Serdar Turgut: Tıkır tıkır işleyen bu sistemin kıymetini bilelim!

Habertürk yazarı Serdar Turgut bugünkü yazısında Türkiye’deki 'Başkanlık sistemi'nin Amerika’da uygulanan sisteme göre daha iyi düşünüldüğünü ve üstün özellikler içerdiğini belirtti.

14 Ocak 2019 Pazartesi 14:32
Serdar Turgut: Tıkır tıkır işleyen bu sistemin kıymetini bilelim!

Türkiye 24 Haziran 2018’de yapılan seçimle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini kabul ederek resmen "Başkanlık sistemi" ile yönetilmeye başlandı.

ABD’deki Başkanlık sistemi ile Türkiye’de işleyen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini karşılaştıran Habertürk gazetesi yazarı Serdar Turgut, "Türk başkanlık sisteminin Amerikan sistemine üstünlüğü" başlıklı bugünkü köşe yazısında Türkiye’de hayata geçirilen 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi'nin diğer adıyla 'Başkanlık sistemi'nin, ABD’deki mevcut sisteme göre daha üstün özellikleri olduğunu belirtti.

Amerika’da sistemin tıkandığını ve devletin işleyemez hale geldiğine değinen Turgut, Türkiye’de ise böyle riskin bulunmadığına dikkat çekti.

İşte Turgut’un o yazısı;

Biliyorsunuz ABD’de federal bütçe kabul edilmedi ve sistem tamamen tıkandı, devlet yine kapandı.

Yüzbinlerce insan maaş alamıyor, temel hizmetler aksamaya başladı.

Başkanlık sistemine geçmiş olan Türkiye’de böyle bir risk ilerde olabilir mi diye soruşturdum.

Türkiye'de risk yok

Ve gördüm ki sistemin işleyişini kaleme alanlar böyle bir olasılığın Türkiye’de olmaması için tedbirleri sistemin içine yedirmişler.

Sadece bu örnek bile Türkiye’deki yeni sistemin üzerinde ne kadar detaylı düşünüldüğünü ve üzerinde titizlikle çalışıldığını göstermeye yetiyor.

Açıkça söyleyeyim; evet bizim başkanlık sistemimiz Amerika’daki başkanlık sistemine çok daha üstünlükler içeriyor.

Biraz teknik bir mesele ama bunun anlatılması gerekiyor. Gerekiyor ki bizdeki sistemin kıymetini bilelim.

Yavuz Atar ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un formülüne göre bütçe teklifi kabul edilmezse Meclis’te bir önceki yılın bütçesi yeniden değerlendirme oranında arttırılıp cumhurbaşkanı tarafından yürürlüğe konuluyor.

Yani bizim sistemimizde Amerika’da olduğu gibi bir tıkanmanın olması imkansız. Bizde devletin işleyişinde hiç bir aksaklık çıkmıyor, hizmetler kesintisiz sürüyor. Sistemimiz böyle kurulmuş böyle işliyor.

Ama bu durumda sadece cumhurbaşkanı yeni yatırımlar ve ilave taahhütler için yeni kaynak bulamayabilir.

Bu durumda mecburen meclis ile bir uzlaşma arayışına girer. Yani bizim sistemimizde devletin işleyişi durmazken ülkenin yeni atılımlara girmesi için demokrasinin çalışması yolu da açık tutulmuş.

Açıkça görev gereği Amerika’da bulunduğumdan buradaki sistemin nasıl aciz kaldığını, nasıl tıkandığını ve halkı da nasıl mağdur ettiğini görünce bizdeki sistem ve onu düşünenlere saygım daha da artıyor.

(...) tıkır tıkır da işleyen bu sistemin kıymetini bilelim.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ocak 2019 Pazartesi 14:32

YORUM YAZ

 • Smael AhmedovSmael Ahmedov4 ay önce
  ...Adamlarin baskanlik hukuk ve devlet sistemi oturmus ...
 • hakhak4 ay önce
  ... dolar trump efendinin iki dudağı arasında millet üç kuruşa sürünüyor işsizlik diz boyu ...
 • Leventbay Leventbay 4 ay önce
  Evet bizim sistemimizde sorgulanmadan sormadan bodoslama karalar anınsa veriliyor . Heaap sormak yok . Dogru yargıya bile müdahale var bırak sen yatırm işlerini zaten yandaşa verdim oldu sistemi bu çıkan ihalelerin nasıl ve kimlere verildigi ortada tek adamlık sistem piyangonun bile kime çıkacagı belli . FaZla düşünmeye gerek yok bizim yerimize düşünen var ...sistemin adı oldu bitti sistemiBak bu isim şak diye naaıl oturdu
 • doğru ahmetdoğru ahmet4 ay önce
  200-300 yıl boyunca süper güç olmuş, çalışan ve gerçekten işini iyi yapan insanların sistemi ki budevlet dünyanın bilim ve zeka merkezi şu anda. Bizde ise çalışamamak için kadro peşinde koşan beyinlerden kurulu hantal bir devlet yapısı. Bu yapı 1000 sene çalışsa Amerikanın 2019 yılını yakalayamaz. Devletin silkinmesi lazım.
 • hasanhasan4 ay önce
  Daha bir iki sene olmus baskanlik sistemine geceli. Bu sistem tikir tikir isliyor demek icin cok erken.
 • Cengiz akCengiz ak4 ay önce
  Hayırdır Türkiye 300 yıldır Baykanlıkla yönetiliyorda bizim mi haberimiz yok, okuyunca acayip gaza geldim sonra bi çıktım dışarı
 • ihsanihsan4 ay önce
  Tabi Tabi F16 ları, Airbus yolcu uçaklarını, Patriotları biz yapıyoruz, bir liramızla 5,5 Dolar alıyoruz, biz Abd Yİ GEÇTİK.
 • YILMAZYILMAZ4 ay önce
  Onların; parası, altını, silahı, ordusu varsa bizimde dünya liderimiz var. O bize yeter.... Varsın dolar 10TL olsun varsın bize bir şey satmasınlar ne yazar....
 • FerhatFerhat4 ay önce
  Bende aksini iddia etmiyorum, türkiyede AB yasalari uyum paketi masa altindan tez vakitte gecirildi, bizimkilerde cok sükür bir tikaniklik yasamadan feminizmi, LGBT lileri ve zinayi hemencecik yasal koruma altina aliverdik. AKP devam cok basarilisiniz ateist ve mason yasalarini mesrulastirdiginiz icin. Siz gercekten cok milli siniz, ama malesef gayri milli, zira maskeniz düstü
 • raziye gülraziye gül4 ay önce
  polis,asker,savcilar hakimler,mahkemeler,muhtarlar,belediye baskanlari,doktorlar hepsibir mahellede 4,5 camimiz var elhamdürüllah da bu imamlar iyi aylik aliyor reisimizin baskanimizin elinde tabiki bizdeki sistem dünyadayok ama eger sözcü gazetesine bir sey yaparsa reisimizin isi zor reis battik kan agliyoruzugrasma usa ile bak paramiz pul oldu etme eyleme
 • ÜmitÜmit4 ay önce
  Evet vatan hainlerini besleyen sağlığıyla sıhhati ile senin kadar ilgilenen ülke şuanda yok işgal edilen toprağını arkasına bakmadan kaçan korkakları esnaf yapan kahraman ilan eden kendi milletine sırtını dönen yok evet

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019