Türkiye, Azerbaycan ile ortak yük vagonu üretecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye ile Azerbaycan'ın, Bakü-Tiflis Kars (BTK) Demiryolu Hattı’nda işletilecek yük vagonlarını ortak üreteceğini açıkladı.

25 Nisan 2019 Perşembe 11:44
Türkiye, Azerbaycan ile ortak yük vagonu üretecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, TÜDEMSAŞ tarafından üretilen 150 milli ve yerli yük vagonunun, Bakü-Tiflis Kars (BTK) Demiryolu Hattı’nda yük taşıdığını belirterek, “Azerbaycan ve Türkiye olarak Azerbaycan’da imalathane kurup bu hatta işletilecek yük vagonlarının ortak üretilmesi konusu projelendirildi” dedi. Turhan, Çin’den ve Orta Asya’dan ülkeye ulaşan tüm yolları birleştiren BTK Demiryolu Hattı’nın, altyapı olarak çok büyük önem taşıdığını ifade etti. Söz konusu projenin sadece 3 ülkeyi değil, İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Çin’i birbirine bağladığını anlatan Turhan, Bakü’den Kars’a uzanan 829 kilometrelik demiryolu hattının, Hazar Geçişli Orta Koridor hattının önemli bir parçasını tamamladığını söyledi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 11:44

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019