YSK İstanbul'daki hırsızlığı madde madde belgeledi! 108 sandıkta 30 bin oy buhar olmuş

Demokrasi havarisi CHP’nin 31 Mart seçimlerindeki oy hırsızlığı ve organize usulsüzlükleri YSK’nın gerekçeli kararında hukuki bir dille ifşa edildi. YSK; 30 bin 281 seçmenin oy kullandığı 108 sandığın, 18’inde döküm cetvelinin olmadığını, 90 döküm cetvelinde ise sandık görevlilerinin imzalarının yer almadığını kaydetti. Akit’e konuşan hukukçular, YSK’nın gerekçeli kararını yerinde bulduklarını açıkladılar.

24 Mayıs 2019 Cuma 10:42

Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen 31 Mart seçimlerindeki organize yolsuzluklar ve usulsüzlükler YSK’nın gerekçeli kararını açıklaması sonrası adeta tescillendi. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi yönündeki kararının gerekçelerini açıklaması, AK Parti’nin itirazlarının haklılığını da gözler önüne serdi. CHP’nin hırsızlıklarının ve şaibelerinin adeta deklare edildiği kararda, kısıtlı seçmenlere oy kullandırıldığı, sandık başkanlarının usulüne uygun olarak atanmadığı, yüzlerce sandığın sayım döküm cetvelinin olmadığı ve hatta ölülere bile oy kullandırıldığı ifşa edildi. Hukukçular, CHP’nin 31 Mart seçimlerindeki yolsuzluğunun satır satır deşifre olduğuna vurgu yaptı.

CHP’nin algı operasyonu çöktü

Avukat Cüneyt Toraman, gerekçeli kararın usulsüzlükleri gözler önüne serdiğini belirterek, “Kararda münferit bir hatadan değil organize usulsüzlüklere dikkat çekiliyor. Minare çuvala sığmadı. Çalınan oyların hepsinin AK Parti’nin olduğu anlaşıldı” dedi.

CHP’nin karşı oylar üzerinden algı yürütmeye çalıştığına dikkat çeken Toraman, “Aslolan kararın kendisidir. Karşı oylar çok da önemli değildir. Her yerde karşı oy kullanabilir. Geçerli olan kararın kendisidir ve seçim iptal ediyor. Bakın sandıkların yüzde 8’i sayıldı aradaki fark eridi. Onlarca usulsüzlük tespit edildi. Her seçim öncesi ‘Oylarımıza sahip çıkacağız’ diyorlardı. Böyle mi sahip çıkacaklar. İktidarda bulunan bir partinin oyları çalındı” ifadelerini kullandı.

Yüzbinlerce geçersiz oyun varlığına vurgu yapan Toraman, “320 bin geçersiz oy başlı başına bir garabet. Uganda’da bile bu olmaz. Buz gibi geçerli oylar sandık kurulları tarafından geçersiz hale getiriliyor. Umarım bundan sonraki seçimlerde ayı şeyi yapmazlar” şeklinde konuştu.

Hırsızlık tescillendi

Hukukçu Hasan İlter ise, YSK’nın gerekçeli kararındaki ifadelerin önemli olduğunu belirterek, “Seçimin patronu gerekçeli kararını açıkladı. YSK, CHP’nin hırsızlığını kabul etti. Hırsızlık var diyerek çırpınıp duruyorduk. Söylemlerimizin iddia olmadığını gerçek olduğunu deklare etti” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun YSK üyelerine yönelik hakaretlerini kabul edilemez olduğunu kaydeden İlter, “Kılıçdaroğlu, işine geldiği zaman şerefli hakimler derken işine gelmediği zamanda en ağır ithamlarda bulunuyor. Bunlar siyasetçiye yakışmayan şeyler. Eleştirirken de makul bulurken de ölçülü olmak lazım” dedi.

 

