Uzmanlar açıkladı! O projeyle rekor kırarız

Milli Güvenlik Kurulu'nun 1994 yılında aldığı karara rağmen hayata geçirilemeyen Taşucu Tersanesi'ne ilişkin yaşananlar yeniden gündeme geldi. Sektörün uzmanlarına göre son dönemlerde sürekli yükseliş içinde olan Türk denizcilik sektörü, Mersin'e bir tersane açılmasıyla altın çağını yaşayabilir.

24 Mayıs 2019 Cuma 08:05
Uzmanlar açıkladı! O projeyle rekor kırarız

Son dönemlerde Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimler ve sürekli yükselen tansiyon, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Fransa'ya Ada'da askeri deniz üssü verilmesine yönelik karar almasının ardından yeni bir boyut kazandı. Anlaşmaya göre Fransa donanması, sözde Rum parsellerindeki doğalgaz çalışmalarının güvenliğini de sağlayacak; çakışan alanlara yönelik muhtemel Türk müdahalelerini de göğüsleyecek

Denizcilik sektörü süreci yakından takip ediyor

Türkiye sadece askeri gemi projeleriyle değil, ticari gemilerde de adeta altın çağını yaşıyor. Tuzla Tersaneler bölgesi başta olmak üzere farklı tersanelerde çıkardığı büyük işlerle adından söz ettiren sivil gemicilik hizmetlerimiz özellikle gemi tamirinde öne çıkıyor.

Tuzla Tersaneler bölgesinde hizmet veren ve yurtdışına yaptığı işlerle adından söz ettiren DENKAR GEMİ İnşa A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Taha Mete, sektör olarak askeri alandaki başarıları ticari gemilerde de sürdürebilmenin onurunu yaşadıklarını söyledi.

Rakiplerimizden çok daha iyi bir konumdayız

Türkiye'nin gemi tamir, bakım ve onarımında Akdeniz’in lideri olduğunu anlatan Mete, “Türkiye, sahip olduğu potansiyeli her alanda dünyaya ilan ettiği dönemlerden geçiyor. Denizlerde de tarihi bir dönemden geçtiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Türk tersaneleri Avrupa tersaneleri ile işçilik, fiyat politikası, teslim süresi gibi sektörün önceliklerini belirleyen kritik üçgende çok daha rekabetçi bir düzeye geldi. Hatta birçok alanda onlardan daha iyiyiz” şeklinde konuştu.

Sektörün çok ciddi bir istihdam sağladığına da işaret eden Mete, Taşucu'nda yapılması planlanan tersanenin hayata geçirilebilmesi halinde sektöre nasıl bir etki bırakacağını şu sözlerle anlattı:

"Öncelikle günümüzde ne durumda olduğumuzu iyi analiz etmek gerekiyor. Bugün itibariyle 170 bin kişi limanlarda, 30 bin kişi tersanelerde çalışıyor. Bunların yanı sıra 100 bin de gemi adamı var. Diğer alanlarla beraber toplam istihdam 500 binin üzerinde doğrudan bir istihdam sağlıyor denizcilik sektörü. Bu insanların aileleriyle birlikte değerlendirdiğinizde sektörün ülkemizin hem ekonomisine hem de sosyal yapısına ne denli büyük bir etkisi olduğunu görebilirsiniz.

Denizlerde altın çağımızı yaşarız

İşin bir diğer boyutunda, son dönemlerde devletimizin sektörümüze sağladığı imkan ve kolaylıklar var. İstihdamın daha da artması için birbirinden önemli teşvikler hayata geçirildi. Devletimiz bununla da yetinmedi ve ödemelerde zorluk yaşayan kurumlara 'Faaliyetlerinizde durma ya da azalma varsa, sizin çalışanlarınızın maaşını 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği kapsamında İşsizlik sigortası fonundan biz karşılayacağız' dedi. Bunlar çok çok önemli adımlar. Tüm bunların üzerine eğer Akdeniz gibi hem askeri hem ticari açıdan son derece önemli bir yere tersane kurulabilirse, o zaman sektör altın çağını yaşar."

Mete ayrıca, 2020-2021 seneleri tamir bakım onarım tersaneleri için yeni çıkan bazı regülasyonlar gereği çok yoğun geçeceği bilgisini de paylaşarak, "Bu süreç sektöre yaklaşık 10 bin kişilik bir artı istihdam kazandırabilir" açıklamasında bulundu.

(Yeni Şafak)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 08:05

YORUM YAZ

  • AhmetAhmet1 ay önce
    2007 yılında gemi yapımında kullanılan çeliğin üretildiği Karadeniz Ereğli'de büyük hayaller ile bir tersane bölgesi kuruldu. 2008 krizinin akabinde uluslararası ticaret azalınca gemi sektörü zarar gördü. Hala bu kurulan tersanelerin %80'i kapalı. Önce var olanı çalıştırmak lazım. Daha bir çoğu calismazken Mersin'e kurulacak bir tersanenin Türkiye'yi kurtaracagini söylemek abesle iştigal... Hayal satmaktan vazgeçip gerçek dünyaya bir an önce dönmemiz lazım. Muhtemelen bu projeyle birileri birşey götürecek. Milletin hissiyatini da alet ediyor.
  • Kirim ulanKirim ulan1 ay önce
    Ne kirdiginizi bilmiyorum ama ülke olarak rekor kırdığımız alanlar malum....
  • IkonIkon1 ay önce
    Bedavaya günde 12-13 saat çalışacak işçi çok memlekette.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019