• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yusuf Kavaklı: Ders almak için bunlar yetmez mi?

Yeniakit.com.tr’ye konuşan Emekli Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerinde kalmak zorunda olan eşlere bu fırsatı iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Bazıları İstanbul Sirkeci’de Nimet Abla gişesinin önünde yılbaşında öğle-ikindi namazı vaktinde bilet almak için haramın kuyruğunda beklerken gidip de namazlarını cemaatle kılmıyorlardı. Şimdi Allah hem cemaatle namaz kılmaktan hem de cuma namazı kılmaktan bizleri mahrum etti. Bu iki nimet bile ders almak için yetmez mi?” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-03-27 23:41:00 - 2020-03-27 23:47:16
Yusuf Kavaklı: Ders almak için bunlar yetmez mi?

 Mehmet Özmen    yeniakit.com.tr 

Dünyanın mücadele ettiği koronavirüsle ilgili görüşlerini dile getiren Emekli Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, yeniakit.com.tr’ye dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kavaklı, “Cenab-ı Hak Kur’an’ı Kerim’de İbrahim Suresi’nde ‘ Şükrederseniz, artırırım. Şükretmezseniz benim azabım çetindir’ buyuruyor. Nimete kavuşmak kadar kavuştuğumuz o nimetin kıymetini bilmek, onu muhafaza edebilmek de önemlidir. Allah Teâlâ bize Müslüman bir coğrafyada yaşama fırsatı, Müslüman bir ailede doğma fırsatı ve iman nasip etmiş. Dolayısıyla iman nasip edilen bir kısım insanlar bir takım şeyleri ihmal etmişlerdir.” şeklinde konuştu.

“Müslüman nerede cumanın kılınıp kılınmayacağını bilmiyor”

Özellikle son yıllarda Türkiye’de yaşayan Müslümanların büyük bir zaafiyet içinde olduğuna işaret ederek durumu anlatan Yusuf Kavaklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Basit bir örnek olarak her Cuma hocalar ‘Ey Müslümanlar, Cuma namazı öncesinde ve sonrasında 4 rekât olmak üzere bir sünnet var. Bunu ihmal etmeyin’ derler. Ama bizim Müslümanlar bu ibadetler de bile kaçak yaparlar. Bu kaçak nedir, derseniz. İlk sünneti yetişmişse zor bir şekilde kılar. Farzı da kıldığı gibi yıldırım gibi çıkar ve caminin şadırvanına oturup cep telefonu ile uğraşır. 2 haftadır da cuma namazı kılınmıyor. Haşr Suresi’nin ikinci ayetinde Allah ‘Ey akıl sahipleri ibret alın’ buyurmuyor mu? Bize şimdilerde ‘Cuma namazına gidemiyoruz, ailemizle evde kılsak olur mu?’ diye soruyorlar. Bu noktada iki durum ortaya çıkıyor: birincisi Müslüman nerede cumanın kılınıp kılınmayacağını bilmiyor. İkinci durum ise televizyon dizilerinin karşısından ayrılamayanlar “evde cemaat oluşturarak cuma namazı kılsak sevap alır mıyız” diye soruyorlar.”

“Allah cemaatle namaz kılmaktan bizleri mahrum etti”

Yaşananlardan Müslümanların başta olmak üzere bütün insanlığın ders alması gerektiğine vurgu yapan Yusuf Kavaklı, şöyle konuştu:

“Bazıları İstanbul Sirkeci’de Nimet Abla gişesinin önünde yılbaşında öğle-ikindi namazı vaktinde bilet almak için haramın kuyruğunda beklerken gidip de namazlarını cemaatle kılmıyorlardı. Şimdi Allah hem cemaatle namaz kılmaktan hem de cuma namazı kılmaktan bizleri mahrum etti. Bu iki nimet bile ders almak için yetmez mi?”

“Bu fırsatı iyi değerlendirin”

Koronavirüse karşı tedbir amaçlı evlerinde bulunan eşlere de seslenen Yusuf Kavaklı, “Aile saadeti için bu virüs durumu bir fırsattır. Sabahın çok erken vaktinde işe gidip, geç vakitte işten dönen, evinde oturamayan, hanımıyla sohbet edemeyen, dışarda boş sohbetlerde bulunan adamlarımız vardı. Şimdi evde aileleriyle bir arada bulunma fırsatını buluyorlar. Bu fırsatı iyi değerlendirin.” çağrısında bulundu.

İşte bunları evinizde okuyabilirsiniz!

Özellikle eşlere evlerinde okuyabilecekleri kitap önerisinde de bulunan Emekli Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kitap noktasında Diyanet Yayınları’ndan çıkan Lütfü Şentürk’ün tek ciltlik ilmihalini, Yaşar Kandemir’in Peygamberimizin Sevdiği Müslüman isimli kitabını ve çocuklar için de DİB yayınlarının çocuk kitaplarını tavsiye ederim.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tata Tonga

Yusuf kavaklı hoca neden bahsediyor? Garanti geçişli otoyollar, tünellerden müteahhitler para almayı durdurdular mı? İstanbul havalimanı ile nasıl bir sözleşme hazırlandı? Vs.vs. Dünyanın en yüksek binasını diken burç Halife Dubai şeylileri napıyor? Kavaklı Hocanın iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. Bu kişilere birkaç kelamı yok mu?
 • Yanıtla

Tata Tonga

Ayrıca millete hiç bir faydası olmayan kanalistanbul organizasyonu sahiplerine birkaç kelamı yok mu? Yusuf kavaklı hoca kimin hocalığını yapıyor? İnsan düşünüyor. Tamam anladık muhalefet kötü. Muhalefetin kötü olması sizin de muhalefet gibi olmanızı gerektirir mi?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23