Suriye için 7 milyar dolar yardım taahhüdü!

Brüksel'deki düzenlenen uluslararası konferansta Suriye ve mülteciler için 7 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunuldu.

14 Mart 2019 Perşembe 20:21
Suriye için 7 milyar dolar yardım taahhüdü!

Brüksel'de düzenlenen "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi" konferansının ardından Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, basına açıklamalarda bulundu.

7 milyar dolar yardım taahhüdü

Stylianides, "Bugün yapılan görüşmeler ve taahhütler yardıma muhtaç olanların yanında durmaya devam edeceğimizi gösteriyor. Burada bulunan temsilcilerin yaklaşık 7 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunduğunu açıklamaktan gurur duyuyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'ye teşekkür

Bu taahhütlerin sahada faaliyetlere yansıtılması gerektiğine dikkati çeken Stylianides, Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi, Suriyeliler için her gün somut dayanışma gösteren ülkelere ayrıca teşekkür ettiğini söyledi.

Konferansın tüm dünyaya ve Suriye halkına önemli bir mesaj gönderdiğini aktaran Stylianides, "Kapsayıcı ve barışçıl bir siyasi çözümle istikrarlı, demokratik ve müreffeh bir Suriye görmek mümkün." diye konuştu.

"Siyasi çözüm şart"

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock da elde edilen sonuçtan memnun olduğunu, söz konusu yardımların milyonlarca insana ulaşacağını kaydetti.

Konferansın uluslararası toplumun Suriye'ye olan güçlü desteğini gösterdiğini belirten Lowcock, "İnsani yardım hayat kurtarsa ve acıyı azaltsa da, Suriye'deki krizi çözemez. Bunun için siyasi bir çözüm gerekir. Önümüzdeki aylarda bu çerçevede önemli gelişmelerin kaydedileceğini umuyoruz." dedi.

Suriye konferası

Suriye'de yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin mülteci konumuna düştüğü ve yerinden edildiği iç savaş 8 yılını geride bıraktı.

Brüksel'de BM ve AB öncülüğünde 12-14 Mart tarihleri arasında düzenlenen "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi" konferansına 50'den fazla ülkeden yaklaşık 80 temsilci katıldı.

Konferansta Türkiye'yi Dışişleri BakanıSuriye temsil etti.

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 20:21

YORUM YAZ

  • ciklonieciklonie6 gün önce
    avrupa yardim tahüdünü türkiyeyede yapti ve ardan 5 sene gecti suriyeli mültercilere parayi hala gönderecek avrupa denilen teröristler tahüt vern avrupa reklam olsun diye söyler aradan 3 gün gecince unutulur veya avrupanin cikarlarini yerine getirisen belki avrupa 7 milyar tahüt verir karsiliginda 70 milyarister .
  • cemcem6 gün önce
    milletinin lokmasından,yetimin hakkından ödenen 35-40 milyar dan sonra sadaka kabilinden vaat edilen 7 milyar.yapılan masrafların tamamından fazlası tazmin etmeleri gerekir.vaad da değil hemen yapmalılar.hangi ülke nüfusunus yüzde 5 gibi bir oranda göçmen kabul eder.aç kapıları kardeşim.zaten çoğu batıya gitmek istiyor.ne diye batının hizmetkarlığını yapıyoruz.vizemeseleside ortada duruyor.vaktiyle abd nin ipiyle kuyuya inmek isterseniz böyle dibe uçarsınız.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mart 2019