• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Siirt'teki maden faciasıyla ilgili kahreden sözler

Şirvan'da göçük altında kalan işçilerle ilgili konuşan AFAD Başkan vekili, işçiden gelen telefon iddiasıyla ilgili 'canlı ulaşabileceğimizi tahmin etmiyorum.' dedi.

Yeniakit Publisher
2016-11-18 16:23:00 -
Siirt'teki maden faciasıyla ilgili kahreden sözler

Siirt'in Şirvan ilçesindeki Madenköy'de yaşanan heyelan faciasıyla ilgili Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, "4 cenazeyi çıkardık, 12 işçi halen göçük altında" dedi. Tutulmaz, idari kusur olup olmadığının araştırıldığını belirtirken Siirt Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. AFAD Başkan Vekili Mehmet Halis Bilden ise oldukça karamsar sözler söyledi: Ümit ediyoruz ki canlı bedenlere ulaşalım eğer ulaşamazsak bile ailelere cansız bedenlerini teslim edebilelim. AFAD Başkanı telefon iddiası ile ilgili olarak ise 'canlı ulaşabileceğimizi tahmin etmiyorum." dedi.

4 İŞÇİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Siirt'in Şirvan ilçesindeki Madenköy'de heyelan yaşanan bakır madeninde 4 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. 12 işçi için arama çalışmaları sürüyor. Arazinin engebeli olması ve ikinci bir heyelan riski nedeniyle çalışmalar güçlükle yürütülüyor. Valilik heyelan sonucu 1 milyon metreküplük bir toprak hareketi oluştuğunu açıkladı.

"TERÖR YA DA BAŞKA BİR NEDEN VAR MI ARAŞTIRACAĞIZ"

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Şirvan ilçesinde meydana gelen göçükten 4 işçinin cenazesinin çıkarıldığını 12 işçiye ulaşmak için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Vali Tutulmaz, "Terör ya da başka bir neden var mı diye araştırılacaktır. Ancak şuana kadar yapılan çalışmalarda göçüğe heyelanın neden olduğu gibi görünüyor" dedi.

 Vali Tutulmaz, "İşletmeden kaynaklı kusur olup olmadığını araştırıyoruz. Terör ya da başka bir neden var mı diye araştırılacaktır. Ancak şuana kadar yapılan çalışmalarda göçüğe heyelanın neden olduğu gibi görünüyor. Ekiplerimiz aralıksız bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Gerekli tüm çalışmalar yapılacaktır. Cumhuriyet savcısı konuya el koymuş durumdadır. Buradaki çalışmalar hakkında aileler anbean bilgilendirilecektir. Şuana kadar göçük altından 4 işçimizin cenazesine ulaşılmıştır. 12 işçimize ulaşmak için de çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

AFAD BAŞKAN VEKİLİ: CANLI ULAŞABİLECEĞİMİZİ SANMIYORUM

AFAD Başkan Vekili Halis Bilden ise "Mümkün olduğu kadarıyla nezaret etmeye çalışıyoruz, çünkü zorlu bir bölge. Ümit ediyoruz ki canlı bedenlere ulaşalım, eğer ulaşamazsak bile ailelere cansız bedenlerini teslim edebilelim. İşçinin kardeşi ile irtibata geçtiği bilgisi bana da geldi. Ben de hemen o bölgeye intikal ettim. Şu an o noktada çalışmamız devam ediyor. Canlı ulaşabileceğimizi tahmin etmiyorum. Biz hepimiz buradayız, bitene kadar... Amacımız en kısa sürede ailelerin merakını gidermek." dedi.

FİRMA TEMSİLCİSİ: CİHAZ UYARI VERMEDİ

Meydana gelen heyelan sonrasında bölgede bulunan bakır madeni sorumlularından Jeoloji Birim Amiri Kamil Narman, temmuz ayında doğu duvarındaki çatlağın ardından ocakta çalışmaların durdurulduğunu ve bu süre zarfı içinde bütün çatlakları tespit etmek amacıyla çözüm önerilerinin geliştirdiklerini söyledi. Narman, "Her yere anlık ölçüm cihazları yerleştirdik. 6 dakikada bir cihaz ölçüm yapıyor. Dün akşamki çökme de 6 dakikalık zaman içinde olmuş. Gereken her türlü önlemi almıştık. Maden temmuzdan sonra 2 ay tatil edilmişti. Sonra önlemler alınarak yeniden çalışmalara başlamıştık. Dün yaşanan olay sırasında anlık ölçüm cihazlarından hiçbir uyarı almadık." dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23