Ses kaydı oyunu bozdu: BAE'den geri adım!

İran'ın ses kaydı yayınlamasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid el-Nahyan, Umman Körfezi'nde iki petrol tankerine düzenlenen saldırıyla ilgili olarak 'net, bilimsel ve ikna edici' bir kanıtın bulunmaması nedeniyle hiçbir ülkenin suçlanamayacağını söyledi.

27 Haziran 2019 Perşembe 01:23
Ses kaydı oyunu bozdu: BAE'den geri adım!

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid el-Nahyan, 12 Mayıs'ta Umman Körfezi'nde iki petrol tankerine düzenlenen saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

El-Nahyan, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Moskova'da yaptığı basın toplantısında, "Bu konuda profesyonel olmalıyız. Şuanda hiçbir devleti suçlayamayız çünkü elimizde bu yönde inandırıcı bir kanıt bulunmuyor" dedi.

Bakan, şöyle konuştu:

"Diğer ülkeler daha net bilgiye sahipse, uluslararası toplumun seve seve dinleyeceğinden eminim. Ancak bilimsel olarak kontrol edildiğinden emin olmak için çok ciddi ve temkinli olmalıyız."

BAE'nin bölgede 'daha fazla kargaşa ve endişe görmek istemediğini' vurgulayan El-Nayhan, ABD ve diğer ülkelerle petrol sevkiyat güzergahlarının korunması amacıyla bir 'küresel koalisyon' kurulması yönünde görüşmelerin sürdüğünü doğruladı.

Diğer yandan El-Nahyan, söz konusu tedbirin İran'a karşı alınmadığını da belirtti.

İran'ı sorumlu tutmuşlardı

12 Mayıs günü Umman Körfezi'nde sabah saatlerinde iki büyük petrol tankerinde patlamalar olmuştu. Tankerlerdeki 44 kişilik mürettebat, İran arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarılarak, İran'ın Hürmüzgan eyaletine bağlı Casek Limanı'na götürülmüştü.

ABD, saldırılardan dolayı İran'ı sorumlu tutmuştu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Elimizdeki istihbari bilgilere, saldırıyı düzenlemek için kullanılan silahlara ve profesyonelliğe baktığımızda İran'ın sorumlu olduğunu görüyoruz. Bölgede bu karmaşık saldırıyı düzenleyecek kaynak ve yeteneğe sahip herhangi vekil bir grup yok" açıklamasını yapmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise saldırılarla ilgili ABD'yi 'sabotaj diplomasisi' izlemekle suçlamıştı.

Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda, Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarında İran'ı suçlayan ABD'nin gerçekçi deliller sunmadığını savunmuştu.

Ses kaydı oyunu bozdu

Geçtiğimiz günlerde İran medyasında, Umman Körfezi'nde 13 Haziran'da iki tankere yönelik saldırının, Suudi Arabistan'ın desteğiyle gerçekleştirildiği iddia edildi.

Tahran'dan yayın yapan "İran Front Page Media Group" adlı yayın kuruluşu, "Suudi Arabistan ile İran'ın terörist kabul ettiği Halkın Mücahitleri Örgütü'nün (HMÖ), tanker saldırılarının arkasında olduğunu gösteren" bir ses kaydı yayımladı.

Yayımlanan 38 saniyelik ses kaydında, örgütün siber operasyonlarından sorumlu Şehram Fahte olduğu öne sürülen kişinin, ABD'de yaşayan örgüt üyesi Dayiu'l İslam olduğu söylenen bir kişiyle konuşmasında, "Geçen haftaki patlamalarda rejimi suçlamak için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Suudi Arabistan, ne yapıldığını ve olayın muhtemel sonuçları için (HMÖ lideri) Meryem Recevi kardeşimizin ofisini aradı." ifadelerini kullandı.

Buna yanıt veren örgüt üyesi Dayiu'l İslam olduğu iddia edilen kişi de olayın çeşitli boyutlarda sonuçları olabileceğini belirterek "Mesele (Birleşmiş Milletler) Güvenlik Konseyi'ne gidebilir hatta askeri bir müdahaleye yol açabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Haziran 2019 Perşembe 01:23

YORUM YAZ

 • doğrucudoğrucu23 gün önce
  düzen geçmişten beri aynı işliyor faşist hitler plonyayı işgal etmek için kendi sınırındaki 280 alman askerini öldürdü sonrada işğal etti buradakide aynı oyun ama iran onlara bu oyunu oynatmadı
 • MÜSLÜMAN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLUNAN KİŞİDİR HADİSİŞERİFMÜSLÜMAN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLUNAN KİŞİDİR HADİSİŞERİF23 gün önce
  FİTNEYİ ÇIKARANA LANETOLSUN LANETOLSUN LANETOLSUN HADİSİŞERİF KİMİ KAZANDIRDINIZ İKİSİDE HAÇLILARIN EKMEĞİNE YAĞSÜRÜYO CEHENEMİNİZ BOL BOLOLLSUN AMİN
 • ihsanihsan24 gün önce
  baştan söyledik bu suud işi diye
 • DavutDavut24 gün önce
  Bütün işaretler amerika ve israili gösteriyor, planları yürümedi ama
 • YAŞARYAŞAR24 gün önce
  Bu Konu ile ilgili daha öncede bir şeyler yazmıştım. Bu saldırının ardında yahudilere hizmet etmek amacı ile kurulan CIA örgütü ve ajanlarının parmağı var. Bunu kesin delile bağlamak zor. Ziraa adamlar son 90 yılda öyle bir geliştiler ve öyle bir engel olunamaz şeklinde ülkelere giriş çıkışlar yaptılar ki. Kırk yıl uğraşsanız CIA yaptığı hiç bir saldırı ve suikastı ispatlayamaz sınız. O yüzden benim kesin kanaatime göre bu saldırıda İRAN'IN hiç bir dahili yoktur. ABD yakın gelecekte İRAN'A yapacağı askeri müdahale için şimdiden zemin hazırlamadan başka bir şey değildir. Burada oynanan oyunu Müslüman ve Türk ülkeler iyi okuyup birlik içinde olmadığı sürece kayıp eden taraf olacaktır.
 • Abdulcabbar Abdulcabbar 24 gün önce
  Bu işleritüm dünyanın düşmanı olan zındık devletten başka hiçbir devlet yapamaz yapmamıştır yapmayacaktır
 • uyan dünya uyan dünya 24 gün önce
  bu işlerin arkasında hep yahudistan abd si vede baş çıban yahudiler var
 • ÜnalÜnal24 gün önce
  Merak etmeyin ABD düdüğü çaldığı zaman tüm islam ülkeleri irani YIKMAK için yarisirlar saddam in atom bombaları olduğunu unutmadık kaddafiye karşı fransa nin yanında yer alip SAVAS gemisi gönderen 15 islam ülkesini haçlı komutasina bağlı MUSLUMAN ülke ve liderleri unutmadık SURIYEDEabd 26 ıncı üssünü kurarken bop agizlarin zalim esad naralarini unutmadık ve eğer rusya ve kominist cin olmasaydı bugün suriye dede YAHUDI HIRISTIYAN güçler geziyor olurdu acaba muslumanca yalakalik yapıp bir ISLAM ülkesi peşinde savaşan HIRISTIYAN bir ülke VARMI yüce din

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019