TOBB'dan e-ticaret hamlesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) tekrar başkan seçilen Rifat Hisarcıklıoğlu, hedeflerini açıkladı. Hisarcıklıoğlu, yerli ve akıllı üretime yönelmeye, e-ticaret hamlesi başlatarak yeni ürünlerle yeni pazarlara girmeye odaklanacaklarını dile getirdi.

17 Mayıs 2018 Perşembe 07:57
TOBB'dan e-ticaret hamlesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) seçim tamamlandı. Geçerli oyların tamamını alarak beşinci kez başkan seçilen Rıfat Hisarcıklıoğlu, 2018-2022 planlarını paylaştı. Hisarcıklıoğlu, yeni dönemde oda ve borsalar bünyesinde tahkim ile arabuluculuk merkezleri açacaklarını belirtti. Gerek coğrafi işaretli gerek helal belgeli ürünleri ülkede ve dünyada yaygınlaştıracaklarına temas eden Hisarcıklıoğlu, atılması gereken diğer adımları ise “Yerli ve akıllı üretime odaklanmalıyız. E-ihracat hamlesi başlatarak, yeni ürünlerle yeni pazarlara girmeliyiz. Türkiye’yi bu bölgenin girişimcilik üssü yapmalıyız” diye sıraladı.

HEDEF HER ALANDA ÖN PLANDA OLMAK

Ülkemizin her alanda ön planda olacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Dünyada en fazla müteahhit ülkemizden çıkacak. Her yerde şantiyelerimiz, yatırımlarımız bulunacak. En fazla taşımayı nakliyatçılarımız yapacak. Perakendecilerimiz dünya çapında dağıtım ağlarını devreye alacak. Mallarımız fiyatıyla değil, kalitesiyle tercih edilecek. Yabancı yatırımcılar ülkemiz şirketlerine ortak olmak için sıraya girecek. Dünyada her eve minimum bir ürünümüz girecek.”

LOBİ FAALİYETLERİNE ÖNEM VERİYOR

İcraatlarına da değinen Hisarcıklıoğlu, şirketlerin açılışını kolay kıldıklarına işaret etti. Bu anlamda gereken her adımı attıklarını dile getirdi. Türkiye’nin zenginleşmesi için fikir ve proje ürettiklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu,  “İstihdam seferberliği ve yerli otomobil gibi hayati projelere de katkı sunduk” dedi. Hisarcıklıoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Üyelerimizin dertlerine deva bulmak için elimizden geleni yaptık. Mesleki eğitim büyük bir sıkıntıydı. İlk defa özel sektör, oda ve borsalarımız vasıtasıyla mesleki eğitimde söz sahibi oldu. Şirketlerimiz daha çok ihracat yapsın diye yurtdışı taşımacılığına 35 milyar Euro kefil olduk. Dünyada en çok TIR karnesi veren kuruluş haline geldik. Tüm büyük kara gümrük kapılarımızı modernize ettik. Kredi Garanti Fonu(KGF) ve Nefes Kredisi gibi uygulamalarla KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırdık.  Üyelerimize kefil olduk. 700 bin üyemiz, tüm bunlar sayesinde ucuz kredi imkânına ulaştı.”

DARBE GİRİŞİMİNE İLK TEPKİ TOBB’DAN

Ülke sorunlarında inisiyatif aldıklarının altını çizen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “15 Temmuz hain darbe girişiminde, darbe bildirisi okunur okunmaz ilk tepkiyi biz gösterdik. ‘Darbeyi asla kabul etmiyoruz, seçilmiş meşru hükümetin yanındayız’ dedik. Bütün üyelerimizi meydanlara, demokrasiye sahip çıkmaya davet ettik. Terör saldırılarının arttığı dönemde, ‘teröre hayır, kardeşliğe evet’ diyerek Türkiye’nin en büyük yürüyüşünü düzenledik. Afrin harekâtında, bizzat sınır bölgesine giderek devletimize desteğimizi gösterdik” ifadelerini kullandı.

YENİ YÖNETİM KURULUNDA YER ALAN İSİMLER

Selçuk Öztürk (Konya Ticaret Odası) Başkan Yardımcısı, Salih Zeki Murzioğlu (Samsun Ticaret ve Sanayi Odası) Başkan Yardımcısı, Ayhan Zeytinoğlu (Kocaeli Sanayi Odası) Başkan Yardımcısı, Tamer Kıran (İMEAK Deniz Ticaret Odası) Başkan Yardımcısı, Faik Yavuz (Ankara Ticaret Borsası) Sayman Üye, Cengiz Günay (Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası) Üye, Mahmut Özgener (İzmir Ticaret Odası) Üye, Davut Çetin (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası) Üye, Öztürk Oran (İstanbul Ticaret Odası) Üye, Zeki Kıvanç (Adana Sanayi Odası) Üye, Özer Matlı (Bursa Ticaret Borsası) Üye, Engin Yeşil (Diyarbakır Ticaret Borsası) Üye, Oğuzhan Ata Sadıkoğlu (Malatya Ticaret ve Sanayi Odası) Üye.


Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 07:57

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Ocak 2019