• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yeni nesil tohumda yerli üretim hamlesi

Farklı sektörlerde hizmet veren şirketler, yaptıkları AR-GE çalışmaları ve geliştirdikleri projelerle dikkat çekici hizmetlere imza atıyor.

2020-02-05 12:03:00 -
Yeni nesil tohumda yerli üretim hamlesi

İstanbul Teknopark’taki girişimcilerin yerli ürünlere dönük projeleri bir bir hayat buluyor. Farklı sektörlerde hizmet veren şirketler, yaptıkları AR-GE çalışmaları ve geliştirdikleri projelerle dikkat çekici hizmetlere imza atıyor. Yerli tohumların kendi saf üst türlerini üreten TRD Biotek firmasının kurucusu ve müdürü Prof. Dr. Özge Çelik, hiçbir genetik müdahale olmadan, bitki doku kültürü teknikleri ile ürettikleri ‘Taşköprü Sarımsağı’ tohumunun tarla aşamasında olduğunu söyledi. Bu yolla daha hızlı büyüyen, daha verimli, virüsten arındırılmış, dayanıklı, yabancı gen ve GDO içermeyen bu üst tür Taşköprü sarımsağı yetiştirilmiş olacak. Likopen içeriği artırılmış yerli domates tohumunda da üçüncü nesil üzerinde çalışmalarını sürdüren firma, temiz tohum teknolojileri geliştiriyor. “Hedefimiz, ülkemizin tohumculuk sektörüne yenilikler getirmektir’’ diyen Prof. Dr. Özge Çelik, ‘’Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğu gerçeğini ve yaşadığımız coğrafyanın tarımsal zenginliğini göz ardı etmeden, dijital dünyanın içinde yerli tohum için Ar-Ge yatırımları yapmamız gerektiğini tekrar hatırlatmak istedim. Yaptığımız iş ‘yeni nesil tohumculuk’. Virüs enfeksiyonlarına bağlı verim kayıplarını önlemek; bunu yaparken yerel gen kaynaklarımızı korumak ve çiftçimizin de yeni teknolojilerden haberdar olmasını sağlamak temel işlevlerimizden biridir’’ dedi. Prof. Dr. Çetin, “Yerel tohumun önemi anlaşılırken, toprağı ve çiftçiyi unutuyoruz. Çiftçinin eğitimi bu noktada önemli. Geliştirdiğimiz tohumların, çiftçi ile buluşmasında devlet desteğine ihtiyacımız var” talebini de dile getirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yusuf

Dünya'da GDO'lu sarımsak zaten yok. Diğer bir olay da Doku kültürü onlarca yıldır zaten var olan bir teknoloji. Dolayısıyla bunu büyük bir teknoloji gelişimiymiş gibi lanse etmenin etik ve dürüst bir davranış olmadığını düşünüyorum.
 • Yanıtla

Sebahattin ÜSTÜN

Yeni nesil tohumda yerli üretim hamlesi Farklı sektörlerde hizmet veren şirketler, yaptıkları AR-GE çalışmaları ve geliştirdikleri projelerle dikkat çekici hizmetlere imza atıyor. Son derece yerinde bir çalışma ve de oragnizasyon.Devletçe en üst seviye de desteklenmelidir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı