THY- Euroleague

Vatikan Gizli Arşivi'nden çıktı! Abdulhamid Papa'yı...

Yaklaşık dört sene Vatikan Gizli Arşivi’nde araştırma yapan Canan Parmaksızoğlu,Sultan II. Abdulhamid ile Papa XIII. Leon arasındaki siyasi-diplomatik ilişkiyi gözler önüne seren birçok belgeye ulaştığını iddia etti.

12 Mart 2018 Pazartesi 09:54
Vatikan Gizli Arşivi'nden çıktı! Abdulhamid Papa'yı...

Canan Parmaksızoğlu, yaklaşık dört senedir Vatikan Gizli Arşivi’nde Türk tarihiyle ilgili araştırmalarını yürütüyordu. Araştırmacı Parmaksızoğlu, bu arşivlere dair Türkiye’de uzmanlık diploması alan ilk araştırmacı oldu.

Bu konudaki görüşlerini DHA’ya anlatan Canan Parmaksızoğlu, "Tarihimize ilişkin yüz binlerce önemli belge olmasına rağmen Türk araştırmacılar buraya ilgi göstermemiş" diyerek, "Bu arşivlere, tarihte düşmanlıklar yaşandığı için ilgisiz kalmış olabiliriz" dedi.

"Vatikan Gizli Arşivi" olarak adlandırılsa da, belgelerin gizlenmediği ve Papalığın özel arşivi olan yerdeki belgelerin tutulduğu rafların toplam uzunluğu 85 kilometreyi buluyor ve "dünyanın en büyük tarihi veri bankası" olarak adlandırılıyor.

"SULTAN II. ABDÜLHAMİD’İN, PAPA’YI İSTANBUL’A DAVET ETTİĞİ BELGEYİ BULDUM"

Vatikan’da, Sultan II. Abdülhamid ve Papa XIII. Leon’un siyasi-diplomatik ilişkisinden bahseden birçok belgeye ulaştığını da anlatan araştırmacı, "Hatta burada bulduğum, tarihimiz açısından önemli bir belgeyi yakın zamanda bir makale olarak yayımladım. Buna göre; Sultan II. Abdülhamid, Papa’yı, Papalık Kilise Devleti için oldukça zor bir zamanda Osmanlı Devleti’ne, İstanbul’a davet ediyor ve onun en iyi şekilde ağırlanacağını söylüyor. Sultan ve Papa bizzat görüşmüyorlar ancak çok sayıda yazışma var aralarında. Doktora çalışmamdan sonra özellikle bu konuya da eğilmeyi ve 19’uncu ve 20’inci yüzyılda Osmanlı-Papalık ilişkileri üzerine araştırmalarıma da devam etmeyi düşünüyorum" diye ekledi.

"BU ARŞİVLERİN TARAFSIZ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR"

"Bu arşivler, bizim tarihimiz açısından çok önemli olmasına rağmen şu ana kadar pek kullanılmamış" diyen Parmaksızoğlu, şöyle konuştu:

"Katolik ruhban sınıfında ‘millet’ kavramı olmadığı için bu belgelerin tarafsız olduğu düşünülüyor ve çoğu, tarihi davalarda referans olarak gösterilebiliyor. Ancak bu arşivde tarihimizle alakalı olarak ne yazık ki hazırlanmış hiçbir katalog yok. Papalık için çok önemli bir devlet olmamıza rağmen yüzyıllarca, belki de Hıristiyan olmadığımız için Türkiye ile alakalı herhangi bir katalog hazırlanmamış şu ana kadar. Bu sebeple bu arşivde tarihimizi araştırmak ve çalışmak çok zor. Belgeler karşınıza tesadüf eseri, emek isteyen yoğun bir çalışma sonucunda çıkıyor."

Haber Tarihi: 12 Mart 2018 Pazartesi 09:54

YORUM YAZ

  • mehmetmehmet9 ay önce
    Yapma be kızım hayatını kaydırırlar sonra bunla rahatsız olurlar gerceklerden kızıl sultan hain dediğin kişinin gercek yüzü piyasaya çııkarsa bir çok tarihi hikayeler ve gercek vatan hainleri piyasaya çıkar çok kahraman bildiklerimiz vatan haini çıkar oda bukişileri rahatsız eder.....

Günün Karikatürü

9 Aralık 2018