• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye kararı: Türkiye’ye çağrılan TikTok temsilcileri dinlenecek! Dikkat çeken hamle, net mesaj

Yeniakit Publisher
2023-12-01 19:09:00 - 2023-12-01 19:11:45
Türkiye kararı: Türkiye’ye çağrılan TikTok temsilcileri dinlenecek! Dikkat çeken hamle, net mesaj

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman "TikTok'un Avrasya Bölge Koordinatörü ve temsilcilerini Türkiye'ye çağırdık; 7 Aralık'ta TBMM'ye gelerek TikTok'taki çok büyük tartışmalara yol açan, milletimizin asla tasvip etmediği uygulamalar hakkında açıklamalarda bulunacaklar" dedi.

TikTok'a kınama cezası, bant daraltma cezası, reklam yasağı dahil çeşitli cezalar verilebileceğini kaydeden Yayman, Komisyon olarak böyle bir yetkilerinin olduğunu, bunları komisyonda değerlendireceklerini söyledi.

Türkiye’ye çağrılan TikTok temsilcileri dinlenecek…

TBMM - TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Türkiye'ye çağırdıkları TikTok'un Avrasya Bölge Koordinatörü ve Temsilcisinin 7 Aralık'ta komisyon toplantısına katılarak platformun tartışmalara yol açan uygulamaları hakkında açıklamalarda bulunacağını kaydetti.
Yayman, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ulus aşırı dijital ağların tartışıldığını belirterek, dijital ağların Türkiye'nin aile yapısını ortadan kaldıracak şekilde hiçbir ahlaki değer taşımadan davranmasını asla kabul etmediklerini ifade etti.

Dijital ağların bir hukuksal, yönetsel çerçeveye alınması noktasında Dijital Mecralar Komisyonu'nun önemli çalışmalar yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini kaydeden Yayman, bu kapsamda Türkiye'deki dijital ağların temsilcilik açmasının önemine değindi.

Hüseyin Yayman, "TikTok denen bir dijital ağın, Türkiye'de bizim ananemize, kültürümüze, örfümüze, dinimize ve hiçbir toplumsal norma uymayan tavrını asla kabul etmiyoruz, kınıyorum, lanetliyorum. Bu konuda yargıyı göreve çağırıyorum. Bunları, bizim aile yapımızın temeline dinamit koyan uygulamalar olarak görüyoruz" diye konuştu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman şöyle konuştu: "Tam da bu noktada TikTok'un Avrasya Bölge Koordinatörü ve Temsilcisini Türkiye'ye çağırdık; 7 Aralık 2023'te Türkiye Büyük Millet Meclisine gelecek. TikTok'taki çok büyük tartışmalara yol açan, milletimizin asla tasvip etmediği, sokakta çok büyük reaksiyona yol açan uygulamalar hakkında bize açıklamalarda bulunacak. Komisyon olarak sosyal ağların, kadınlara, çocuk istismarına yönelik, insan haklarına aykırı uygulamalarını asla kabul etmiyoruz. Dijital ağların müstehcenliği ticari boyuta taşımasına, zararlı içerik üretmesine, hiçbir normun tanınmamasına, hiçbir ahlaki değerin benimsenmemesine sessiz kalamayız. TikTok'a kınama cezası, bant daraltma cezası, reklam yasağı dahil olmak üzere cezalar verilebilir. Komisyon olarak böyle bir yetkimiz yok ama teklif etme gücümüz var. Biz bunların hepsini komisyonumuzda değerlendireceğiz."

Bireysel özgürlükler ne kadar önemliyse kamu düzeninin, ailenin, toplumun korunmasının da aynı ölçüde önemli olduğunu vurgulayan Yayman, 7 Aralık'taki görüşmelerinin ardından Komisyon olarak bu konuda bir karar alacaklarını açıkladı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

tiktok kimin

ByteDance, TikTok, Musical.ly, Toutiao, BuzzVideo, Vigo Video uygulamaların sahibi, Pekin merkezli, birkaç makine öğrenimi içerik platformunu işleten Çinli bir İnternet teknolojisi şirketidir. 2012 yılında Zhang Yiming tarafından kurulmuştur.

Okur

Siz Herşeye göz yumarken içinden çıkılmaz sorunlar dağlar gibi büyüdü. Hırsızlık çeteler mafya dolandırıcılık fırsatçılık fahiş zamlar kiralar fakirleşmiş toplum yanında süper zenginler daha dolu hatalar devlete güvenimiz sarsıldı yıllarca da düzelmez maalesef.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23