Vatan sevgisi imandandır

“Hubbül vatan minel iman” yani “Vatan sevgisi imandandır” diyen bir Peygamber... Peygamber Efendimiz Mekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye hicret ederken Mekke şehrine bakarak “Ey Mekke! Kendi isteğimle senden göç etmiyorum. Allah’ın (C.C.) emri ile hicret ediyorum. İnşallah yine Allah’ın izni, müsaadesi ve yardımı ile ilk fırsatta sana döneceğim” demişti.

21 Eylül 2019 Cumartesi 11:41
Vatan sevgisi imandandır

Peygamber EfendimizMekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye hicret ederken yolunun bir noktasında, o zamanki Mekke şehri gözden kaybolacağı bir yerde durmuş; doğup, büyüdüğü Mekke şehrine bakarak şöyle demiştir:

Ey Mekke! Kendi isteğimle senden göç etmiyorum. Allah’ın (C.C.) emri ile hicret ediyorum. İnşallah yine Allah’ın izni, müsaadesi ve yardımı ile ilk fırsatta sana döneceğim” demişti.

Belli bir süre sonra Hz. Peygamberimiz (S.A.S.), büyük bir İslam ordusu ile Mekke üzerine yürümüş ve Mekke’yi fethetmişti. Fethettiği Mekke’deki bütün insanlara müslim, gayrimüslim çok adil davranıyordu. Hatta bazı soylu ailelerin evine sığınanlara Peygamberimiz “eman” bile vermişti.

Bir nevi dokunulmazlık…

Bu arada Peygamber Efendimizin (S.A.S.) şu hadisi de çok önemlidir:

Hubbül vatan minel iman.” Yani “Vatan sevgisi imandandır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Eylül 2019 Cumartesi 11:41

YORUM YAZ

 • Vatandaş Vatandaş 1 ay önce
  İslamda yeryüzünde ülkeler ikiye ayrılır. Darül İslam ve Darül Harp. Darül Harbe, Darül Küffar da denir.
 • SekerSeker1 ay önce
  Malesef uydurma hadis, milliyetçi müslümanlar bu uydurma hadisi referans alıyorlar
 • Muhsin AkilMuhsin Akil1 ay önce
  “Vatan sevgisi imandandır” rivayeti, Aliyyü’l-Kârî’nin el-Esrâru’l-Merfûa adlı eserinde geçmektedir. O, bu rivayet için Zerkeşî’nin: “Bu rivayete vâkıf olamadım”, Safevî’nin: “Bu rivayet sabit değildir” ve Sehâvî’nin: “Bu rivayete vâkıf olamadım; fakat manası sahihtir” şeklindeki açıklamalarına yer vermiştir. Aliyyü’l-Kârî, ayrıca bu rivayetin selefe/geçmiştekilere ait sözlerden olduğunun söylendiğini de belirtmiştir.Fakat Aliyyü’l-Kâri, Sehâvî’nin “Bu rivayetin manası sahihtir” sözünü reddetmiş ve şöyle demiştir: “Bu rivayetin manası sahihtir” sözü ilginçtir!Çünkü iman ile vatan sevgisi arasında bir bağlantı yoktur.” Bunun yanı sıra o, rivayette yer alan vatan sevgisinin sadece mü’minlere özgü bir durum olması halinde kabul edilebileceğini; fakat bunun gayrimüslimler için asla bir iman alameti olamayacağını belirtmiştir. O, ayrıca hadiste geçen “vatan” ifadesi ile “Cennet”, “Mekke” veya “Allah’a dönüş”ün kast edilmiş olabileceğini de söylemiştir. (Bkz: Aliyyü’l-Kâri, el-Esrâru’l-Merfûa, s:189-191, hadis no: 164.)Aclûnî de Keşfu’l-Hafâ adlı eserinde bu rivayete yer vermiş ve “Sağânî bu rivayet için uydurma, Sehâvî ise ‘(Bu rivayete) vâkıf olamadım; ama rivayetin manası sahihtir’ dedi.” açıklamasında bulunmuştur. (Bkz: Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, s: 346-347, hadis no: 1102.)Aliyyü’l-Kârî’nin el-Esrâru’l-Merfûa adlı eserini tahkîk eden Muhammed Lütfi es-Sabbâğ ise bu rivayet hakkında şu değerlendirmelerde bulunmuştur:“… Bu hadis sahih değildir, uydurmadır. Günümüz şartları ve olayları içerisinde hadis diye sunulan bu ifadenin metnine bakacak olursak bunun uydurma ve batıl olduğuna dair asla bir şüpheye ve kuşkuya yer olmadığını görebiliriz. Çağımızda İslam düşmanları, bu rivayeti, dini tamamen toplumdan soyutlamak ve kendilerince bir toplum oluşturmak amacıyla ileri sürmektedirler. Böylece “vatancılık”, “milliyetçilik” düşüncelerini ve tohumlarını pekiştirmek istiyorlar. Gerçek olan şu ki Müslümanın asıl vatanı onun akidesidir, inancıdır…” (Bkz: el- Esrâru’l-Merfûa, s: 191, dipnot: 2.)Buraya kadar verilen bilgiler ışığında “Vatan sevgisi imandandır” rivayetinin Hz. Peygamber’e ait bir ifade olmadığı, yani onun adına uydurulduğu anlaşılmaktadır. Fakat bu, vatan sevgisinin yanlış olduğu gibi bir sonuç ifade etmez. Kişinin vatanını sevmesi yanlış değildir, bunda hiçbir sakınca yoktur. Ama bu başkadır, bunun hadis olduğunu iddia etmek başka. Burada esas olarak söylenmek istenen, bu rivayetin Hz. Peygamber’e ait bir hadis olmadığı ve vatan sevgisinin bir iman göstergesi olmadığıdır.
 • MâlumMâlum1 ay önce
  Bunun mevzu(uydurma/Efendimiz'in söylemediği bir söz) olduğunu bilmiyor musunuz?Bir de vatan dediğiniz şeyin tanımı nedir? Sınırı nedir? Müslümanın vatanı neresidir?
 • Alı dılekogluAlı dılekoglu1 ay önce
  Sayın akıt yetkılılerı Sızden rıcam yukarda yazmıs oldugunuz vatan sevgısı ımandandır hadısının kayanagınıda yazarsanız hem benı hem ümmetı bılgılendırmıs olursunuz.Ben 35 senedır hadısın kaynagına ulasamadım , eger ulasamazsanız kaynaga bu sayfanızda düzeltme yapınız bılıyorsunızkı hadıs uydurmak çok büyük gunahtırAllah yar ve yardımcımız olsun
 • şenay doğan şenay doğan 1 ay önce
  vatan sevgisi imandandır diye bir hadis varmış iman göstergesi olan vatan sevgisi de mülk yalnız ve ancak allahındır eğer habibullah olmasaydı mülk de olmazdı habibullahsız mülk sadece bir hiçtir hakikatına edebinle boyun eğmekmiş vatan benim ve ailemin toprağıdır atamın toprağıdır milletimin kavmimin halkımın toprağıdır neslimin toprağıdır şeyhimin tarikatımın toprağıdır vs gibi anlayışlar iman göstergesi vatan sevgisi kavramının dışında tahayyüllermiş allaha emanet ol ya habiballah
 • şenay doğan şenay doğan 1 ay önce
  tek gayesi hakikatı aramak olduğundan şüphe etmediğim birtakım kişiler hadisin kaynağına ulaşamamış ama bu hadis olmasa da islamın mantığına uygun bir söz diyorlar şimdi sana soruyorum ister hadis olsun ister islamda yeri bulunan bir bir mantık olsun vatan sevgisi denen şey nedir insanlara cilalı laflar edip iktidarı ele geçirmek ve koltuğu korumak için kendisiyle koltuğunu koruyacağına inandığın kafirleri babanın malı olarak gördüğün topraklara davet etmek ve iktidarına tehdit gördüklerinin kafasını mı ezmektir yoksa elinin ulaşabildiği topraklarda senin rabbimin kuranın nurunu hakim kılmak için herşeyini verip canınla satın aldığın toprakları allahu tealaya mı sunmaktır ya habiballah kovulduğun topraklarda vatan sevgisi imandandır muhabbeti yapılır ve vatan sana ilk seçenekte anlattığım hal ve minval üzere sevilir ve korunur ben de bu işi en iyi allah ve rasulü bilir diye iman edip olayı size arzettim allaha emanet ol ya habiballah
 • Tam Türkiye'nin hali.Tam Türkiye'nin hali.1 ay önce
  100 binlerce erkek, ömür boyu nafakalar sebebiyle yurdu terketti. Ülkeye giriş yapamıyor. Türkiyedeki Müslümanlarla aynı ülkede yaşamaktansa ve aynı ülkede ölmektense bir kâfir ülkesinde ölmeyi tercih ediyor. Erkek düşmanı bir ülkenin vatandaşı olmak, başka erkek düşmanı olmayan ülkelerde mezarı olmaya mahkum etti.
 • HACI HACI 1 ay önce
  Hadisin kaynağında yazarmısınız.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ekim 2019