Sultan Murad Hüdavendigar'ı sırtından hançerleyen Miloş Obiliç kimdir?

Sultan I. Murad Hüdavendigar, geleneksel olarak savaş alanının dolaşırken yaralı olan Sırp Despotu Lazar'ın damadı Miloş'un 'Müslüman' olacağını söyleyerek yanına yaklaşması ve sırtından hançerlenmesiyle şehit düşmüştür.

08 Ağustos 2019 Perşembe 23:37
Sultan Murad Hüdavendigar'ı sırtından hançerleyen Miloş Obiliç kimdir?

Miloş Obiliç, Sırp Despotu Lazar'ın damadıdır.

Miloş Obiliç, Kosova'nın başkenti Priştine çevresindeki Sırp şehri Graçanitsa'da, 1389 Kosova Meydan Muharebesi'nden sonra savaş alanını gezen Sultan Murad Hüdavendigar'ı sırtından hançerleyerek şehit etti.

Kosova Savaşı, 10 Ağustos 1389'da yapılır. 60 bin kişilik Osmanlı ordusu 8 saat içinde 200 bin kişilik düşman ordusunu tam bir bozguna uğratır. Savaş sonrasında Sultan Murad galibiyet şükrânesi olarak, savaş meydanını dolaşıp otağına gelirken, yaralı Sırp Miloş Obiliç tarafından, zehirli hançerle şehit edilir.

Padişahın cesedi tahnid (ölüyü bozulmaması için belirli formül dahilinde ilaçlama) edilerek, Bursa Çekirge'deki türbesine defnedilir. İç organları ise vefat ettiği yerde, oğlu Yıldırım Bayezıd tarafından inşa edilen türbeye gömülür. Türbe farklı dönemlerde, değişik onarımlardan geçer.1848 yılında türbe esaslı bir şekilde onarılır ve Sultan Abdülmecid'in bir beratı ile Hacı Ali 300 kuruş maaşla türbedar olarak atanır. Türbenin son restorasyonu ise 2005 yılında gerçekleştirilir.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Ağustos 2019 Perşembe 23:37

YORUM YAZ

  • NurNur17 gün önce
    Katiller sürüsü boşnak kardeşlerimizi yaptığınız soy kırım dan biliyoruz sizin ne kadar vahşi acımasız şerefsiz bir millet olduğunuzu alçaklar Allah belanızı versin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019