• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘Yetim gülerse dünya güler’

Dünyada 400 milyona yakın yetimin olduğunu söyleyen İHH Yetim Birimi Başkanı Murat Yılmaz, bu çocukların organ ve fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri ile misyonerlerin ağlarına takılma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Yılmaz, “Yetim Çocuklar, ü

Yeniakit Publisher
2013-02-12 23:39:00 - 2013-02-12 21:40:12
‘Yetim gülerse dünya güler’

RÖPORTAJ:
FAHRETTİN DEDE

- Yeni kampanyanızı ‘Yetimlere Dünyanızda Yer Açın’ başlığıyla gerçekleştiriyorsunuz. Dünyamızda yer açmadığımız yetimlerin hal-i pür melâlini anlatır mısınız?
- Bugün UNICEF rakamlarına göre dünya üzerinde 200 milyon yetim var. Bu rakamlara kapalı rejimin hüküm sürdüğü 1,5 milyar nüfuslu Çin, 5 milyon yetimin olduğu Irak, Myanmar, Kuzey Kore gibi tam 52 ülke dahil değil. Bu coğrafyaları da dahil ettiğiniz zaman bu rakamın 400 milyona çıkabileceğini söyleyebiliriz. Daha da feci olanı bu çocukların yarısından fazlası bir aile yahut kurumun gözetiminden uzakta; sokaklarda yaşıyorlar. Bu çocukların sokaklarda yaşaması, aynı zamanda her türlü tehlikeye açık olmaları anlamına geliyor. Organ ve fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri, misyoner kuruluşları, savaş ağları bu çocukları istismar ediyor. Her sene 2.5 milyon çocuk kaçırılıyor. Her gün 10 bine yakın çocuğun yetim kaldığı ifade ediliyor. Bu, senede 3.5 milyon civarında bir çocuğa tekabül ediyor. Afrika’da her yıl 2 milyon 100 bin çocuk yetim kalıyor. Bu çocukların yüzde 30’unun yetim kalma sebebi AIDS. Bu istatistikler doğrultusunda umumi manzaranın kötü olduğunu görmekteyiz.
- Biz müslüman bir millet olduğumuz gibi yetimlerin çoğunlukla yaşadığı coğrafya da İslam ülkeleri... İslami literatürü çerçevesinde anlatmak gerekirse sizin yetimlere bu kadar eğilmenizin sebebi nedir?
- Biz yetim çocukların ümmet-i Muhammed’e emanet olduğu düşüncesindeyiz. Kur’an-ı Kerim’de 23 farklı ayette Rabbimiz bize yetimlerle alakalı sorumluluklarımızdan bahsediyor.  Duha Suresi’nde Rabbimiz, Hazreti Peygamber’e hitaben “Seni yetim bulup barındırmadık mı?” buyuruyor. Yetimlere kol kanat germek, onların ihtiyaçlarını karşılamak çok önemli... Hazreti Muhammed’i Allah yetim olarak dünyaya getirmeyi murad etti. Yetim çocuklar bizim için bir imtihan vesilesidir. Şu anda 28 bin kadar yetime bakıyoruz. Henüz yolun başında olduğumuzu düşünüyoruz. Sene sonuna kadar da 40 bin çocuğa ulaşmayı planlıyoruz. Yetimlere ulaşmak hususunda hedeflerimiz büyük. Bu konuda çok aceleciyiz. Çünkü bizim ulaşamadığımız yetimlere en başta misyoner kuruluşlar ulaşıyor. Devletlerin bizzat finanse ettiği, milyar dolarlık bütçelerle çalışıyor bu kuruluşlar. Balkanlar’da tam 2 bin 500 misyoner kuruluş faaliyet gösteriyor. Afrika’da ise 10 sene öncesinde 100 binden fazla misyoner vardı.
- Peki misyonerlerin yetimlerle kurduğu bağlantı nedir?
- Misyonerler müslüman coğrafyaları ve mümkünse 0-6 yaş arası çocukları seçerler. Çünkü şahsiyet henüz oluşmaktadır. Türkiye’de de 2003 yılında 7 milyon İncil dağıtılmış. Dolayısıyla dünyanın bütün coğrafyalarında bir faaliyet yürütüyorlar. Biz çocuklarımızı misyonerlere kaptırmamalıyız. Sierre Leone’de ismi Muhammed olan bir rahip ile karşılaştık.
- Ciddi misiniz?
- Çok ciddiyim. Muhammed, Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Muhammed, çocukluk yaşlarında birtakım ihtiyaçlar duyduğunda biz Müslümanlar olarak, İslam dünyası olarak, İHH olarak, Muhammed’in elinden tutamamışız. Biz tutamamışız ama başkaları tutmakta gecikmemişler. Ve şu anda Sierra Leone’de bulunduğu kiliseden insanları Hristiyanlığa çağırıyor. İsmini de kasden değiştirmiyorlar ki toplumun ileri gelenlerinden olan bu insanlar diğer insanlar için de referans kaynağı olsun. “Bak Muhammed rahip olmuş” dedirtmek istiyorlar.
- Misyoner kuruluşlar nasıl çalışıyorlar?
- Ben size bir kuruluş ismi vereyim; World Vision. Amerika merkezli bu kuruluşun baktığı çocukların yüzde 75’i Müslüman ülkelerin çocukları... World Vision’un amblemi Haç şeklinde... Bu kuruluş dünyanın her yerinden yetim ve kimsesiz çocuklara yardımlarda bulunuyor. Tam 2 milyon çocukla ilgileniyorlar. Peki biz ne kadar çocuğa bakıyoruz? 28 bin! İşte bizim acele etmemizin sebebi budur.
- Dünyada ve Türkiye’de İslamlaşma ve muhafazakârlaşmanın bu denli çoğaldığı bir dönemde yetimlerin bu durumda olması sizin açınızdan nasıl bir durum ifade ediyor?
- İslam ülkelerinde ve sivil toplum kuruluşlarımızda ‘yetimler’ ile alakalı bir siyasetsizlik görüyoruz. Türkiye’de bile 2011 yılı rakamlarına göre 2.5 milyon çocuk korunmaya muhtaç bir vaziyette... İslam dünyasının çocuklar ve yetimler konusunda çok zayıf durumda olduğunu söylemek durumundayız. Ciddi bir bilinçlenme sıkıntımız var.

