Sırf vatandaş mağdur olmasın diye... Borç gırtlağa dayandı

HDP’li Ahmet Türk’ün başkan olduğu Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki MARSU’da elektrik borcu 96 milyon liraya ulaştı. MARSU borcu 4 kez öteledi. Halkın mağdur olmasını istemeyen Dicle Elektrik ise, kente su sağlayan pompalarının elektriğini vermeye devam ediyor.

21 Mayıs 2019 Salı 06:43
Sırf vatandaş mağdur olmasın diye... Borç gırtlağa dayandı

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU)’nun 96 milyon liralık elektrik borcunu ödememesi kent sakinlerini mağdur ediyor. Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ (Dicle EPSAŞ), MARSU’nun yüklü miktardaki borcuna rağmen, kentteki tüketiciyi mağdur etmemek için içme suyu pompa istasyonlarına enerji verdiğini açıkladı.

Protokole rağmen Marsu ödeme yapmıyor

Dicle Elektrik tarafından yapılan açıklamada, MARSU’nun 96 milyon liralık borçtan sadece 1 milyon liralık ödeme yaptığına dikkat çekildi. MARSU ile protokol de imzalandığına dikkat çekilen açıklamada, protokol kapsamında Marsu, elektrik borcunun şubat, mart ve nisan aylarına ait 16 milyon liralık kısmının yatırılmasını kabul ettiği, ancak 4 kez uzatılan ödeme tarihlerinde ödeme gerçekleşmediği ifade edildi. Şirket yetkilileri, ödeme olmayınca geçtiğimiz perşembe günü yasa ve yönetmeliklere uygun olarak MARSU'nun elektriklerinin kesildiğini bildirdi.

Elektrik tam kesilmedi

MARSU yöneticilerinin olumsuz tutum ve ödenmeyen borcuna rağmen elektriğin tamamen kesilmediğinin de altı çizildi. Açıklamada, “Ramazan ayında bulunmamız nedeniyle elektrik kesintisi sürekli değil, kontrollü olarak gerçekleştirilmekte. Mardinli hemşehrilerimizin mağdur olmaması için iftar ile sahur arasındaki yaklaşık 7 saatlik süre boyunca herhangi bir elektrik kesintisi uygulanmamakta" denildi. Abonelerin tükettikleri elektriğin bedelini düzenli olarak ödemeleri gerektiğine işaret edilen açıklamada, “Tüketilen elektriğin bedelinin ödenmemesi hizmetin sürdürülebilirliğini sekteye uğratmakta” ifadeleri kullanıldı.

Yenişafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 06:55

YORUM YAZ

 • OrhanOrhan28 gün önce
  Maalesef, devletimiz bu bölgeleri kontrol edemiyor. Halkı da belediyesi de hepsi birden her şeyi bedava zannediyor ya da işlerine böyle geliyor. Bu topluluk elektrik başta olmak üzere birçok hizmetin bedelini ödemiyor. Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri acilen işletilmelidir. Ülkenin belli bir bölümünün ödemediği vergileri de bizlere yüklemeyin artık. Bu toplulukların vergilerini bizler ödemekten bıktık. Yapılan hizmeti ödemeyen bir topluluk örneğin kira gelir vergisi gibi bir vergiyi öder mi? Yanıt; hayır. Peki, yetkililer neden gerekli cezaları uygulamaz? Bunu da onlara bir sorun. Ama, yetti artık. Her şeyin bedelini diğer nüfusa yüklemeyelim. Allah (C.C.)' ye inanmıyorsanız, ayıp ve yazık olduğuna inanın bari! Bir de bu belediye tabelalarına bir çeki düzen verilmesi gerekmez mi? Egemenlik haklarımız sadece kağıt üzerinde kalıyor galiba. Yuh artık!
 • kemal arslankddrrkemal arslankddrr28 gün önce
  bu kürtçe tabelalar nedir ya yollayın hepsini kürdistana!
 • maraşlımaraşlı29 gün önce
  Şu eyalet sistemi gelsinde artık , birilerinin su parası bize girmesin , keriz gibi yolunmaktan bıktık artık duy sesimizi reis
 • ahiahi29 gün önce
  Mardin Belediyesini 2016'dan beri Kayyım yönetiyor, Borçlar o zamandan
 • HarunHarun29 gün önce
  Bizim gibi enayiler öder merak etmeyin. Zaten Doğudan Kurban eti alınmaz çünkü kimse elektrik ödemiyor. Yani Haramla beslenilen Hayvanlardan kurban olurmu?
 • AkilAkil29 gün önce
  Kesecek sin kardas çünkü anladığı dilden konuşacak sin bunlar belediye görevi yapmaya gelmiyor bastırmaya geliyor maaşında kesecek sin anlamıyorsun bırakacak sin
 • AHMEDAHMED29 gün önce
  1976 da doğuda görev yaptım. Bir öğretmen elektriği hangi usulde çaldığını övüne övüne anlatıyordu. Dışarıdan Hukuk Fakültesini bitiren bu öğretmen daha sonra SODEPadındaki partiden(1985) Millet Vekili oldu.Çalmayı huy haline getirmiş bu doğulular hiç fatura öder mi? Devlete düşman olan kişi gidip devlete fatura öder mi? Tek çözüm para bir tarafa, elektrik bir tarafa. TEK elemanlarına saldıracak kadar kendilerini haklı sayanahlaksız güruh.
 • ihsanihsan29 gün önce
  yalancı pislik herif kandil mağdur olmasın diye diyemiyor
 • halisdemirhalisdemir29 gün önce
  90 milyon borç 31 marttan sonra 1.5 ayda mı oldu yanı ? allah allah :)bunlar eski başkandan kalan borçlar
 • hkhkhkhkhkhkhkhk29 gün önce
  Mardin Belediyesini 2016'dan beri Kayyım yönetiyor :))) bunu niye yazmadınız? Ahmet Türk daha 20 gündür başkan... kimi de demiş mardinliler borcunuzu ödeyin.. kayyım ne yapmış 3 senedir? niye borç katlanmış?
 • musamusa29 gün önce
  BAHÇELİ YARDIM etsin nede olsa kankası adamın hapis den çıkmasına vesile oldu hasta hasta ankara dan istanbula sözde adalet yürüyüşü yaptı
 • hsnhsn29 gün önce
  hdpkk dan vaz geçmeyen illere hak ettikleri kadar yatırım ve teşvik verilmeli hiç bir yatırımda öncelik verilmemeli
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU29 gün önce
  ÖDEMELER KANDİLE.DEVLET DAYANSIN.HALA BUNLARA GÖZ YUMULUYOR.BU ADAM SAĞLIK SORUNLARINDAN ÖTÜRÜ HAPİSTEN ÇIKTI.SEÇİME GİRMESİNE NİÇİN MÜSAADE EDİLDİ.
 • suleyman aydinsuleyman aydin29 gün önce
  Mardinliler Allah(cc)'tan korkun, borcunuzu ödeyin. Bunca insanın hakkına girmeyin.
 • Deli İboDeli İbo29 gün önce
  Bekediyeye geken ödenekleri Kandil'e aktarmayıp, PKK militanlarını bankamatik memuru yapmayıp adam gibi çalışsaydın şimdi Kandil'de hizmet verdiğin zağarlar gibi ağlamazdın.
 • Ha yavrumHa yavrum1 ay önce
  Ordaki kroların kaçak köçek su paralarınıda anadolu insanına ödetin nasıl olsa güttüğünüz koyunlardan ses gelmiyor.
 • FatihFatih1 ay önce
  Evlerde kaçak elektrik kullanmaya alıştıkları için ele geçirdikleri kurumlarda ödemek de zorlarına gidiyor haliyle !
 • bankahesabıbankahesabı1 ay önce
  avrupafa kayyum yok belediyenin hesabını banka ele alır ödemeleri zorla yapar
 • AliAli1 ay önce
  Batidakiler enayi demekki. 50 tl borcun için kesiverirler. Kurtler birinci sinif vatandaş

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Haziran 2019