• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Maranki
Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Oxfam “Eşitsizlik Raporu”-2

27 Şubat 2024
A


Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

 

Oxfam, “Daha eşitlikçi bir dünya” sloganını benimseyen dünyanın birçok yerinde gönüllü kuruluşların işbirliğiyle faaliyetler gösteren mağazaları ve ofisleri bulunan bir yardım kuruluşu..!

Oxfam!

Yoksulluğun beraberinde getirdiği adaletsizliklerin olmadığı bir dünya ve gelecek hedefliyor!

Bu amaçla 90 ülkede ortaklarla ve topluluklarla beraber çalışan 17 organizasyonun bir araya gelerek oluşturduğu uluslararası bir konfederasyondur. 

Taban hareketleri ve karar verme mekanizmaları da dahil olmak üzere farklı paydaşlarla çalışan Oxfam, yerel topluluklar ve karar vericilerle doğrudan iletişim kurarak yoksullukla mücadele eden insanların hayatlarını ve geçim olanaklarını iyileştirmeleri ve yaşamlarını etkileyen kararlarda da söz sahibi olmaları için çalışmalarda bulunmaktadır.

Her yıl dünyadaki ekonomik gelişmeler ve göstergelerle ilgili sahada yaptıkları çalışmalarla “denekler üzerinde anketlerle “alınan sonuçların en açık şekliyle ilan ediyorlar..!

Dünyadaki şirketler suni olarak oluşturdukları spekülasyonlarla zengin oluyorlar!

Oxfam International’ın Genel Direktörü Amitabh Behar, raporda yaptığı açıklamalarda dünyanın bugünkü halini anlattığı  rapordan seçtiğimiz başlıkları sizlerle paylaşıyorum..!

Milyarlarca insanın salgın, enflasyon ve savaşın ekonomik şok dalgalarını omuzladığı, milyarderlerin ise servetlerini katladığı ve bu nedenle eşitsizliklerin keskinleştiği bir dönemin başlangıcına tanık oluyoruz. 

Bu eşitsizlik bir tesadüf değil. 

Milyarder sınıfının şirketleri herkesin zararına olacak şekilde kendilerine daha fazla zenginlik sağlıyor….!” diyerek 2023 raporunu dünya kamuoyuna açıklaya bilmiştir..!

 “Şirketlerin ve tekellerin kontrolden çıkmış gücü; eşitsizlik üreten bir makinedir..!

Dünyadaki mevcut şirketler işçilerin çalışma koşullarını zorlaştırarak, vergi ödemeyerek, devleti özelleştirerek ve iklim krizini körükleyerek ultra zenginlere sonsuz servetler aktarıyorlar. 

Ama aynı zamanda gücü de aktarıyorlar..!

Demokrasilerimizi ve haklarımızı baltalıyorlar. 

Hiçbir kurum ya da bireysel güç, ekonomilerimiz ve hayatlarımız üzerinde bu kadar güce sahip olmamalı. 

“Kimsenin bir milyar doları olmamalı.” 

Dünyadaki bütün borsa hisseler en zenginlere fayda sağlar!

Milyarderler 2020 yılına göre 3,3 trilyon dolar daha zenginler ve servetleri enflasyon oranından üç kat daha hızlı arttı. 

Küresel nüfusun yalnızca yüzde 21’ini temsil etmelerine rağmen küresel zengin ülkeler, küresel servetin yüzde 69›una sahipler ve dünyadaki milyarder servetinin yüzde 74›üne ev sahipliği yapıyorlar!

Bugün en tepedeki yüzde 1, tüm küresel finansal varlıkların yüzde 43’üne sahip durumda. 

Orta Doğu’daki finansal zenginliğin yüzde 48’i, Asya’dakinin yüzde 50’si ve Avrupa’dakinin yüzde 47’sı onların elinde.

Şirketler de 2023 yılında yıllık kâr rekorları kırdı..!

Oxfam’ın raporu aynı zamanda şirketlerin yürüttüğü vergi karşıtı savaşın efektif kurumlar vergisi oranının son yıllarda yaklaşık üçte bir oranında düşmesini sağladığını ve şirketlerin kamu sektörünü acımasızca özelleştirdiğini gösteriyor.

Sıradan insanlar düşük maaşlı çalışmaya devam edecek!

Diğer yandan sıradan insanlar genellikle güvencesiz ve riskli işlerde çok düşük maaşlar karşılığında daha fazla ve daha uzun saatler çalışmaya devam ediyorlar. Yaklaşık 800 milyon işçinin ücretleri enflasyona yenik düştü ve işçiler son iki yılda 1,5 trilyon dolar kaybettiler..!”

Oxfam, “eşitsizlik raporu”nu yayımladı. 

Rapora göre dünyadaki en zengin 5 ismin serveti saatte 14 milyon dolar artıyor. 

Rapora göre yine bu 5 isim servetini 2020’den bu yana 2 kat artırdı. 

5 milyar insan ise bu dönemde yoksullaştı. 

Ancak yoksulluk 229 yıl daha dünya bu kriterler seviyesinde farklılık göstermeden sürdürülebilir bir politika izlerse dünyadaki bu dengesizlikler ve yoksulluk asla ortadan kaldırılamayacak.

“İşçilerin çalışma koşullarını zorlaştırarak ultra zenginlere sonsuz servet aktarılıyor” diyerek de bütün dünya ülkelerine uyarıda bulundu..!

Türkiye Oxfam raporu!

Oxfam, 2013 yılında Türkiye stratejisini geliştirmek amacıyla bir süredir paydaşlarıyla Türkiye’de çalışmalar yürütüyor. 

Yoksulluğun önlenmesine yönelik hak savunuculuğu araştırması!

Oxfam; ülke stratejisini katılımcı ve şeffaf şekilde belirlemek amacıyla Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına ve bireylere yönelik bir anket hazırladı. Oxfam’ın katılımcı ve şeffaf bir istişare süreci kapsamında Türkiye için ülke stratejisini geliştirme çalışmalarını her yıl yürütüyor..!

Bugüne kadar yaptığı çalışmalar yoksulluk ve eşitsizlikler, göç ve sivil toplum alanı üzerine yoğunlaşmıştır. 

Oxfam, 2013’ten beri sivil toplum kuruluşları, akademi, düşünce kuruluşları ve özel sektör temsilcileriyle işbirliği içerisinde bu çalışmalarını sürdürmektedir. 

Oxfam, Türkiye stratejisini belirlediği dokümanını açık şekilde paylaşarak internet kullanıcılarının yorumuna sunuyor.

Ülke stratejisi belirlemek için 2023 yılı anket çalışması gerçekleştiren Oxfam, Türkiye ile ilgili tekliflerini de raporunda açıkladı..!

Devam edecek..!

WhatsApp bilgi ve ihbar hattı: 0530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

dengesizliklerden biri

Amerika nufusunun yüzde 4 ü Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor dünya tahıl mısır vs üretiminin yuzde 10-15 ini üretiyor, dunyanın en buyuk mısır üreticisi ihracatçısı. 100 milyar doların üzerinde bir ekonomi. Bu tip ülkelerin bu sektörden elini çekmesi lazım.Üretimi daha az gelişmiş tarım ülkeleri üstlenmeli ki onların refahı artsın.

İbrahim

Tüm emekliler olarak hakkımız olan 8077 TL seyyanen zammı alana kadar akpartiyi seçimde protesto ediyoruz vesselam
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23