AKİT OKURLARI YETİMLERİ HİÇ TERK ETMEDİ
“2011 yılı Temmuz ayında Somali başta olmak üzere Doğu Afrika ülkelerinde başgösteren kıtlık felaketi sonrasında Akit okurları çok ciddi bir kardeşlik örneği sergilemişti. Bu bölgede Akit gazetesi okurları 5 bin yetim çocuğa kanat açtılar, destek oldular. Akit okuru kardeşlerimizin çoğu bu yardımlarına devam ediyor. Yetimlere kucak açarak aynı zamanda evlerine yetimlerin bereketini ve duasını taşıdılar. Hem kendileri için bir bereket kapısı açtılar, hem de ümmetin uzak coğrafyalarından yetimlerin ellerini tuttular. Kendileri, İstanbul’da, Diyarbakır’da yaşasalar da Patani’de, Somali’de yaşayan bir yetim çocuğun başını okşamış oldular. Bu çok büyük bir hayır, Akit de bu hayra vesile oldu. Bundan dolayı da Akit’e teşekkür ediyoruz.”

5 kıtada
kampanya
yürütüyoruz
- ‘Yetimlere Dünyanızda Yer Açın’ kampanyasından bahsedelim biraz... Sizin yetimlere yönelik projeleriniz neler?
- İHH İnsani Yardım Vakfımızın kampanyası 5 kıtada yürüyen bir çalışma... Kampanyada öncelikli olarak İHH’nın sürekli destek sağladığı yetim çocuklar var. 41 ülkeden 28 bin yetim çocukla ilgileniyoruz. 100 bin çocuğa da dönemsel olarak bakabiliyoruz. Ayrıca bu kampanya döneminde destekleyeceğimiz yetim sayımızı 5 bin daha artırmayı hedefliyoruz.
- Kampanyanın en ilgi çekici dönemi de ‘Yetim Dayanışma Günleri’ gibi görünüyor...
- Evet, Şubat ayında başlayan kampanyamızın son çeyreği olan 16-31 Mart tarihleri arasında ‘Yetim Dayanışma Günleri’ni icra ediyoruz. Bugün İHH olarak 10 ülkede yetimhanelerimiz var. Bu yetimhanelerde 635 yetim çocuğumuz kalıyor. Yetim Dayanışma Günleri içerisinde 5 yetimhane daha açıyoruz. 2013 yılı içerisinde de yetimhane sayımızı 20’ye çıkartıyoruz. 2,5 milyon dolara inşa edilen Somali yetimhanemizde 400 çocuk yatılı olarak kalabilecek. Bu yetimhanemizin bin 500 kişilik okulu olacak. İnşallah Sayın Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız’ın da açılışa katılmasını bekliyoruz. Ayrıca Afganistan’da, Pakistan’da, Bangladeş’te, Patani’de yetimhane açılışımızı yapacağız. Irak Kerkük’te bir dul hanımlar ve yetim çocuklar için eğitim merkezimiz açılacak ve Gazze’de ise bir yetim rehabilitasyon merkezinin temel atma töreni gerçekleşecek inşallah.

‘YETİMLERİMİZİN ELLERİNDEN TUTUYORUZ’

“İHH olarak yetim çocukları kundakta alabildiğimiz gibi 3-4 yaşlarındayken de alabiliyoruz. Çocuklar; üniversite eğitimi bitene, evleninceye, yahut mesleki eğitimini tamamlayana kadar biz İHH olarak o çocuğun elinden tutuyoruz. Bağışçımız bu kadar uzun bir müddet zarfında bağışlarını bitirse dahi İHH olarak o çocuğu bırakmıyoruz. İHH olarak ‘Sponsor Destek Sistemi’nin dışında ‘Yetim Yardım Havuzu’muz var. Sistem içerisindeki yetimlerin ailelerinin ihtiyacını da bu sistem dahilinde karşılıyoruz. Biz İHH olarak yetim çocuklarımıza 90 TL verip çekilmiyoruz, onları pek çok noktada destekliyoruz. Zaten sisteme dahil ettiğimiz çocuklar okumak durumunda... Hem bulunduğu okulun resmi eğitim sisteminden geçmeli, hem de İHH’nın ahlâkî derslerinden yararlanmalı... Dersleri zayıf olan öğrencilerimize üniversiteli ağabey-ablaları vasıtasıyla ders desteği sağlıyoruz. Türkiye’de 41 şehirde 3 bin 300 yetime bakıyoruz. Dönemsel olarak da sadece Türkiye’de 15 bin yetim çocuğumuzla ilgileniyoruz. Halen bir yetime kucak açmamış kardeşlerimizden aylık 90 TL verebilecek maddi durumu olanlar ihh.org.tr/yetim adresinden formu doldurmak suretiyle ‘yetim sponsoru’ olabilirler. Vakfımızın Fatih’teki merkezine gelerek ya da 0212 631 21 21  nolu telefondan bilgi alabilirler. Ayrıca ‘yetim’ yazıp 3072 SMS hattına mesaj gönderilmesi durumunda da yetim yardım havuzumuza 5 TL’lik yardım yapılabilir.”
 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı