• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tarihi keşif! Mısır-İngiliz keşif aracı ekibi, binlerce yıl öncesine ait! Firavun mezarı kazılarda bulundu

Yeniakit Publisher
2023-01-14 22:58:00 - 2023-01-15 00:03:59
Tarihi keşif! Mısır-İngiliz keşif aracı ekibi, binlerce yıl öncesine ait! Firavun mezarı kazılarda bulundu

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarihi Eserler Yüksek Konseyi ile Cambridge Üniversitesindeki Modern Devlet Araştırma Kurumu işbirliğinde oluşturulan Mısır-İngiliz ortak ekibi, Luksor'da yürüttüğü kazılar sırasında daha önce bilinmeyen bir firavun mezarı keşfetti.

Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri "Bu keşfin önemi, şu ana kadar mezarda ele geçen ilk delillerin, mezarın Thutmose döneminden kalma olabileceğinden kaynaklanmaktadır." dedi.

İngiliz arkeoloji ekibi başkanı Piers Lutherland, "Keşfedilen mezar, I. Thutmose dönemindeki kraliyet eşlerinden veya prenseslerinden birine ait olabilir ve bunların çok büyük bir kısmı şimdiye kadar ortaya çıkarılmamıştır." ifadelerini kullandı.

Keşfin bulunduğu arkeolojik alanı denetleyen bir hükümet yetkilisi olan Muhsin Kamil, ortaya çıkarılan mezarın eski dönemlerde meydana gelen sel baskınları sonucu kötü bir durumda olduğunu kaydetti.

3 bin 500 yıl öncesine ait bir firavun mezarı bulundu!

Mısır ekibi başkanı Fethi Yasin de ekibin kazıların ve tüm mezarlığın arkeolojik belgelemesini sürdüreceğini, bunun da mezarlığın mimari planlamasının ve sanatsal unsurlarının daha net bir şekilde ortaya çıkarılmasına katkıda bulunacağını söyledi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Firavun I. Thutmose, Antik Mısır'ın 18. Hanedanlığı dönemine hüküm sürdü.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İ. Keskin

Haberiniz müthiş heyecanlandırıcı(!) Firavundan başka bulunacak şey yok mu şu dünyada?

deniz HAN

ANLAMADIĞIMIZ NOKTALAR VAR GARDAŞLARRRR BİZ 16 BÜYÜK DEVLET KURAN TÜRK MİLLETİ CUMHUR BAŞKANLIĞI FORSUNDA HER YILDIZ BİR TÜRK DEVLETİ TEMSİL EDİYOR HAZARLAR OSMANLI HUNLAR TİMUR DEVLETİ VS..... ULAN BU MISIR DEVLETİ TARİHİNİ O  FİRAVUN KÖPEKLERİNİ GÖRMEK ZORUNDAMIYIZ LAN YAHUDİ TOPLUMU MISIRDAN KAÇTINIZ ÇIKARILDINIZ HZ MUSA İLE O BATININ İÇİNE KAÇMIŞ FİRAVUN SOYU AVRUPA ABD İÇİNDE BEN BİLİYORUM O KÖPEKLERİ LAN AKILLI OLUN BU FİRAVUN KÖPEKLERİNİ GÖRMEK ZORUNDA DEĞİLİZ ONLARIN  BEN ULAN BEN TÜRK BÜYÜK TÜRK HAKANLARIMIZ HANLARIMIZ BAŞBUĞLARIMIZ VARKEN TARİH YAZMAYAN  FİRAVUNLARI NEDEN O  PİRAMİTLERİ VE FİRAVUNU GÖRÜYORUM LANNNNNNNNNNNNNNNNN ATLANTİKÇİLER ATLANTİS BABİL MISIRCILAR SİZLERLE UFAK HESABIMIZ OLACAK  BİZ GELİYORUZ BÜYÜK TÜRK ULUSU TÜRKLER TİMUR GİBİ
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23