• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye sınırına çok sayıda asker göndermişlerdi! Sebebini açıkladılar

Türkiye'nin PKK'ya yönelik yürüttüğü Pençe-Kaplan Operasyonu'ndan rahatsız olan Bağdat yönetimi, Türkiye sınırına çok sayıda asker göndermişti. Irak Sınır Muhafızları 1’inci Birliği Komutanı Tuğgeneral Diler Ferzende Zebari, skandal olaya dair açıklama yaptı.

Yeniakit Publisher
2020-07-04 09:00:00 - 2020-07-04 09:35:30
Türkiye sınırına çok sayıda asker göndermişlerdi! Sebebini açıkladılar

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yıllardır Irak'ta konuşlanan ve Türkiye sınırındaki faaliyetleriyle ülkemizi açıkça tehdit eden terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Artık erime noktasına gelen terör örgütü PKK, son çırpınışlarını yaşıyor.

Geçtiğimiz ay örgüte yönelik başlatılan Pençe-Kaplan Operasyonu da, Haftanin'de konuşlanan teröristlere hayatının şokunu yaşattı. Kandil'e giden yolda önemli bir konum olan Haftanin için, Türk askeri etkili bir mücadele yürütüyor.

Yıllardır ülkesinde yuvalanan teröristlere dokunamayan Irak ise, Türkiye'nin meşru operasyonuna destek vermesi gerekirken, "Bizden habersiz yapıyorsunuz" diyerek harekata takoz olmaya çalışıyor. Son olarak Bağdat yönetimi, Türkiye sınırındaki bazı noktalara çok sayıda asker göndermişti.

Açıklama geldi

Irak Sınır Muhafızları 1’inci Birliği Komutanı Tuğgeneral Diler Ferzende Zebari, “Türkiye’nin sınır bölgelerinde operasyon başlatmasının ardından Irak Başbakanlığınca görevlendirilen bir heyet sınır bölgelerinde incelemelerde bulundu. Daha sonra Sınır Muhafızları’nın Zaho sınırında bazı stratejik bölgelerde harekete geçmesi talimatı verildi” diyerek Türkiye sınırına asker gönderilmesi hakkında konuştu.

Derkar ve Batifa kasabalarına konuşlandıkları belirten Zebari, birliğin tamamen "Kürt askerlerden" oluştuğunu söyledi. Zebari, “Bölgedeki 5 stratejik yerde mevzilendik. Burada kalıcı olacağız. Her türlü olasılığa karşı da hazırlıklıyız. Talimat verildiği halde sınırın sıfır noktasına da gideceğiz” ifadelerini kullandı.

Peşmerge Bakanlığı ile koordine halinde olduklarını ifade eden Tuğgeneral Zebari, “Bağdat hükümeti sınıra askeri birliklerin yerleşitirileceği konusunda Türkiye’yi bilgilendirmiş” diye konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

celil yağmuroğlu

Osmanlının Irakın terk etmesiyle Irak artık bir Siyonist Toprağıdır, Orayı idare eden Siyonistlerdir çünkü Kuzey ırakta Mossadın iki ofisi var birisi Erbilde diğeri Süleyman iyede Siyosistler Irakı Oradan yönetiyor.. Türkiyeyi Irak Hükmetti tehdit etmiyor Siyonistler vasıtasıyla tehdit ediyor..
 • Yanıtla

Ulvi

Ulan.Vatan diye bir olgunuz kalmamış.Ülkeniz her türlü dış güçün paspası olmuş.Başka ülkeler içinizde ordu oluşturuyor.Terör örgütleri için güvenli bir sığınak olmuş.Amerikan işgalinden beri neredeyse 2 milyon vatandaşınız ölmüş.Ülkeni savunamamışsın.Sizin uğraştığınız şeye bak.İşbirlikçi,çıkarcı bir işe yaramayan Kesnizani sersemleri!!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı