Suudi Arabistan ve BAE'nin destek verdiği darbeciden büyük oyun!

ABD'nin bölgedeki kuklaları Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni arkasına alan Sudan darbecisi Abdül Fettah Abdülrahman Burhan'ın "kendisine sivil darbe yapıldığı" oyunu deşifre oldu.

12 Haziran 2019 Çarşamba 18:32
Suudi Arabistan ve BAE'nin destek verdiği darbeciden büyük oyun!

Küresel haydut Amerika'nın kuklaları haline gelen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) desteğini alan Sudan'daki darbeci Abdül Fettah Abdülrahman Burhan'ın kendi yazıp kendi oynadığı sivil darbe oyunu deşifre oldu.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'i askeri darbe ile indiren Abdül Fettah Abdülrahman Burhan başkanlığındaki Askeri Geçiş Konseyi, gelecek 9 ay içerisinde demokratik seçimlerle sivil yönetime geçilmesi için seçime gidileceğini açıklamıştı.

Kendine kendine darbe oyunu oynadı

Suudi Arabistan merkezli televizyon kanalı Al-Arabiya'nın duyurduğu "Sudan'daAskeri Geçiş Konsey'ini hedef alan darbe" başlıklı habere göre; kurgulanan darbeyle ilgili 68 polis memuru gözaltına alındı. Bu durum; 30 yıllık Beşir yönetimine son veren ordunun, halk üzerindeki baskısını artırmaya yönelik bir politika olarak dikkat çekti.

 

Burhan, verdiği 'sivil seçim' sözünü bastırmak ve yaptığı askeri darbeyi meşrulaştırmak için, kendi kendine böyle bir tezgah hazırladı. Darbeci Abdülrahman Burhan, böylece kendisini mağdur gösterip halkın üzerindeki baskısını artıracak ve Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi'nin meşrulaştıracak.

Sudan'da yaşananlar

Sudan'da 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin hızla hükümet karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu, 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Müdahaleden sonra Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdül Fettah Abdülrahman Burhan, gelecek 9 ay içerisinde demokratik seçimlerle sivil yönetime geçilmesi için seçime gidileceğini açıklamıştı.

Ancak Sudan güvenlik güçleri, pazartesi sabahı başkent Hartum'daki ordu karargâhı önünde 6 Nisan'dan bu yana sivil yönetime geçilmesi talebiyle demokrasi nöbeti tutan muhalif göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmıştı.

Sudan Doktorlar Komitesi ise olaylarda yaşamını yitirenlerin sayısının 113'e ulaştığını ifade etmişti.

Olayların ardından Hartum'da sivil itaatsizlik eylemi başlatılmıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 18:32

YORUM YAZ

  • Mehmet TANRIVERDİ Mehmet TANRIVERDİ 5 gün önce
    Ömer besir gitti,simdi rahatladinizmi
  • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu5 gün önce
    Emperyalistler Arap olmayan Bu zavallı Sudanlıları aynı Iraka uyguladıkları sistemi uyguluyacaklar bir daha uyanmayacaklar Irak ,ta olduğu gibi ,dinsiz yapacaklar, Vatan sevgisinden yoksun yapacaklar, Baraklarını bir bez parçadını olarak görecekler, Ahlak sıfırlanacak,,Aile kavramı kökünen sökecekler,,,Bunu şimdi Irak halkı bu ıztırabı yaşıyor ama güçleri kalmamış,,kendilerini kayb etmişler,,bütün bunlar Sudan halkının başına getirecek bu SİYONİSTLER,,,Vesselam,,
  • zinedine fr.zinedine fr.5 gün önce
    her abdulfettah darbe yapiyor afrikada.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019