Rahmetli Abdurrahman Karakoç ustad soylemiyle. Adalet, ve aile bitik
 • Yasin Yuşa KüçükYasin Yuşa Küçük10 gün önce
  Masum bir müslümanı öldüren insan tövbe de etse tövbesi kabul olmaz. Ayrıca islah evleri filan safsatadan başka bir şey değil. Direk idam. Kısas yapılmadıkça hayat var olmaz.
 • KızgınKızgın10 gün önce
  Bir de ana babası hakim olan bir  vardı Bakırköy' de terör estirdi daha öncede bıçakla yaralama yapmıştı ne oldu hiç... ana baba hakim ya...bu ülkede adalet kalmadı AKP sayesinde ..benim başıma iş gelirse öyle mahkemylefalan uğraşmam kendim hallederim. ..kim olduğu ne olduğuna hiç önemli değil
 • SınırsızSınırsız10 gün önce
  BÜTÜN YORUM YAZANLAR BUNU OKUSUNHz. Ali anlatıyor: "Bir gün Ömer'i, binekli olarak ve telaş içinde, hızlı hızlı giderken gördüm; "Ya emire'l-müminin nereye gidiyorsun?" diye sordum. "Devlete ait develerden biri kaçmış, onu aramaya gidiyorum" diye cevap verdi. O zaman ben: "İnan ki, senden sonra bu milleti idare edecek olanlara ağır bir yük bırakıyorsun! Herkes senin yaptığını yapamaz!" dedim. Bunun üzerine şöyle konuştu: "Hz. Muhammed aleyhissalatü vesselamı, hak peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, Fırat kenarında bir oğlak kaybolsa (yahut bir kurt bir koyunu kapsa) korkarım ki kıyamet gününde onun bile hesabı Ömer'den sorulur!" "Kenar-ı Diclede bir kurt kapsa koyunu, Gelir de adl-i ilâhi Ömer'den sorar onu!"
 • Akit okuruAkit okuru10 gün önce
  Kısasa kısas olmadıkça konuşulan herşey havanda su dövmektir.kendisininde öldürüleceğini bilencinayet işler mi.yada birinin gözünü çıkaran veya kör eden şahıs aynı akıbetin kendi başına geleceğini bilse bu suçu işler mi. KISASTA HAYAT VARDIR.
 • Dadaş Dadaş 10 gün önce
  Tövbeyi AlLAH kabul ediyor inşalah pişman olur tövbe ederler
 • kara kutukara kutu10 gün önce
  - Ey temiz akıl sahipleri! Kısasta sizin için bir hayat vardır. Ümit edilir ki, korunursunuz.
 • Yasin yildirimYasin yildirim10 gün önce
  Gayet güzel açıklama yapmışsınız ama bu yazıya ölümlü pozitif cevap verecek adalet diyanet ve meb nerededir?
 • hercaihercai10 gün önce
  Evet ama sizin sozlerinize onem veren yok! Bu nasil b.ktan anayasa, ve ya bu anayasanin kopekleri hepsi sabeaayistmi? Cogu oyle, ama bu anayasayi kuran kim? O da sabatayist yahudi mi?
 • hasanhasan10 gün önce
  bunlar dış güçlerin oyunu :))
 • 10 gün önce
  Ahh ahh ben yıllardır anlatıyorum bunu
 • mutmainemutmaine10 gün önce
  Gerçek adalet Allahın kanunlarıdır, birilerinin zoruna gidiyor....sor en sözde modern adama ,kadın çocuk demedenöldürene hapis yetermi diye ? Yetmez diyecektir,sonra amaaaaa diye zırvalar...GERÇEK ADALET ALLAHIN PEYGAMBERİN KANUNU ŞERİATTIR, BUNU KABULLENEMEYEN, BİLMEYEN SÜSLÜMAN ÇOK... İsrail bile din devletidir,kendi şeriatlarıyla yönetilir.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat10 gün önce
  Adalet oyun değildir dinin kendisidir Bu ülkedeki ise bozgunculuktur laikliktir yüzçeviriştir Kim katılırsa odaküfre bulaşır Kafir müslüman değildir ebedi cehennemliktir demektir ....KURAN AYETİ..........O halde insanlardan korkmayın, benden korkun, ayetlerimi hiçbir değerle değiştirmeyin; Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, işte onlar kafirlerdir. maide44
 • Hukuksuz hukukçularHukuksuz hukukçular10 gün önce
  Münafık yahudiler,sabataistler,solcular yargıda haksızlık yapıyor;bunlardan temizlenmeli!
