• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Maranki
Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

9 Haziran 1921 -İnebolu- İstiklal Yolu!

11 Haziran 2024
A


Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

 

Osmanlı’nın payitahtın on bağlı olduğu en büyük vilayeti, evliyalar diyarı Kastamonu, Türkiye’nin kurtuluş reçetesini yazan İstiklal Yolunun istiklal madalyalı yiğit insanlarının harman olduğu yer İnebolu!

İnebolu Limanı, Kurtuluş Savaşı esnasında coğrafi konumu ve İnebolu’dan cepheye, İstiklâl Yolu sayesinde çok önemli bir yer haline gelmiştir!

İNEBOLU LİMANI!

Anadolu’ya en yakın liman konumundaydı. Bu yüzden lojistik bir üs olarak kullanılıyor; Doğu Cephesi, İstanbul, Bulgaristan, Romanya ve Müslüman ülkeler Pakistan’da Muhammet İkbal’in Lahor meydandaki konuşmasıyla topladığı yardımlarla gelen para ile alınan silahlar, Sovyetler Birliği eliyle gelen cephaneler İnebolu Limanı’nda boşaltılarak Anadolu’ya geçiriliyordu!

Sadece ümmeti Muhammed’den toplanan cephaneler değil, gönüllü müfrezelere dahil olan insanlar da İnebolu Limanı’ndan Anadolu’ya geçiş yapıyordu!

2 Haziran 1921’de silah taşıyan bütün gemiler takibe alındı. 

İzmir’de bulunan İngiliz Konsolosu Lamb, 7 Haziran’da Londra’ya çektiği telgrafta “İnebolu’daki silah sevkiyatı acilen durdurulmalı ve Karadeniz’deki limanlar ablukaya alınmalı, verilen ültimatomu hemen uyulmalıdır” denilmiştir!

YUNAN GEMİLERİ 

İNEBOLU AÇIKLARINDA!

9 Haziran 1921’de, 07.00 sularında, iki Yunan gemisi İnebolu’ya yaklaşmaktaydı. Bu gemilerin biri Kılkış, diğeri ise Panter zırhlısı idi.

Ültimatomun verilmesine karşın Türk tarafından ültimatom reddedilmedi ve Kastamonu’daki askerlerin İnebolu’ya nakli ve silah tutan herkesin teşvik edilmesi ve saldırıya karşılık verilmesi emredildi.

Durum halka duyuruldu ve halkın İkiçay bölgesine doğru gitmesi, alabilen herkesin mühimmatları yine İkiçay bölgesine taşıması istendi. 

Bu hareketle şehirdeki mühimmatın kurtarılması sağlandı!

Hükümet tatil edildi, kaymakamlıktaki tüm önemli belgeler İkiçay bölgesine taşındı!

İNEBOLU’DAKİ RUMLAR TOPLANDI!

Rum köylerine gönderilen jandarmalar, oradaki insanları toplayarak İkiçay bölgesine götürdüler. Yağmalama için tedbir alındı!

Askerler siperlere yerleştirildi. 

SEYMEN TEPESİ VE İKİ TOPLA 

YAPILAN MÜCADELE!

Benim de yaşadığım köy sınırlarında bugün de mevcut olan ve tarihe kayıt düşmesi için tarihe kazandırılmaya çalışılan Kel Seymen Tepesine  mevziler kazıldı!

Soba borusundan yapılan toplar ile 100 yıllık bir Ramazan topu konuşlandırıldı mevzilendirildi.

Verilen süre dolduktan sonra Kılkış ve Panter zırhlıları saat 13.20’de bombardımana başladılar. Bir topun hükümet konağına isabet etmesi üzerine Mevki Kumandanı Nidai Bey, çok topumuz varmış gibi atlarla değişik yerlere çekilen Türk topçularına ateş açmasını emretti.

Top ateşlerinden biri Kılkış’ın yakınına düşmüş, Kılkış hemen uzaklaşmaya başlamıştı. İki zırhlı uzaktan atışlarını 14.45’e kadar sürdürdükten sonra Kerempe’ye doğru gitmeye başladılar.

İlk bombardıman sonra zırhlılar 17.45’de geri dönerek ikinci bombardımana başladılar. Bu bombardımanda birkaç asker yaralanmıştır!

İkinci bombardıman, ilkinden çok daha şiddetli sürüyordu. Neticede bombardıman 18.25’de son buldu. İkinci bombardımanda yaklaşık 50 atış yapılmış hasar ve ölümler olmuştur..!

İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ!

Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu Limanı’na gelen silah ve cephanenin Anadolu’ya sevk edildiği 95 kilometrelik güzergâhta, bu yıl 18’incisi düzenlenen “İstiklal Yolu Yürüyüşü” başladı.

İnebolu Limanı’nda, İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü yıl dönümü kutlandı!

Türk Ocakları önünde başlayan yürüyüşe, vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarıyla katıldı.

Yürüyüş 12 Haziran Çarşamba günü Kastamonu’da sona erecek.

KASTAMONU VALİSİ MEFTUN DALLI:

“Milli Mücadelede silah, cephene ve lojistik hattının en önemlisi İnebolu kıyılarından başlamıştır” dedi!

Gazi Mustafa Kemal; “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da” diyerek İnebolu’nun önemini vurgulamıştır!

AK Parti Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekci; “İnebolu kadim bir memleket. 103 yıl önceki bağımsızlık ateşinin, bugün her İnebolulunun kalbinde yandığından kimsenin şüphesi yok” diye konuştu.

İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar; İnebolu’nun Türkiye’nin İstiklal Madalyalı tek ilçesi, 300 bin ton silah ve cephane büyük bir fedakârlık ve gayretle Ankara’ya milli ordumuza ulaştırılmıştır” dedi.

İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner; “İnebolu’nun halkının kahramanlığının tescil edildiği İnebolu’nun en güzel gündür. Bugün kahraman dedelerimizin, yüce Türk milletinin İnebolu özelinde şaha kalktığı destanlar yazdığı ve destanlaştırdığı bir gündür” dedi.

İnebolu’ya gelen bütün katılımcıları misafir eden ve onlara ikramlarda bulunan İnebolu Belediye Başkanı Uzuner, istiklal ve istikbalin şehri İnebolu’yu görmeye ve bu ruhu yaşamaya davet etti.!

İNEBOLULU OLARAK TEBRİK!

İstiklal madalyalı tek ilçe İnebolu kayıkçılar başlarında kâhyaları İlyas Reis olmak üzere fedakârca çalışmış, TBMM İnebolu Kayıkçılar Birliğine Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası vermiştir!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Farkındamısınız.?

Artık hep "Türkiyeli" olacaksınız,o defterler kapanacak..Artık bu kahramanlıkları kendi kendinize anlatırsınız,,,neler değiştirilmeye çalışılıyor,,farkındamısınız..!?

Okur

1921'de Anadolu'da kiminle savaştıkta inebolu ya gelen silah, yardım gibi şeyleri Anadolu'ya gönderdik. Koçgiri deki Ali'yi, Hasan'ı, Mehmet'i ortadan kaldırmak içinmi yoksa şeyh Said'i, Ömer'i, osman'ı ortadan kaldırmak içinmi?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23