Suudi Arabistan’a büyük şok! Tamamen iptal edildi...

Belçika’da Danıştay'ın, Suudi Arabistan’a yüklü miktarda silah ihracatı yapan FM Herstal ve CMI isimli iki firmanın lisanslarını iptal ettiği öğrenildi.

15 Haziran 2019 Cumartesi 12:32
Suudi Arabistan’a büyük şok! Tamamen iptal edildi...

Belçika hükümeti FN Herstal ve CMI isimli iki silah satıcısı şirketin ihracat ruhsatlarını iptal etme karar aldı. Arap ülkeleriyle ticaret anlaşmaları bulunan bu iki şirket için alınan kararın, özellikle Suudi Arabistan’ın temel haklar konusuna tam olarak saygı göstermemesi nedeniyle alındığı belirtildi.

İhracat lisansları iptal edildi

Sivil silah ve savunma ürünlerinin ithalatı, ihracatı, geçişi ve aktarılması hakkında 21 Haziran 2012 yılında çıkarılan kararname kapsamında FN Herstal’in ürettiği roket ayarlamaları için patlayıcıların yanı sıra, pürüzsüz delikli silahlar ve 12,7 mm'den daha düşük kalibreli otomatik silahları için verilen ihracat lisansları iptal edildi.

Aynı şekilde Suudi Arabistan güvenlik güçleri için hafif zırhlı araçları donatmak için üretim yapan CMI Defense'ın silah ihracat lisansları da iptal edildi.

Lisanslar aslında 2018 yılının Haziran ayında askıya alınmıştı. Konuyu Danıştay’a taşıyan şirketler, uygulamada, ortaya konan kriterlerin bazılarının dikkatli bir incelemeden geçirilmediğini iddia ediyordu. Kararın Danıştay’a taşınması üzerine Danıştay ise İki şirketin ihracat lisanslarını iptal etme kararını onadı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi 12:32

YORUM YAZ

  • HaktanHaktan1 ay önce
    Beter olsunlar İNŞALLAH müslümanların hain yüz karası
  • AlperenAlperen1 ay önce
    Göstermelik karar alıp el altından satış yapacaklardır.Hiç şüphemiz olmasın
  • AhmetAhmet1 ay önce
    Haberi okuyunca birşey oldu sandım, bir ülke iptal eder para olduktan sonra 30 ülke verir

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Temmuz 2019