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 10:42

YORUM YAZ

 • GüneyrüzgarıGüneyrüzgarı1 ay önce
  Hırsızlığın en büyük delili,aradaki farkın 29.000'den 13.000'e düşmesidir.Kim çalmış diyenler var,CHP'li siyasiler sandık ve sistem başında bu işi yapacak değiller ya,sistem ve sandık başına yerleştirdikleri kimler ise onlar yapacak tabii ki.İMAMOĞLU Ekrem'de bilgisayarın başındakilerin hatası diyerek bunu kabul ediyor aslında.1977 seçimlerinde de 1973'e göre nüfus dört milyon artmışken muazzam bir sekilde seçmen sayısını da beş milyon ! arttırmıştı CHP,Nüfus sayımları ve YSK'nın resmi verilerine bakarak bu gerçeğı görmek mümkündür.Kaybolan ve buharlaşan oylara inanmıyorlar fakat uçucu mühre inanıyorlar.
 • DostDost1 ay önce
  Yahu bu zihniyetin işi zaten yalan dolan, çok iftira at %10 bile izi kalsa kardır zihniyeti var CHP de.. CEHAPE geçmişte de böyle yapmamışmıydı. Açık oy gizli tasnif. Ne yazık bu yalan makinesine safça inanan kendini kaybetmiş bir guruh da yok değildir.
 • Özgür türkiye Özgür türkiye 1 ay önce
  Döküm cetveli olmasın oylar sandıkta ve sayılıp sonuca eklenmişdir ve bu sandıklarda binali yıldırım öndedir çalınan buhar olan bir şey yok vallahiyetişemiyorum yalan haberlerinize çok hızlısınız yoksa oruç tutmuyormusunuz müslüman degilmisiniz 10 dakikada bir secimle ilgili yalan haber guinnese adınızı altın harflerle yazdiracaksiniz tebrikler.
 • dumanlıdumanlı1 ay önce
  seçmenini yanlış yönlendirirsen ugandadan daha fazla geçersiz oy olur. 30 bin oyun buhar olduğu büyük yalan.sandık numaralarıyla ysk sitesine girersin orda yıldırımın da imamoğlununda aldığı oyları görürsün.birde o 108 sandakta binali yıldırımın daha fazla oy aldığını görürsün. bu gerçekleri görerek yorum yapalım.
 • ferhatferhat1 ay önce
  leventbay! chp nin aynı oranda sıfır aldığını kanıtlasana. oyle olsa fark azalır mı aynı mı kalır.chp neden ısrarla tüm oyların sayılmasına itiraz etti. yada chp neden 2 bin veye 3-4 bin oyla kaybettiği ilçelerde hele de bu yerlerde geçersiz oyların sayısı aradaki farktan fazla iken neden istemedi hem geçersizlerin sayılmasını hemde tüm oyların sayılmasını. 1 yerde istedi onu da geri çekti. sultangazi de tüm oyların sayılmasını istedi orda da fark % 30 burayı daakpartiye nispet yaptı. ilçe seçim kurulu ak partinin ibb gerekçeli itirazını reddetti ama chp nin ilçe oylarının tamamı sayılsın itirazını gerekçesiz kabul etti. biraz tarafsız ol doğru dürüst ol. Allahtan korkun varsa şu mübarek ramazan ayında yalan söyleme kendini münafık yapma.
 • MardinliMardinli1 ay önce
  Ben mardinliyim 1969dan beri siyasetle ilgileniyorum oynayan oyunlarını biliyorum 1977genel seçiminde o kadar oy hırsızlığı oldu ki kim diyeceksiniz yaptı elbette chp yaptı bu chp ilk kuruluşundan bugüne işleri hile zorbalık yalancılık halka alay etmek din düşmanlığı yapmaktır.Ben şahsan diyorum kazandığı yerlerde çoğu bu oyunlar olmuştur.Bu oyunlara dikkat edin istanbulu bu oyunlarla bu zorbalıkla almasınlar.Bir şey daha hatırlatmak istiyorum küfür güçlerin maddi yardım edecekler bu chphalak partisine aman dikkat bu hırsızlığı ört bas etmek için bu sefer ak-parti görevleri sandık başında uyumasınlar.Su uyar düşman uyumaz benden söylemesi işletmeniziz akparti görevliler sandık başında uyusunlar zaten küfür güçleri böyle istiyor
 • hakanhakan1 ay önce
  YSK burada suçlu. neden o kadar delil olmasına rağmen tüm oyları saydırmadı. saydırsa ne olacak. binlerce boş oy pusulası var ve geçersiz sayılan. ysk bile geçerli+geçersiz oylar toplamının toplam kullanılan oydan 16 bin az çıkmasını ve 8 bin fazla çıkmasını açıklayabilmiş değil. gerekçe de fazla veya az pusula verilmiş olabilir deniyor (96. sayfa) sandıkta daha neler döndüğünü bilemiyoruz. oyun içinde oyun oynanmış. insanlarımızda da beyin uçmuş.. ak parti karşıtlığı ülke düşmanlığına kadar gelmiş. sosyal medyada bakıyorum. akpartinin karsısında isterse pkklı aday gösterilsin yine onu destekleriz pozisyonuna gelmişler. kimse laf çevirmesin. bir de fetöden ihraç edilenlerin % 90 ı sosyal medyada aktif faaliyet gösteriyor. hepsinin sosyal medya hesabı genel olarak 2016 ve sonrası açılmış. hepsi de hükümet karşıtı. hükümetin karsısında güçlü olan partinin yanında. o partiyi savunduklarından değil. sadece hükümet veya devlet zayıflasın eski düzene döneriz. bal kaymak yalanmaya devam ederiz düşünceleri var.
 • aliali1 ay önce
  Hırsız başa gelirse vay haline memleketin..Bunlar çok dürüst idi ama istanbul susuz,çöp ve çukurlarla dolu haliç lağam gibi kokuyordu. ümraniyede vahşi depolanan çöp patlıyor 39 kişi ölüyor. Ama hırsız dedikleri AK parti istanbulu çicek gibi yapıyor yine de nankörlere yaranamıyor. Yani mesele ağaç değil..
 • B.PB.P1 ay önce
  At yalanı elbet bulunur bir inananı
 • ahmet ahmet 1 ay önce
  chp nin hırsızlıklarını da yaz yaz bitmiyor. Kılıçdaroğlu boşuna demiyormuş oylar çalınabilir diye. Karşı psikoloji işteoylar çalınacak deyip kendileri çalıyor
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 1 ay önce
  Hırsız CHP Yakalandı. Istediği Kadar İnkar Etsin. Gerçekler Ortada. Hiç Şüphesiz ki.
 • LeventbayLeventbay1 ay önce
  Aynı oranda chp de sıfır oy almış buna ne dersiniz
 • Bukadar daBukadar da1 ay önce
  Yanlı olunmaz ki...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019