• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sivas mazlumları yeniden yargılansın

Madımak hadisesinin mağdurları, aradan geçen 23 yıla rağmen adaletin tecelli etmesini bekliyorlar. Sırf otelinin önünde slogan attıkları için düzmece bir yargılamayla hapse atılan mazlumlar, yeniden yargılanmayı talep ediyor. Mağdurların aileleri, dosyalar yeniden açılmazsa bunun vebalinin altında hem devletin hem de Müslümanların kalacağını söylüyor.

Yeniakit Publisher
2016-07-02 07:10:00 - 2016-07-02 14:23:40
Sivas mazlumları yeniden yargılansın

MUHAMMED UZUN - MEHMET ÖZMEN - SÜLEYMAN YAŞAR

AKİT YILMADAN HEP YAZDI, YAZACAK...

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta din düşmanı Aziz Nesin’in marjinal sol grupları tahrik etmesiyle başlayan Madımak hadisesine ilişkin dava yılan hikayesine dönerken, sadece slogan attığı gerekçesiyle mahkûm edilen vatandaşlarımızın mağduriyetine yayınlarımızla yıllardır tercüman olduk. Önce idam sonra müebbetle yargılanan Cafer Soykök, 23 yıldır zulmün son bulmasını bekliyor. Hapse girdiğinde 5 yaşında olan oğlu Feyzullah Soykök ise bugün 28 yaşında (ortada). Televizyon tamirciliği yaparken 59 yaşında sivil polisler tarafından gözaltına alınan Ahmet Turan Kılıç, bugün 82 yaşında ve hâlâ cezaevinde. Kılıç’ın ailesi, yeniden yargılama ve adalet bekliyor.

SİVAS MAZLUMLARI YENİDEN YARGILANSIN

Bundan 23 yıl önce 170 kişinin gözaltına alındığı, 124 kişinin yargılandığı, 33 kişinin idam, 91 kişinin çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığı Sivas Olayları Davası, adeta bir yılan hikayesine dönüşürken, sadece slogan attığı gerekçesiyle mahkûm edilen vatandaşlarımızın mağduriyeti de devam ediyor. 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta meydana gelen ve 37 insanın ölümüyle sonuçlanan olayların sanığı olarak yargılanan ve idam cezası verilen hükümlüler, ne çıkartılan aflardan ne de eve dönüş yasasından yararlanabildiler. Uydurma delillerle hayatları karartılan sanıklarının aileleri Akit’e yaptığı açıklamada, dosyanın yeniden açılması gerektiğini, aksi taktirde bunun vebalinin altında herkesin kalacağını dile getirdiler.

MÜSLÜMAN İKTİDARDA ZİNDANDA YİNE BİZ

Davanın mağdurlarından Cafer Soykök’ün oğlu Feyzullah Soykök, zindanda Müslümanların haksız yere yattığını belirterek, “Terör örgütleri ile aynı maddeden yargılanıp ceza aldıkları için onların hayatını kısıtlayan her şeyden Müslümanlarda nasibini alıyorlar. Diğer adli mahkumlar gibi 3 tane ziyaretçi arkadaş yazdırma hakları da yok. Sivas uzak bir yer olduğu için sözde insan hakları komisyonu Anadolu cezaevlerine gelmiyorlar. İktidarda Müslümanlar var ama zindanda Müslümanlar mağdur ve her geçen gün imkanları daha fazla kısıtlanıyor” dedi.

“ÖNÜMÜZ BAYRAM VE BİZ YİNE AYRIYIZ”

Sivas olayları dosyasının yeniden açılması gerektiğini vurgulayan Soykök, şöyle devam etti: “Demirel ve Sezer tarafından yüzlerce sol terör örgütü devlet ve İslam düşmanı militan af edildi. Sn. Gül olsun, Sn. Cumhurbaşkanı’mız olsun bu haklarını hiç bir Müslüman için kullanmadı. Biz af istemiyoruz affedilecek bir hatada yapmadık. 28 Şubat mağdurlarının suçu Müslüman olmak ve hakkı cesurca müdafaa etmek. Yeniden tarafsız bir şekilde dosyaların açılmasını ve suçsuz insanların haklarının biran evvel iade edilmesini talep ediyoruz. Aksi bir durumda bunun vebalini ne bizi yöneten Müslümanlar, ne de bu olaylara tepkisiz kalan Müslümanlar ahirette ödeyemez. İnsanların çeyrek asırdır hayatları 50 metre kare kapalı alanlarda tüm sevdiklerinden ayrı geçiyor. Önümüz bayram ve sevdiklerimizden ayrı 45’inci bayramımızı yaşayacağız.”

BABAM 82 YAŞINDA MAHPUSTA ÇÖRÜYOR

Sivas davasında idam cezasına çarptırılan, cezası yasa gereği müebbet hapse çevrilen 82 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ın oğlu Necdet Kılıç da, “23 senedir Ramazanları ayrı yaşıyoruz. Yemek yapma imkânları da doğru düzgün yok. O bizden uzakta, zaten yaşlı. Kendi işini falan da göremiyor. Bayramda da açık görüşe gideceğiz. Önceki gün gittiğimizde babam kendisine verilen harçlıkları deftere not olarak tutmuş. İnsanlardan gelen paraları görünce orada ağlayıp durduk. Babam hiçbir şeye ihtiyacı olmadığı halde gene de bu durumlara düşürüldü. Elimizden hiçbir şey gelmiyor. Aziz Nesin devletini yıktı sanki! Kendileri her tarafı yıkıp yaktı. Bizim başımıza ötelediler. Cumhurbaşkanından affını istiyoruz, ulaşamıyoruz bile” diye konuştu.

MAZLUMLAR YENİDEN YARGILAMA BEKLİYOR

Hukuk tarihine geçecek birçok skandala sahne olan Sivas davası kapsamında ağır şartlar altında tutuklu bulunan birçok isim, Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi yeniden yargılama bekliyor. Sivas mazlumları arasında, ağır epilepsi hastası olmasına rağmen yıllardır memleketi Sivas dışındaki cezaevlerinde dolaştırılan Faruk Belkavli, Cafer Soykök gibi isimler bulunuyor. Tüm Sivas mağdurları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan, 23 yıllık zulmün sona erdirilmesini istiyor.

SİVAS’DA MÜSLÜMANLARA KUMPAS KURULDU

Kemalist ideolojinin Müslümanları karalamak için Madımak’ı tezgahladığını belirten dönemin şahitleri de yaşananların 28 Şubat’ın alt yapısını hazırladığı söylediler.  

TBMM Araştırma Komisyonu tarafından Sivas olaylarına ilişkin hazırlanan objektif rapora dikkat çeken Avukat Cüneyt Toraman, “Rapor bütün gerçekler anlatılıyor. Sivas’ta Müslümanlara yönelik bir kumpas kuruldu. Birileri kurban istedi o dönemin hükümetleri de masum insanları mahkemeye sunarak kurban ettiler. Bir kesim, ‘Ergenekon’da, Balyoz’da kumpas kurularak masum insanlara ceza verildi’ diyor ve biz de 23 yıldır diyoruz ki; nasıl yeniden Balyoz ve Ergenekon dosyalarını incelendiyse Sivas’ta yaşanan olaylarda yeniden incelensin” diye konuştu.

BU ZULMÜN TARİHTE ÖRNEĞİ YOK

Sivas sanıklarının 23 yıldır mağduriyetlerinin devam ettiğini belirten Eski Sivas Baro Başkanı avukat Muharrem Eliş ise, “Yargılamanın hem başlangıcında hem de ileriki safhalarında bir takım yanlışlıkların, bir takım ihmallerin olduğu dosyada sabit olmasına rağmen yeniden yargılama süreci başlatılmıyor. Cumhuriyet tarihinde bu kadar uzun süreli cezaevinde kalan bir başka hükümlü ve başka bir örneği yok. Yıllardır bir çok af çıktı fakat bu afların hiçbirinden Sivas mağdurlarına uygulanmadı” dedi.

SİVAS DAVASI 28 ŞUBAT’IN HAZIRLIĞIDIR

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya de “Sivas davası başlı başına bir felakettir. Tam 28 Şubat’a girilen süreçte darbenin raylarını döşeyen davalardan biri olmuştur. Sivas davası aracılığıyla ‘Türkiye’de irticai bir kalkılma var’ imajı oluşturulmuştur. 23 senedir bu kurgulanmış davanın sıkıntılarını yaşayanlar var. Ogün Sivas’ta olmayanlar dahi idam cezası aldılar. Otelin önünde protesto yapan insanlara cezalar verildi. Ortada delil bile yok, sadece emniyet yetkililerinin ifadeleri var” değerlendirmelerinde bulundu.

ERGENEKON’A VAR DA SİVAS’A NEDEN YOK?

Sivas Muhtarlar Derneği Başkanı Duran Koç de, “Sivas provokasyonunda suçlu aranıyordu ve mağdur çocukları bulup hapiste çürümeye terk ettiler. Yakınları 23 yıldır suçsuz yere yattıklarını belirtiyorlar. 23 yıldır kan dinmedi ve açılan o yara kapanmadı” ifadelerini kullandı. Sivas Dört Eylül Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Elvan Cantemur ise, “Bütün bunlara rağmen mağdurların mağduriyetleri göz göre göre devam ettiriliyor. Bu yaşananlar karşısında insanlık adına diyecek bir söz bulamıyorum. Sözlerin bittiği noktadayız. Yeniden yargılanma talepleri bulunan mağdurlar neden yeniden yargılanmıyor. Ergenekon ve Balyoz’da yeniden yargılanma konuşulurken neden masumlar yeniden yargılanmıyor?” dedi.

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23