Sudan cuntasının tecavüz skandalı

Darbe karşıtı gösterilere kurşun sıkıp, 113 kişiyi öldüren Sudan’daki darbeci askerlerin eylem yapan sivillerden en az 70’ine sokaklarda tecavüz ettiği ortaya çıktı.

12 Haziran 2019 Çarşamba 13:05
Sudan cuntasının tecavüz skandalı

 Yakup Sarıçiçek 

Mısır firavunu Sisi’den akıl alıp, darbe karşıtı gösterilere ağır silahlarla müdahale eden Sudan’daki darbeciler, dün halka kurşun sıktığını itiraf ederken, başka bir skandal patlak verdi.

Başkent Hartum’da devam eden protestolara yönelik geçen hafta gerçekleştirilen saldırıda, 70’den fazla kişinin tecavüze uğradığı ortaya çıktı. Sudan Doktorlar Komitesi verilere göre, başkent Hartum’daki hastanelerde 70’ten fazla tecavüz vakası tespit edildi. Tecavüzlerin saldırı sırasında veya hemen sonrasında sokaklarda gerçekleştiği belirtildi.

Royal Care hastanesinden bir doktor; beşi kadın üçü erkek olmak üzere sekiz tecavüz mağdurunu tedavi ettiğini söyledi. Hartum’un güneyindeki bir diğer hastanede görev yapan sağlık görevlisi de iki kişinin tecavüz şikâyetiyle geldiğini, bunlardan birinin dört Hızlı Destek Güçleri (RSF) askerinin saldırısına uğradığını aktardı. Sosyal medyada da pek kişi benzer vakalara tanıklık ettiğini ifade etti. Tecavüz mağdurlarının korku ya da güvensizlik sebebiyle tıbbi yardım alamadığı da kaydedildi.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 13:05

YORUM YAZ

  • Maide Maide 12 gün önce
    Katil amerikanın beslemesi chpkk.nın Türkiye de yapmaktan istediği de bu, allah belâlarını versin inşallah chpkk nın ve chpgillerin
  • Metin SağlamMetin Sağlam13 gün önce
    Tayyip Erdoğan'a saldıranlar mazlumlara zulmedemedikleri için saldırıyorlar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019