Sahra Çölü'nden havalandı! Türkiye'ye geliyor

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Sahra çölünden havalanan tozların hafta boyunca etkili olacağını söyledi.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 15:54
Sahra Çölü'nden havalandı! Türkiye'ye geliyor

Meteoroloji uzmanlarından Türkiye geneli için yeni bir uyarı geldi. İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros çöl tozunun hafta boyunca yurt genelinde etkili olacağını açıkladı. Toros, "Atmosferik model sonuçlarına göre çöl tozu hafta boyunca batı illerinden başlayarak tüm Türkiye'de etkili olacak. Yağış alan bölgelerde çamurlu yağmur ile etkisi daha fazla görülebilecek." dedi.

Çöl tozları Türkiye semalarına ulaştı

Toros, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımı değerlendirmelerine göre 3-4 bin kilometre uzaklıktaki Batı Afrika başta olmak üzere sahra çölünden havalanan çöl tozlarının Türkiye semalarına ulaştığını anlattı.

Çamurlu yağmur ile daha etkili olacak

Çöl tozunun batı bölgelerinden başlayarak hafta boyunca tüm Türkiye'de etkili olacağını dile getiren Toros, "Atmosferik model sonuçlarına göre çöl tozu hafta boyunca etkili olacak. Yağış alan bölgelerde çamurlu yağmur ile etkisi daha fazla görülebilecek." ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Mayıs 2019 Pazartesi 15:54

YORUM YAZ

  • Herkes KonuşacakmışHerkes Konuşacakmış1 ay önce
    Hastalıktan iyileşemedik daha, bu çöl tozları aylar süren üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açıyor. Dirençli virüs taşıyorlar. Afrikanın yerleşik mikropları ülkemize geliyor. 500mg antibiyotiklerle geçmiyor. Farenjit ve sinüzit yapıyor. Sekresyonu arttırıyor. Ülkede açıklama yapacak doktorlar olmadığı için ben açıklama gereği hissettim. Yazan: Mühendis.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019