 • EsraEsra10 gün önce
  Cezalar caydırıcı olmalı. Mazlumlar bir tokat da adalet sisteminden yemesin artık.
 • Meryem ÖZCANMeryem ÖZCAN10 gün önce
  Ceza infaz yasasının değiştirilerek cana kasteden saldirilirda hapis cezasının artirilmasini istiyorum. Bu konuda yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini düşünüyorum.
 • RecepRecep10 gün önce
  Peki ya asıl hırsızın elini kesmek yerine mecburen hırsızların kolunu bacağını kafasını kesmeye ne diyeceksiniz . Adaletsiz piyasa şartları yüzünden zenginin daha zengin fakirin ise bitmesine neden olan politikalara neden ses cikarmiyorsunuz
 • Ali rızaAli rıza10 gün önce
  Hocam çok yerinde bir tesbit diline kalemine sağlık bu konuyu geniş işleyin ki belki düzeltme yoluna gidilir , suç cezasız kalmamalı
 • Vahap KalyoncuVahap Kalyoncu10 gün önce
  AK partiyi bu adaletsiz infaz yasası bitiriyor ,demedi demeyin.
 • İşsizİşsiz10 gün önce
  Sanığa verilen ceza 30 yıl ay gün hapis cezasıdır. Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 15 YIL 0 AY 0 GÜN HAPİS cezasıdır. Sonuç ceza 2 yıldan fazla olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten doğrudan yararlanamaz.Sanık 13 YIL 0 AY 0 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.Sanığa verilen ceza 10 yıldan fazla olduğundan Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği gereğince cezanın 1/10'u olan 3 YIL 0 AY 0 GÜN HAPİS cezasını kapalı ceza infaz kurumunda çekmesi gerekmektedir.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN10 gün önce
  SAYIN HOCAM,EĞER DEDİĞİNİZİ YAPSINLAR ,ÖNCE BAŞTA BAZI MALUM SİYASİLER OLMAK ÜZERE,BÜTÜN LGBT SEVERLER,EZAN DÜŞMANLARI,İLERİCİ VE DEVRİMBAZLAR "İRTİCA CEZAEVLERİNDE HORTLATILIYOR..CEZA EVLERİNDE DAEŞ Lİ YETİŞTİRİLİYOR" DİYE BAS BAS BAĞIRIRLAR..FERTLERİN İSLAM DIŞI YAŞANTISININ NETİCESİ ,SUÇLARDAKİ ARTIŞ VE VAHŞET OLUYOR..DEVLET DE DİNİMİZİN EMRETTİĞİ HUKUKU UYGULAMA KONUSUNDA ,YETKİSİZ OLUNCA MEMLEKETİMİZ SUÇLU CENNETİNE DÖNÜŞÜYOR VE HATTA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA..ALLAH(CC) MASUMLARI BUNLARIN ŞERLERİNDEN MUHAFAZA BUYURSUN ,İNŞALLAH..ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • ÖmerÖmer10 gün önce
  Hep söylüyoruzmutlaka ağır cezalar getirilmeli idam olmalı kur anı Kerim de kısasta hayat vardır hükmü uygulanmalı ama suçlular gülerek hapise girip çıkıyor polis ne yapsın batının kanunlarının canı cehenneme cani katliam yapıyor beş on senede çıkıyor böyle adalet olmaz milyarlık soygun yapanlar serbest kalıyor halkın mal ve can emniyetini kim koruyacak
 • 11111111111111111111111111111111 gün önce
  eksik bile yazmış.kanun yoksa adalet yoksa suçlu resmen suça teşvik ediliyor havası oluşturuluyorsa , böyle kanunun da yasanın da savcısının da ... olmaz kanunlar caydırıcı olmazsa olacağı bu...bu eksiklikleri görmeyenlere etkili ve yetkili olanlara duyurulur.
