• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tarih verildi! Dünya genelinde ışıklar sönecek

Dünya genelinde ışıklar, iklim krizine dikkati çekmek için 27 Mart'ta bir saatliğine kapatılacak.

Yeniakit Publisher
2021-03-25 10:06:00 -
Tarih verildi! Dünya genelinde ışıklar sönecek

Dünya Doğayı Koruma Vakfının (WWF) iklim krizine dikkati çekmek için 2007'den bu yana dünya genelinde düzenlediği Dünya Saati etkinliği kapsamında, 27 Mart'ta ışıklar bir saatliğine kapatılacak.

WWF-Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, her yıl mart ayının son cumartesi günü dünya genelinde düzenlenen Dünya Saati etkinliği, bu yıl 27 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında "değişim" çağrısıyla gerçekleşecek.

İklim krizine dikkati çekmek için ışıkların bir saatliğine kapanacağı küresel etkinlik, salgın koşulları nedeniyle bu yıl evlerde gerçekleşecek ve dijital mecralardan paylaşılacak.

Türkiye'de WWF-Türkiye'nin öncülük ettiği etkinliğin katılımcıları iklim kriziyle mücadele için "Dünya Saati, Değişim Saati" diyerek, dünyanın her yerinden milyonlarca insanla birlikte gezegenin sesi olacak.

Garanti BBVA ve Panasonic Life Solutions Türkiye'nin ana sponsorluğunda düzenlenecek Dünya Saati etkinliğine www.dunyasaati.org adresi üzerinden kayıt yaptırarak katılım sağlanacak.

Dünya Saati etkinlikleri çerçevesinde, bu akşam 20.30-21.30 saatleri arasında, iklim krizinin farklı boyutlarıyla ele alınacağı web konferansı düzenlenecek. Konferansa, Türkiye'nin iklim kriziyle mücadelede kararlılık göstermesi ve Paris Anlaşması'nı onaylaması için ortak çağrıda bulunan sivil toplum örgütlerinden temsilcileri katılacak.

"Işıkları kapatarak bir saatliğine gezegenin sesine kulak verelim"

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, bütün kesimleri değişimin parçası olmaya davet ederek, "Bugün harekete geçmezsek, hiç de uzak olmayan bir gelecekte iklim krizinin çok daha şiddetli etkileriyle yüzleşeceğiz. O nedenle gelin, Dünya Saati'nde ışıkları kapatarak bir saatliğine gezegenin sesine, değişim çağrısına kulak verelim." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin kuraklık başta olmak üzere iklim krizinin etkilerini en ciddi ölçüde yaşaması beklenen bölgelerden olan Akdeniz Havzası'nda yer aldığını dile getiren Pasinli, "Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye'nin iklim kriziyle mücadelede, geçtiğimiz yıllar içerisinde hız kazanan düşük karbon ekonomisine geçiş ve enerji dönüşümü sürecinin dışında kalması beklenemez. Paris Anlaşması'na taraf olunarak, güçlü bir emisyon azaltım hedefi doğrultusunda bütüncül bir iklim politikası oluşturularak ve kömürden çıkış politikası benimsenerek iklim krizi ile mücadelede kararlılık sergilenmesini istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

A.Avni

Bizim ışıkları kapatmamız ile bir b...olacaksa her gün kapatalım....
 • Yanıtla

OSMANLI TORUNU

IŞIKLARI NEDEN KAPATAYIM GAVURMU DEDİ GAVUR ÖNCE BİR ISINMA ŞARTLARINA UYSUN BİZLER ONLARIN KÖLESİ DEĞİLİZ OTUR KALK DESİNLER,,BİZLERİ GÖREVİ ÖNCE GAVURLARIN SUÇLU OLDUĞUNU GÖSTERELİM ,, BİR SÜRÜ GAVUR ÜLKELERİ VAR ISINMA ÖNLEMİNE İMZA ATMIYAN BAŞTA HAYDUT DEVLET MALUM AMERİKA,,,,,BİZLER ÖNCE İKLİM ISINMASINA KARŞI NE ÖNLEM ALDIK Kİ ,,,İŞİKLARI KAPATALIM HAYIR ((( HAYIR KAPATMIYACAĞIM))))) ÖNCE KENDİ İŞİMİZE BAKALIM ÖNLEMİZİ ALALIM DEVLETİMİZİ UYARALIM ELEŞTİRELELİM Kİ UYANSIN,, UYKUDAN,,
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23