• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türk futbolunda yeni gelişme! Yabancı kuralı değişiyor

Türkiye’de futbolda yabancı sınırı Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı'nda ele alındı. İlk olarak 10'a düşürülecek olan sayının, daha sonra azaltılması bekleniyor.

2020-01-19 11:51:00 -
Türk futbolunda yeni gelişme! Yabancı kuralı değişiyor

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı'nda konuşulan konulardan biri de yabancı sınırı oldu. İlk olarak 10'a düşürülecek olan sayının, daha sonra ise kademeli olarak azaltılması bekleniyor.

Türk futbol dünyasının kalbi Ankara'da Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı'nda attı.

Türk futbolunu ilgilendiren birçok problem burada ele alınırken oldukça faydalı gelişmeler yaşandı.

Ön plana çıkan fikir: 10 futbolcu

Habertürk'ün haberine göre; bu çalıştayın ana gündem maddelerinden biri de yabancı sınırı konusu idi. Değişeceği kesinleşen mevcut kuralın yerine gelecek olan yeni kural bu çalıştayda tartışmaya açılırken, birçok farklı fikir arasında kriterler de içeren yabancı sınırının 10 futbolcuyla sınırlı olması fikri ön plana çıktı.

Farklı görüşler olsa da birçok kulüp bu fikre sıcak bakarken, bazı kulüpler ise bu fikre sıcak bakmalarına rağmen ellerindeki yabancı oyuncu kontratının fazla olması sebebiyle yapılacak bu düzenlemenin 2020-2021 sezonunda değil 2021-2022 sezonunda uygulanması yönünde görüş belirtti.

Revize edilecek olan yabancı sınırı ile ilgili en somut adımlar böylelikle bu çalıştayda atılmış oldu.

Bu sürecin yeni sezon öncesine kadar devam edeceği, kulüplerin ve TFF'nin bu konuda birçok kez daha bir araya geleceği ve bu şekilde en ideal kararın alınması hedefleniyor.

Yerli futbolculara yine gün doğdu

İlk olarak 10'a düşürülecek olan sayının, daha sonra ise kademeli olarak azaltılması bekleniyor.

Böylece daha önceki yıllarda olduğu gibi 4 büyüklere yüksek bonservis bedeliyle futbolcu satan Anadolu takımlarına ve kadroya girmekte zorlanan yerli oyunculara gün doğmuş olacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ömer

Sporda etik ahlak şeffaflık olmadıkça.Yerli yabancı fark etmeyecek...Temiz eller operasyonu lazım...
 • Yanıtla

turgut

Zamanında 5 para etmez oyuncuları korkunç rakamlara satıyorlardı,ayhanı 8 milyon euro, tarık çamdalı 4,5 milyon euro, tabatayı 8 milyon euroya ve daha nice aklımıza gelmeyen futbolcuları büyüklere satıyorlardı, asıl o zaman kulüpler batacak, yeni bir kural getirilmeli her takım alyapıdan 5-6 oyuncu oynatmak zorunda olsun mali disiplin çok sıkı uygulansın, futbolculardan yüksek vergiler alınsın, NBA'de olduğu gibi naklen yayın ve seyirci hasılatını transfere ayırabilsinler böylece kulüpler batmaktan da kurtulur.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı