• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yüzde 1’lik vergi denetimi arttı

Hükümetin kur ataklarını engellemek için kambiyo vergisini binde 2’den yüzde 1’e çıkarması olumlu yankı uyandırıyor. Vergi oranının 5 kat arttırılmasıyla bankaların yakın takibe alınması, dolar ve Euro manipülasyonlarının ise önüne geçilmesi bekleniyor.

Yeniakit Publisher
2020-06-03 11:49:00 -
Yüzde 1’lik vergi denetimi arttı

 Buğra Kardan 

Kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi’nin (BSMV) Cumhurbaşkanı Kararı’yla binde 2’den yüzde 1’e yükseltilmesi yüreklere su serpti. Dolar ve Euro ile altın fiyatlarında sert dalgalanmalar yaşanmasını önlemeye yönelik düzenleme piyasaları rahatlattı. Yatırım analistleri, hükümetin ekonomiyi saldırılara karşı koruyacak önemli bir adım attığına işaret ederek, “Döviz büroları ve bankalardan alınacak dolar ile altınlar için yüzde 1 kambiyo gider vergisi getirilmesi yerinde bir hamledir. Bu hamle manipülatif alımları bıçak gibi kesecektir” görüşünü paylaşıyorlar.

Spekülatörlere darbe vuruldu

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de Yeni Akit’e yaptığı değerlendirmede BSMV oranının arttırılmasının isabetli bir karar olduğunu belirtti. Kararla spekülatörlere önemli bir darbe vurulduğunu dile getiren Memiş, “Yerli ve yabancı yatırımcılar, yıllar yılı döviz ve altında günlük al sat yapıp kâr elde ediyorlardı. Devlet buna bir süre ses çıkartmadı. Kademeli vergi artışına gitti. BSMV oranını binde 1’den binde 2’ye çekti.  Baktı olmuyor, oranı yüzde 1’e taşıdı” dedi.

Mayıs ayında Londra merkezli 3 bankanın manipülatif ataklarını takiben dolar kurunun aniden yükseldiğini hatırlatan Memiş, şöyle konuştu: “Bu durum Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) harekete geçmesine, birtakım tedbirler almasına yol açtı. Zira dolar 7.27 lira sınırına dayanmıştı. Tabii yurt içinde de sosyal medyadan algı operasyonu yapıldı. Devlet düşmanları, FETÖ’cüler ve PKK’lılar kanalıyla vatandaşlarımız aldatıldı. Döviz almaya yönlendirildi. Öbür taraftan Covid-19 sürecinde insanlar, varlıklarını korumak için altın ETF’si (Exchange Traded Funds) yapıyordu. Yatırımcılara sanal ortamdan al sat yaptırılıyordu, bir nevi kumar oynatılıyordu. Manipülatörler bu ortamda ciddi kârlar elde ediyordu. Bankalar da öyle. Buna kayıtsız kalınamazdı. Sonuç olarak yüzde 1 BSMV oranı getirildi. Böylece devletin yatırımcılarca satın alınan döviz kadar kazanç sağlamasının yolu açıldı."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı