Serdar Arseven "Zina suç olmasın!" diyenlere sordu: 'Aldatılmak hoşunuza mı gidiyor?'

Gazeteci Yazar Serdar Arseven, 1998 yılında suç olmaktan çıkartılan zina eylemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Zinanın suç olmasını istemeyen kişilere seslendi. Arseven; " Bir insan eğer hırsızlık suç olmasın diyorsa, ben o insanın hırsızlık yaptığını düşünürüm. Şimdi buna itiraz edenlere soruyorum. Zina neden suç olmasın? " dedi.

07 Aralık 2018 Cuma 14:13

 Taha Emre ÖZDEMİR / ANKARA 

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 'Zina Eylemi'ne yönelik yaptırımlar Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile 23 Haziran 1998 tarihinde uygulamadan kaldırılmıştı. Söz konusu tarihten bu zamana zina yapmanın cezai bir yaptırımı bulunmuyor. Türk-Aile yapısı ile birlikte Örf ve Adetlerimizi zedelemeye devam eden zina eylemini, Milat Gazetesi'ndeki köşesinde gündeme getiren  Gazeteci Serdar Arseven ile konuştuk.

Arseven: Zina neden suç olmasın?

"Herhalde bir erkeğin ya da kadının başına gelebilecek en kötü işlerden birisi aldatılmaktır. Yıllardır bu tartışma vardı ve Başkan Erdoğan da bu tartışmaya; 'Zina suç olmalıdır. Bu konuda bir düzenleme yapılmalıdır.' diyerek girmişti. Halkının kahir ekseni Müslüman olan bir ülkede zina suçunun cezalandırılmaması kabul edilemez. Devletin yatak odasında ne işi var? diyerek soruyorlar. Son derece çirkin bir söylem. Bazı kadın dernekleri var. Bu kadın derneklerinin feminist olanları zinanın suç olmasına karşılar. İnsan biraz utanır. Zina suç olmasın derken, zina serbest olsun derken yüzünüz hiç mi kızarmıyor? Hiç mi ar, haya, utanç yok sizde? O zaman şöyle mi diyeceksiniz? Hırsızlık suç olmasın. Cinayet suç olmasın. Zina suç olmasın. Peki neden zinanın suç olmasını istemiyorsun? Bunları söyleyen Feminist derneklerin yöneticilerine sesleniyorum. Bunu açıklasınlar. Zinanın suç olması sizi neden rahatsız ediyor? Yani bir insan eğer hırsızlık suç olmasın diyorsa, ben o insanın hırsızlık yaptığını düşünürüm. İffetli bir insan eşine, yuvasına, nesline saygısı olan bir insan nasıl olur da zina suç olmasın görüşünü savunabilir? Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Yani bunu söyleyen bir kadın erkeğinin zina yapmasını mı istiyor? "

Günün Özeti

Haber Tarihi: 07 Aralık 2018 Cuma 14:13

YORUM YAZ

 • mehmet özçakirmehmet özçakir9 gün önce
  Türkiye'den iltica başvurularında rekor artış.Kuzey Ren Vestfalya eyalet Mülteciler Bakanlığı'nın verilerine göre Mart ayından bu yana iltica başvurusu yapan Türk vatandaşlarının sayısı dört kat arttı. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye'den 560 sığınma başvurusu kaydedilirken, yılın üçüncü çeyreğinde 2 bin 494 kişi iltica talebinde bulundu.
 • HasanHasan9 gün önce
  Reis acaba bu soru karsisinda ne cevap verir bence getirin onume imzalarim der tipki idamda oldugu gibi sonrada unutulur gider.
 • hans mollaoğlunahans mollaoğluna9 gün önce
  allaha andolsun ki sözlerim senin iyiliğinedir allahım perdelerini açsın kendi göslerinle gör işallah aklah nihayetsiz kerem sahibidir
 • hans mollaogluhans mollaoglu9 gün önce
  Editöre: :))))öyleyse hiç yayinlamayin lütfen, ben birisine hitaben bir seyler yaziyorum, simdi o kisi benim ne dedigimi nasil anlayacak? Sözün bittigi yer... "insanı küfre götüren sözler içermektedir" diyorsunuz ya, "sizler" zaten fuhus, alkol, faizin bol keseden verildigi bir ülkede vecebinizdeki Visa kartlariylan alis veris yaparaktan zaten "Küfür" ün tam içinde yasamaktasiniz... Benim düsüncelerim bunlarin yaninda...Derin uykunuzdan uyanin, gerçeklerle yüzlesin, yapabilirsiniz inanin, biraz da gördüklerinize inanin, gerisi hiç zor degil...
 • hans mollaogluhans mollaoglu9 gün önce
  Editöre:lütfen en son yolladigim yorumun makaslanmis halini tamamen kaldirin, siz nasil bir "Cins" siniz Allah askina... On satir yazi yazdim, içinden 16 harfi koymussunuz? Sizin akademik bir egitim aldiginiz konusunda derin bir süphe içindeyim...(Editörden: Yorumunuzda kullandığınız cümleler insanı küfre götüren sözler içermektedir.)
 • hans mollaogluhans mollaoglu9 gün önce
  hans mollaoğluna diyene: Okudu ... Oh may gatttt
 • asımın nesliasımın nesli9 gün önce
  bunu savunanlar malım zihniyet onlara göre zaten nikah da yok. kadın toplumun ortak malı diyerler. onlaraın çocuklarının babalarıda mechul
 • hans mollaoğlunahans mollaoğluna9 gün önce
  çarşı izninde taksi çalan askerlerin haberini okudun mu allaha sonsuz hamd habibine sonsuz salat kitabına sonsuz nur ve nusret biz inanalara da onların sonsuz vuslatında onlarla birlikte sonsuz sevinç gözyaşı olsun inşallah allaha emanet ol
 • hans mollaoğlunahans mollaoğluna9 gün önce
  nerede gayrimeşru bir aşk görürsen -evlilik dışı efendi cariye ilişkisi harici-orada YASİN 60-61i an pişman olmazsın
 • hans mollaogluhans mollaoglu9 gün önce
  yine tedirginlik, endise ve korkulardalgalarlan gelirken...
 • TalhaTalha9 gün önce
  Zina suç olsa ve 5 -10 sene gibi hapis cezası olsa kadın cinayetlerinin yarısından fazlası engellenir evlilikler yıkılmaz zinayı işleyen her iki tarafa da ceza verilmeli.
 • hans mollaogluhans mollaoglu9 gün önce
  Editöre: Evet var, var da, yapmayin diyor, iyi degil diyor sadece... Ceza yok, benim açimdan gayet mantikli bir yaklasim bu aslinda, zaten böyle olmali, ask bu, isteyen rizasiyla istedigi biriyle beraber olur, oluyor da zaten, bunun önüne geçilmez, geçilemez...Fakat çok ilginçtir, mala zarar gelme durumunda, el kesilmesi cezasi var (maide) yani mal ne kadar önemli, ona dokunmanin, çalmanin cezasi çok caydirici... Ne tuhaftir ki, Kur´an´in dediginin tam tersi olmaktadir, çalanlar mis gibi yasamaya devam etmekte, yüksek mevkilere gelip saygida kusurun eksik olmadi mercilerde popolarini büyütürken, ask ve sevgi ile birbirinin olan insanlar öldürülmekte, taslanmakta vs...Biraz Kur´an okusaniz yola geleceksiniz diyesim geldi neredeyse ama sorun bu degil, sorun bambaska, çok büyük bir alan orasi, oradan çikamadikça ilerleyebilmek imkansiz, Amin
 • kemal arslakkfkemal arslakkf9 gün önce
  Ne de meraklısınız milletin önündeki şeylerine boyle :)
 • abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddinabdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin9 gün önce
  siz kendi kariniza bakin baskasinin karisi sizi igilendirmez"
 • hans mollaogluhans mollaoglu9 gün önce
  Zina zaten suç degil ki! Kur´an´da buna dair hiç bir hüküm ve cezai bir olgu yok...He bir sey var, tamam... 4 Sahit meselesi :) Allah askina, kim 4 kisinin görecegi, bilecegi bir durumda baskasi ile bir iliski yasar... ..(Editörden: Zinanın haram (yasak) olduğuna dair ayet, İsra Suresi, ayet 32 meali: "Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur."                     Zinaya götüren yollara dahi yanaşmayın anlamında.)
 • Şeref KazanŞeref Kazan9 gün önce
  Suc olmasın diyen önune düsenle yattıği icin
 • KARADAĞLIKARADAĞLI9 gün önce
  ... Zina zaten suç değil ...
 • abdülmüttalibe abdülmüttalibe9 gün önce
  dört kadınla evlenmek zina değildir erkeğe allahın bir ihsanıdır erkek üzerinden kadına da ihsanıdır sapık olmadığı müddetçe bir kadın yüreğinde birden fazla erkeği taşıyamaz ama erkekler de böyle bir sorun yok bu kadınlara bir ihsandır aynı erkeği seven birden çok kadın bu sayede allahın ihsanıyla buluşur üstelik allah cihadı erkeğe kıskançlığı kadına yazmıştır kıskançlığına sabreden kadın allah katında mücahittir düşünürseniz aklınızla da bu sonuca ulaşabilirsiniz ben onu çok seviyorum ve onu felaketten koruyacağım diye yola çıkan bir kadın erkeği bir başkasını beğendiği zaman o zinaya düşmesşn diye evlenmesine rıza gösteren bir kadın ne diye allahın askeri olmasın ki
 • şenay doğanşenay doğan9 gün önce
  ahmetlikle şereflendirsinden kasıt habibullahın dini imanı ahlakı ve dünyasıyla ne kadarına kadir olabiliyorsa o kadarıyla allah şefaatiyla şereflendirsin manasındadır allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan9 gün önce
  serdar yerine ahmet demişim kusura bakmayın dilerim allah açık kapısına kabul etsin ve onu ahmetlikle şereflendirsin nereye kadar yürüyebilirse inşallah
 • osmanosman9 gün önce
  bu işlere de mi devlet karışacak.ilişkiler 2 yetişkin kişi arasındadır.buna devlet de karışamaz .bunu yasaklamakla da önüne geçemezsiniz.nokta.
 • kubilaykubilay9 gün önce
  Milletin özel hayati...
 • görkemgörkem9 gün önce
  sen bos seyleri birak efendi, domates, sogan, patlican kac gayme biliyor musun!. Resit olan herkesin istedigi gibi yasama hakki vardir! Dinleri falan da kimseyi iulgilendirmez..
 • Mehmet OkuyamayanMehmet Okuyamayan9 gün önce
  Zinadan öte suçlar var; mesela oğlana musallat olmak gibi. M. oğlan diye bi herif var, ...! Hocayım diye geziniyor; hatta bir yığın kuyruğu da va.
 • BekirBekir9 gün önce
  Neyin tartismasini yapiyosunuz yahu, akp degil mi zinayi suc olmaktan cikaran?
 • hacı ömerhacı ömer9 gün önce
  hülya hanım sen kiminle yatarsan yatsana kimse karışmaz müslüman değilsen ama müslümanım diyene AllahTeala karışıyo zina yapmayın demiyo zinaya yaklaşmayın buyuruyor
 • habib kartalhabib kartal9 gün önce
  zina suç olmasın mı? Burası müslüman ülkeyse sapına kadar olsun arkadaş.Aldatan bizden değildir bitti vesselam!
 • kayakaya9 gün önce
  Bu Ülkenin dini ismlam değil laik dinsizlerin kanunu var . bu arada ,hiristiyanlıkta ve diğer dinlerdede aldatılmak aldatmak kötü ve günahtır . Bu ülke yeniden kurulmalı 100 yıl da dolmuşken o iğrenç lozan teslim tutanağı ve bu kanunlar kafalarına çalınmalı . Boğazlar meselesi ve islam ülkeleriyle olan uzaklık yok edilmeli. Yeniden Diriliş.. Sömürgeden kurtulmalıyız. haçlı prangalarında kurtulmalıyız.
 • veliveli9 gün önce
  İslam zararlı olan herşeyi yasaklar, kendine zarar vermeyi bile.Peki ya insanoğlu?
 • hülyahülya9 gün önce
  insanlar kiminle düşüp kalkacağına kiminle görüşeceğine kendi hür iradeleri ile karar verirler.bunun kararını vermek size düşmez.bir de demokrasi ve özgürlük kelimesini dilinizden düşürmüyorsunuz.
 • Ömer Önder Ömer Önder 9 gün önce
  Evli olmayanları da kapsadığı için suç sayılmasını istemiyorlar. Yani evli değilsen özgürce ahlaksızlık yapabilirsinizin ismidir suç saymamak.
 • YolcuYolcu9 gün önce
  Hususi hayatımızı, içtimai müesseselerinin ve hukukumuzu inancımıza ve kadim değerlerimize göre tesis ve müessir hale getirmek gerekir. Aile ve içtimai hayatımız huzura, refaha ersin.
 • aliali9 gün önce
  he memlekette iş bitti kimin kimle yattığı kalktığı sorunu kaldı geriye.Sana ne birader hatta bana ne.Sanki suç sayıldığında farklı şeyler olacak.Diyelim ki suç?Sayaç mı takıcaz insanlara nerden anlıycaz kimin kimle beraber olduğunu ? Engelleyemeyeceğin şeyleri ne yaparsan yap engelleyemezsin.
 • şenay doğanşenay doğan9 gün önce
  eğer zina meşru bir iş olsun diyorsanız niye evleniyorsunuz evlilikten murad ırzı muhafazadır insan kendisinin ve eşinin ırzını korumak için evlenir daha doğrusu allahın insandan beklentisi budur ahmet mi diyeceğim abi mi diyeceğim bilemediğim için ahmet bey diyorum benim ahmet beyden farkım bu işi kanunun değil allah aşkının ve korkusunun halletmesidir allaha emanet olun
 • memet Çepnimemet Çepni9 gün önce
  zinanın suç olmasını istemeyen kafirdir islamda harama helal demek insanı kafir yapar heleki büyük günahlardan olan zinayı suç olarak görmeyen zihniyet onu helalleştiriyor demekki bunlar kafir dinsiz imansız aile yapısını bozmak nesli çürütmek isteyen münafık güruhu uyanık olmak lazım
 • abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddinabdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin9 gün önce
  abuk subuk konusmayi birak da, dört kadinla evlenmek Zina sucuna girer mi?.. Önce bunu bir anlat!
 • HakanHakan9 gün önce
  Peki zina suç olursa bir kadın aldatıldığını nasıl kanıtlayacak kanıtlasa bile eline ne geçeçek ?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Aralık 2018