 • NadimNadim11 gün önce
  Şahsen devlete ve hukukuna zerre kadar güvenmiyorum. Bütün kargaşaların nedeni devlettir. Türk hukuku alçak güruhların hamisi haline dönüşmüştür. Başka devletlerde caniler katiyyen serbest bırakılmazlar.Batı'da kimse kasıtlı öldürme ve yaralama nedeniyle akıl hastası olmanın dışında ağır cezadankendini kurtaramaz. Türkiye'dekihukuk suçluları koruma ve kollama vazifesini ifa etmektedir. Dünya'da eğitilemeyen ve yasa dinlemeyen tek millet Türklerdir. Hepsini barbar olarak nitelemek tabii olmaz. Yasalar iyi insanları da sanki suça teşvik ediyorlar. Müslüman halk mağdurdur. Yargı ve yönetimde hainler oldukça huzurumuz sadece tahtalı köyde olsa gerektir
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu11 gün önce
  Sayın Kavaklı nihayet ülke gerçeklerini görmeye başladın. Böyle yazmaya devam ederseniz iktidar da hata ve suçlarını görür ve kendine çeki düzen verir. 
 • Şükrü MUTLUŞükrü MUTLU11 gün önce
  Hapishaneye girme korkusu oladíktan sonra gerisi boş.Hapse giren kişiler boş bırakılmamalı.Suçuna göre ağır işlerde çalıştılmalı ki oraya girmemek için kendini frenleyebilmeli.
 • zehra erdemzehra erdem11 gün önce
  iyi yazmışsında suçsuz yere içerde yatanlar ne olacak iftira ile yatan ne kadar insan var biliyormusunuz evet kanunlar suçluları koruyor masum olanlar yıllarca içerde yatıyor
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili11 gün önce
  Kemalistlerin kurduğu sistemde kanunlar şöyle işliyor; adam öldürürsen mutlaka öldürülen bir halt yemiştir! Kahraman gibi bir kaç yıl yatar çıkarsın, adam yaralarsan, yaraladığın adam daha hastanede yatarken (ör. Murat Alan) sen ertesi gün yeni yaralamalar için dışarıdasın! FAKAAAT! Heykele yan bakmayacaksın, yakın tarih ile ilgili konulara hiç girmeyeceksin! İşte o vakit hayatını söndürürler! Normal bir ülke olsak KATİLLER İDAM EDİLİRDİ, CANA KIYAN KENDİ CANINA KIYILMASINI GÖZE ALIRDI!!!
 • dur düşündur düşün11 gün önce
  "Yasalar; katil, sanık ve suçluları koruma kanunu hâline gelmiş.Cinsel tacizciler, bıçaklayıcılar, hırsızlar, katiller infaz yasalarından faydalanarak topluma karışıyorlar. Hepsi saatli bomba, patlıyorlar.Suç işleyenlerin büyük bölümü aynı kişiler.Adam bugün uyuşturucu kullanıyor, yarın hırsızlık yapıyor, öbür gün adam bıçaklıyor, bir bakıyorsun tutuksuz yargılanıyor, ancak adam öldürünce tutuklanıyor." tesbitler güzel. yasalar maalesef hırsızı katili namussuzu korumak için çıkarılmış. masum insanlar böylelikle suça teşvik ediliyor. kimse hırsızıyla katiliyle yz yüze gelmek istemez. devlet adalet sağlamayonca vatandaş kendi adaletini sağlayıp cezasını verip temizliyor veya temizletiyor. kiracı kirayı ve ortak giderleri ödemiyor. "devlet ve yasalar benim yanımda diyor" emekli maaşına hacz konulamıyor. üzerinde bir bırakmamış devretmiş. mahkemeler yıllarca sürüyor. alçaklar yıllarca bedava oturup ısınma ve ortak gideri de ev sahibine ödetiyor. ev sahibine tek bir şey kalıyor. bir yolla bu alçağı temizletmek yoksa insan kahroluyor. cezaevleri ıslahevi değil besleme dinlendirme ve yeni katliam hırszılık kurgulama yeri. emniyette adliyede bir suş işlendiği zaman bunu kimin yapacağını biliyor. isterse eliyle koymuş gibi bulup getiriyor. suçların %99 eski sabıkalılarca işleniyor. onun için af çıkarmak vatan millete en büyük ihanettir. toplumda barış ve düzeni bozmak güvenliği tehlikeye atmaktır. yeni reform tamamen rezalet suç işlemeyi teşvik edip mağduru iyice mağdur ediyor. çocuklar yaşlılar hamileler yargılanmayacak cezaevine girmeyecek. yani sen yapma bunlara yaptır diyor. bunlara sınırsız suç işleme özgürlüğü veriyor.bunun adı adalet erformu oluyor.. vay memlektim. adaletsizlik adalet olmuş. ADALET HAKKIN TECELLİSİ HAKSIZIN CEZALANDIRILMASI OLMASI GEREKİRKEN TAM TERSİ. SUÇLU KORUNUP SUÇ İŞLEMENİN ÖNÜ AÇILIP MAĞDUR İYİCE MAĞDUR EDİLİP MEMLEKETTE HUZUR BIRAKILMAMAYA ÇALIŞILIYOR. özallikle KAMUDAKİ HIRSIZLIKLAR SERBEST HALE GELİYOR. savcılar isterse dava açAcak yani torpilli olan,zaten isimsiz ŞİKATELER ÇÖPE ATILIYOR. HLBUKİ KAMUDAKİ YOLSUZLUĞU ANCAK İSİMZİSİZ İHBARLARLA ÇÖZERSİNİZ. buda kamuyu talan ettirmenin başka versiyonuydu. şimdi alçaklar alçakca rahatça bu sayede kamuyu talana başladı. ucu siyasilere dayanan hırsızlIklara kimse bir şey yapamayacak. CUMUKLA BERABER SUÇLARDA NASIL BİR PATLAMA OLDUYSA BU YENİ DÜZENLEMEDEN SONRA DAHA VAHİMİ OLACAK.
