Suudi Arabistan'dan dikkat çeken açıklama: Eğer ABD bize silah vermezse...

CNN International’a konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, "Eğer ABD Suudi Arabistan’a silah vermezse, çıkarlarını korumak için bölgeye daha çok güç göndermek zorunda kalacak." açıklamasında bulundu.

15 Haziran 2019 Cumartesi 13:56
Suudi Arabistan'dan dikkat çeken açıklama: Eğer ABD bize silah vermezse...

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, "ABD bize bölgedeki çıkarlarını korumak için silah vermek zorunda" dedi.

CNN International’a konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, ABD Kongresinin, Kaşıkçı cinayetini şeffaf olarak soruşturmaması sebebiyle Suudi Arabistan’a silah satışını durdurma çalışmaları konusunda sorulan bir soru üzerine, ülkesinin ABD Kongresini ikna etmeye çalıştığını, Kaşıkçı cinayetindeki sorumluların yargılanmasına bu sene başlandığını söyledi.

Cubeyr, ABD istihbaratının cinayet emrini Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın verdiği iddiasıyla ilgili olarak, “Bu çok saçma. Kaşıkçı’nın öldürülme konusunda herhangi bir yetki verilmesi söz konusu değil. Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardındaki sebebin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bu bir hataydı. Böyle bir şeyin tekrar olmaması için kesin tedbirler aldık” dedi.

Cubeyr, Kaşıkçı cinayetinin yargılanmasında, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın sivil toplum temsilcilerinin de bulunduğunu söyledi.

"Türkiye'den cevap alamadık"

Adil Cubeyr, Kaşıkçı cinayetinin önceden planlandığı ve Cemal Kaşıkçı'yı öldürmek üzere Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğuna bir ekibin gönderildiğinin bilindiğini, öldürme emrini kimin verdiğinin sorulması üzerine, soruşturmalardan böyle bir sonuç çıkarılmadığını, soruşturmanın ve yargılamanın halen devam ettiğini söyledi.

Sunucunun, Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğunu sorması üzerine, Adil Cubeyr, bu konuda Türkiye’den bilgi istediklerini ve halen bir cevap alamadıklarını söyledi.

"Eğer ABD, Suudi Arabistan’a silah vermezse..."

Sunucunun Kongre’nin Suudi Arabistan’a silah satışını durdurmak için çalıştığını, Başkan Trump’ın acil durum ilanıyla Suudi Arabistan’a silah satışını sağladığını belirtmesi üzerine Adil Cubeyr, “ABD’nin Suudi Arabistan’a silah göndermesi ikimizin ortak düşmanına karşı savaş vermek için gerekli. Yemen’de İran etkisi altında bir yönetim kurulmasına karşı mücadele ediyoruz. Eğer ABD Suudi Arabistan’a silah vermezse, çıkarlarını korumak için bölgeye daha çok güç göndermek zorunda kalacak. Uçak gemilerini körfeze gönderdi” dedi.

"Bunun için savaşacağız"

CIA, Kaşıkçı’nın öldürülme emrini Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın verdiği değerlendirmesinde bulunup bu konuda ABD Kongresine rapor sunmuştu. ABD Senatörleri de Kaşıkçı’nın öldürülme emrini Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın verdiğine inanıyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, New York’ta bir forumda yaptığı konuşmada Temsilciler Meclisinin ABD’nin Suudi Arabistan’a silah satışını engellemek için bir oylama yapacağını belirterek, "Suudi Arabistan’a silah satış yetkisini almak için bir oylama yapılacak. Bunun için savaşacağız ve bununla savaşmak için iki partiden de destek alacağız" dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi 13:56

YORUM YAZ

 • takiitakii1 ay önce
  YÜZYILLARDAN BERİ HAÇLININ KANKALARI KİMLERE KARŞI TÜRKLERE ACEMLERE KARŞI HAÇLI ARTIKLARI
 • izmitliizmitli1 ay önce
  ite bak hele suudda abd liler size buralarda dolaşmayın bu mahallede ne işiniz var dedikleri yerler var kalkmışsın babana kafa tutarım ayakları yapmaya
 • NurNur1 ay önce
  Ya size müslüman demeye insanın dili varmıyor amerikanın size silah vermeliymiş onların çıksrlsrı için siz amerikanın çıkarlarını korduğunuzu ağzınızla itiraf ettiniz tüü Allah kahretsin sizi müslümanların değil de hristiyanların çıkarı ha ortağunu o kafirlerin yüzünden kan ağlıyor tabii israil köpeği oldunuzesede de ses yok sisiyede Allah yanınıza bırakmayacak bunu eninde sonunda bedel ödetecek.
 • HasanHasan1 ay önce
  Alçağa bak,hem öldürüp cesedi ortadan kaybediyor,hem de türkiye ye sorduk diyor.piskopat abd nin kucağında oturanlar
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  GERİ ZEKALI YAVŞAK AMERİKAN UŞAĞI, KİME KARŞI SİLAHLANIYORSUNUZ? MÜSLÜMAN ÜLKELERE KARŞI. BİZ BÜYÜK TÜRK MİLLETİ OLARAK, EMPERYALİSTLERE VE SİYONİSTLERE KARŞI SİLAHLANIYORUZ. SATILMIŞ ARAP YÖNETİMLERİ
 • uyan dünya uyan dünya 1 ay önce
  yahu silah bahanesi ile abd yi ülkelerine davet edipyerleştirecek bu şerefsiz yahudileşmiş putperest olmuş kıralları prensleri bu arapların. yani silah sanayii sadece abd de var. bunlar şeytanın önde giden şeytanlaşmışyahudistan arapları. uyanın ey müslüman dünyası
 • mücahid ustamücahid usta1 ay önce
  Abd nin bölgedeki itleri sizsiniz o zaman yavşaklar , yedirdiğinizparalarla kaç tane aselsan kurulurdu devam edin döküntü silahları almaya...
 • HasanHasan1 ay önce
  Utanmaz sen alemi İslam'ın çıkarlarını savunacağına kâfirlerin çıkarlarını mı savunuyorsun edepsiz yarın mahşer de resullahın as yüzüne nasıl bakacaksınız
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  Tam bir Amerikan köpeği oldunuz şerefsiz vehabiler.
 • HarunHarun1 ay önce
  Şerefsizler Ceset için bizden bilgi istemişler. Bunu onlara söyleten Amerika, kendi aptal beyinleri buna çalışmaz. Az kaldı Allah'ın izni ile Kabeyi sizden ve sizin gibi münafıklardan kurtaracağız.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Temmuz 2019