Ucuzluğun da suyu çıktı! Bakanlık buna da el atmalı

‘Ucuz fiyat’ cezbediciliğiyle avcılık yapan internet siteleri ne zaman denetlenecek?... Bazı e-ticaret firmalarınca yapılan fiyat hilelerine ve indirim oyunlarına tepki çığ gibi büyüyor. Bayramları ya da özel günleri bahane ederek stoklarını eritme; ellerinde kalan malları pahalıdan satma yarışına giren bu firmaların yakın markaja alınmasını isteyen tüketici örgütleri, Ticaret Bakanlığı’nı ürün ve fiyat denetimlerini sıklaştırmaya davet ediyor.

13 Ağustos 2019 Salı 10:27
Ucuzluğun da suyu çıktı! Bakanlık buna da el atmalı

Dini bayramları ve özel günleri öne sürerek sözde indirim kampanyaları uygulayan e-ticaret siteleri eleştirilerin odağında. Tüketici derneklerinin yöneticileri, söz konusu sitelerin önce maliyetleri yükseltip fiyatları artırdığından ardından da ‘indirim’ adı altında ürünleri yeniden pazarladığından yakınıyor.

Denetimler artırılmalı

Stokları eritmek ya da elde kalan ürünleri pahalıdan satmak için “İndirimin bitişine şu kadar saat ya da dakika kaldı” gibi satış teknikleri uygulayan online satış platformlarına itibar edilmemesi uyarısında bulunan aynı yöneticiler, Ticaret Bakanlığı’na ise “Teyakkuza geçin, denetimleri artırın” çağrısı yapıyor.

Tüketiciyi yanıltan çok

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, internet sitelerinden yapılan satışların mağduriyetlere neden olduğuna işaret ederek, “Ne yazık ki ürünlerin fiyatlarını evvela şişiren sonrasında da sahte indirim kampanyalarıyla satmaya çalışan vurguncuların adedi gitgide artıyor” dedi. Ağaoğlu, tüketicilerin kendilerini ve yakınlarını dolandıran siteleri Ticaret Bakanlığı’na ihbar etmeleri gerektiğini belirtti.

Şikâyet yağıyor

Online satış platformlarıyla ilgili şikâyetlerin arttığına dikkat çeken Ağaoğlu, “Maalesef, şu sıralar indirimli altın ve Ata Lira satma yarışına girenler var. Oysa ki altın fiyatları dünya ve Türkiye piyasalarında belirleniyor. Dolayısıyla ‘kredi kartıyla, vade farksız ve indirimli altın satışı yapıyoruz’ diyenler aldatıcı bir eylemde bulunuyorlar” şeklinde konuştu.

Riskler dizi dizi

Online alışverişte riskler dizi dizi” diyen Ağaoğlu, şunları söyledi: “Sanal ortamda dolandırıcılar cirit atıyor. Legal olarak çalışıyormuş gibi görünen bu şahıslar, müşterilerine sipariş edilen ürünleri yollamıyor. Örneğin ayakkabı yerine çorap, cep telefonu yerine kulaklık gönderiyor. Talepleri hiç karşılamayan ya da geç karşılayan istismarcılar da çok. Bunlara karşı uyanık olmak gerekiyor. Tabii fishing (oltalama) yöntemine başvuran sitelere karşı da ihtiyatlı olmakta fayda var. Bunlar tüketicilere ‘gel gel, 5 bin liralık ürünü bin 800 liraya al’ diyerek, stoklarında olan ya da ellerinde tek kalan kalitesiz ürünleri satmayı amaçlıyorlar. Şu aşamada her birimiz çok ama çok ihtiyatlı olmak ve internette yalancı indirim tuzağına gelmemek durumundayız.

Kayıtdışına dikkat

İnternetten satış yapanların ticaret sicil kaydı olması gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son dönemde Facebook ve Instagram gibi sosyal ağlardan satış yapan çok sayıda dolandırıcıyla karşı karşıya kalıyoruz. Kayıtdışı çalışan, fatura kesmeyen, garanti vermeyen bu dolandırıcılardan kesinlikle ürün ya da hizmet alınmamalıdır. Çünkü tüketiciler, mağdur olmaları halinde karşılarında muhatap bulamayabilir. Şu muhakkak ki sosyal ağlardan ürün ya da hizmet almaya niyetlenen biri, muhatabı tacir değilse Tüketici Kanunu’ndan yararlanamaz, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuramaz. Diğer mahkemelerde hakkını aramak zorunda kalır.” Ağaoğlu, Ticaret Bakanlığı’nın tetikte olması ve fiyat ile kalite noktasında istismarlara geçit vermemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Özel bir hüküm yok

Avukat Mustafa Efe, e-ticaret firmalarının Tüketici Kanunu’na tabi olduğunu hatırlattı. Kanunla online satışların da denetim altına alındığını dile getiren Efe, “Ne var ki yanıltıcı fiyat noktasında özel bir hüküm veya düzenleme yok. Burada ek bir adım atılabilir. Örneğin Ticaret Bakanlığı internetten satış yapmak için site kuracak olanlardan teminat talep edebilir. Mağduriyetleri gidermek, tüketicileri korumak, zararları telafi etmek için böyle bir uygulamaya yönelebilir” önerisini getirdi.

Bu uyarı dikkate alınmalı

Uydu kanalları üzerinden satılan ürünler de tartışma konusu. Vatandaşın sağlığına ve cebine zarar veren bu ürünlerin satışına göz yumulmaması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, “Her gün yeni bir cinlikle tüketicinin karşısına çıkanları engelleme yolları, para cezaları veya yayın durdurmaları gibi konuların ele alınmasında yarar var. Her şeyden öte hastaların derdine devaymış gibi sunulan ürünlerin bu kadar kolay satılmasını önleyecek tedbirlerin hayata geçirilmesi şart” uyarısında bulundu.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ağustos 2019 Salı 10:27

YORUM YAZ

  • Tr.Tr.12 gün önce
    Bende internet üzerinden çok alışveriş yapıyordum.Avm'lerin ünlü bir markasından yaklaşık 600 tl civarında satılan bir spor ayakkabısını %40 daha ucuza satıyordu.Siparişi mağazadan teslim almak koşulu ile sipariş verdim.Birkaç gün sonra gelen mesajla ayakkabıyı almaya gittim.Kutuyu açtık çıkan ürün moralimizi bozdu.Aynı ayakkabının piyasadaki modelini bilmesek,resimdeki modelini görmesek 100 kişiye göstersek kimse aynı ürün demezdi.Bilsiğin filemi desem,elekmi desem acaip bir kumaş gibi malzeme...Hemen iade edip teslim almadım.Bu ürünü yeminle işportada satılan sıradan bir üründen bile adi bir üründü...Bu mağazanın sahibi mağazaya soadını veren markadır.Ürün Tik şeklinde,çentik şeklinde arması,logosu olan ünlü USA spor markasıdır.Hatta dünyanın en bilinen spor markasıdır.Demem o ki;5-10 lira fazla verin görüp alın muhatap aramayın.
  • Abdullah MuratAbdullah Murat12 gün önce
    Bazı gerçekten ucuz satanlara laf atanlara dikkat Geçen ekmeği uzu satıyor diye mahkemeye versiler oysa temizlik şartını taşıyorsa niye satmasın Allah ucuz satmayı haram kılmadı Fahiş satanlar çirkin biryapmaktalar Kiminin geçiminde arabalar tatil gezileri yazlık aidatları yurdışı gezileri vardır bunu malın fiyatına ekler Kimi ortalama bir hayata sahiptir karı düşük tutabilir Aldatma ise ayrıdır Fiyata dayandırarak yapmaya çalışanlar niyeti farklı olabilir. Bir mal daha ucuz satılabilecekken baraj belirlemek ise Allahın helalini haram kılmak ve haddi aşmak olur
  • ALİ ALİ 12 gün önce
    facebok teki sahte detarjan lara dikkat

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019