• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

WhatsApp’ın ‘veri hırsızlığı’ sonrası beklenen adım! Nükleer saldırılar bile etkisiz kalacak

WhatsApp’ın ‘veri hırsızlığı’ acil önlemleri gündeme getirirken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan beklenen adım geldi.

Yeniakit Publisher
2021-01-14 09:41:00 - 2021-01-14 10:41:33
WhatsApp’ın ‘veri hırsızlığı’ sonrası beklenen adım! Nükleer saldırılar bile etkisiz kalacak

WhatsApp’ın ‘veri hırsızlığı’ acil önlemleri de gündeme getirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, fizibilite çalışmalarını sürdürdüğü “Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi”nin inşaatına bu yıl başlayacak. Böylece Türkiye’nin verileri Türkiye’de kalacak. 308 dönüm arazi üzerinde kurulacak tesiste teknolojik ekipmanların yer alacağı 15 bin metrekare beyaz alan oluşturulacak. Sistemler nükleer, elektromanyetik saldırılarda bile kesintiye uğramayacak.

Türkiye, Türkiye’nin veri güvenliğini sağlamak için kritik bir adım atmaya hazırlanıyor. Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi’nin inşaatına bu yıl başlanması planlanıyor. WhatsApp gibi uygulamaların oldubitti veri emrivakisi Türkiye’yi bu alanda hızla önlemler almaya yöneltti. Uluslararası standartlarda bir veri merkezi için kolları sıvayan Hükümet, Türkiye’nin en kritik tesisini Ankara’da inşa edecek.

308 dönüme inşa edilecek

Nükleer, elektromanyetik saldırılar dahil sistemlerin kesintiye uğramadan devam edeceği bir tesis planlanırken, 308 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan tesiste teknolojik ekipmanların yer alacağı 15 bin metrekare bir beyaz alan oluşturulacak.

Gömülü ve gizli olacak

4 bölgeden oluşacak olan tesisin birinci bölgesinde gömülü bir tesis yer alacak. Nükleer bir saldırıda dahi o tesis kendisini kapattığı zaman aylarca oradaki personel için hem yaşam alanları olacak, hem de sistemler hiç kesintiye uğramadan çalışmaya devam edecek. Ulusal güvenlik nedeniyle tesisin yerinin gizli tutulması planlanırken, projenin gerçekleştirileceği yer ve çevresi, “güvenli alan” ilan edilecek, bölgede konut ve yerleşim alanlarının inşasına izin verilmeyecek.

Türkiye’nin verisi Türkiye’de

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının hayata geçireceği Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi ile Türkiye’nin verilerinin Türkiye’de kalması sağlanacak. Daha önce fizibilite ihalesi gerçekleştirilerek çalışmalarına başlanılan veri merkezi ile kamuya ait bilgi işleme kaynaklarının kontrol altında tutularak bir ortamda yönetilmesi, verilerin saklanması, işletilmesi ve tekbir noktadan sunulması için oluşturulan gelişmiş teknik altyapı ile donatılan yüksek düzeyli güvenliğin sağlandığı, 7/24 hizmetin sunulacağı, yönetilebilir bir ekosistem tasarlandı.

Siber kalkan

Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi ile her biri kendi veri merkezini kurmuş veya kuracak olan kurumların ayrı ayrı harcama yapmasının önüne geçilecek. Tek noktadan yönetimin sağlanması ile siber güvenlik tehditleri önlenebilecek ve bilgi güvenliği bakımından güçlü bir altyapı oluşturulacak. Projenin fizibilite çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu belirtilirken, özellikle WhatsApp’ın veri güvenliği ihlali sonrasında çalışmanın daha da hızlandırılarak bu yıl inşaat faaliyetlerinin başlamasının planlandığı öğrenildi.

Kaynak: Yenişafak

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

T. Y. M.

Bu güzel haber ve olması gereken. Birileri mektuplarımızı okumuş.
 • Yanıtla

Ferdi

Bu akp'ye gerçekten helal olsun. Arkadaş adamlar çalışıyor ya. Daha ne yapsınlar. Bizimkiler ne yapıyor? Varsa yoksa Tayyip’le uğraşıyorlar. Kendi partimden nefret etme noktasına doğru gidiyorum. Bu kadar da olmaz. Hem Atatürk'ün partisi diyeceğiz, kendimize toz kondurmayacağız hem de bütün iyi işleri AKP yapacak biz beğenmeyeceğiz ve Tayyip’le uğraşmakla kendimizi kandıracağız. Bu bana biraz ters geliyor. 2023 seçimlerinde AKP’ye oy verebilirim. Veya da Sarıgül’ün veya Muharrem İnce’nin partisine oy vereceğim. Kılıçtaroğlu ve CHP bu ikazı ve tepkiyi hak ediyor çünkü. Bilmem artık bir solcu olarak bu şekilde düşünüyorum. Nefret ettim bu dünyadan. Bir de bu taciz olayları yok mu?!?!?! CHP’li kimliğimden utanıyorum. Sosyallik iyi ama bu da ne demek??? Cinselliğin istismarı ile çalkalanıyor CHP ve HDP.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23