 • HÜDA PARLI METİN P.HÜDA PARLI METİN P.11 gün önce
  KANUNLAR NEDEN KATİLLERİ KORUYOR:ELCEVAP:ÇÜNKÜ O KANUNLARI YAPANLAR HAÇLI HRİSTİYANLAR VE SİYONİST YAHUDİLER YANİ İSLAMIN,TÜRKLERİN VE TÜRKİYENİN DÜŞMANLARI O KANUNLARI YAPTILAR.HERHALDE MAZLUMU KORUYAN KANUN YAPACAK HALLERİ YOKTU DEĞİL Mİ?FETÖNÜN ARTIK HRİSTİYAN MUSEVİ TEŞKİLATI OLDUĞUNU AZ ÇOK HERKES BİLİYOR.BUNLARIN ADLİYEDE NE KADAR ETKİN OLDUKLARINI DA ARTIK HERKES BİLİYOR.
 • Bestami ERSÖZBestami ERSÖZ11 gün önce
  15 TEMMUZ Pensilvanya İBLİSİNİN darbe bulunanlara(Hashasiler mahkemede dalga geçiyor. Niye 5-10 sene sonra çıkacak biliyor), pkaka li domuz sürüsüne ve bahsedilen adı suçlaraİDAM ŞART
 • Mustafa Mustafa 11 gün önce
  Bakara Sûresi / 179.Ayet179. Ey (gerçeği düşünebilen tam) akıl sahipleri! Kısasta sizin için (umûmî) hayat vardır; olur ki sizler, (bu sayede keyfinize göre yaralama ve cinayetten) korunursunuz.Yüce Allah’ın; “Kısasta hayat vardır.” ifadesi, insanlığın hayat hakkını korumak içindir. Kısas, bir ödeşmedir ki öldürme, kesme ve yaralama gibi suçlara karşı, suçluya misli olan cezanın/âdil olan karşılığının mahkemece verilmesi ya da mirasçılarının fidyeye razı olmaları şekliyle olur. Şahsî suçlarda devletin suçluyu affetme yahut diyete razı etme veya diyeti reddetme yetkisi yoktur. Bundan dolayı artık öç ve kan dâvâları da önlenmiş olacaktır. Nitekim, İslâm öncesi, eski Türklerde de töreye göre kısas yapıldığından kan dâvâları yoktu. Çünkü ceza suça denkti. Ceza, suça denk olunca caydırıcı oluyordu. Bu sebeple, ölmeyi göze alamayan yaralama ve öldürmeyi de göze alamıyor; hem de Allah’tan korkuyordu. Çağdaş hukuk sistemleri bunu sağlayamamıştır.
 • Mustafa Mustafa 11 gün önce
  Laiklikte hayat yok. KISASTA HAYAT VAR. ÖLDÜRENİ ÖLDÜRMEKTE YARALAYANI YARALAMAKTA GÖZÜNÜ OYANIN GÖZÜNÜ OYMSKTA HAYAT VAR. .......bakara Sûresi..... 179 - Ey temiz akıl sahipleri! Kısasta sizin için bir hayat vardır. Ümit edilir ki, korunursunuz.
 • Mikail okuroğlu Mikail okuroğlu 11 gün önce
  Batıdan alınan la bu kadar yavaş-yavaş eritiliyo

Günün Özeti