Seçim 2019 Sayfası

Sağ iktidarda sol müfredatta

Özellikle 6. ve 7. sınıf Türkçe ders kitaplarında, sol tandaslı yazarları ünitelerine alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Müslüman Anadolu milletinin sesi olan düşünürlere yer vermemesi büyük tepki çekti. Müfredatla ilgili Akit’e konuşan eğitim uzmanları, MEB’i yanlıştan dönmeye davet etti.

09 Kasım 2018 Cuma 11:12

HAKKI BİLİR / İSTANBUL

Akit’in, “Ders kitaplarında laikçi istila” başlıklı manşet haberi kamuoyunda büyük ses getirdi.

6. ve 7. sınıf Türkçe ders kitaplarında, marjinal grupların göklere çıkardığı yazarlara sayfalarca yer veren Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Türkiye’nin ruh hamurunu yoğuran düşünürlere yer vermemesi infialde neden oldu. Gencecik beyinlerin, solcu yazarların biyografilerine ve eserlerine adeta maruz bırakıldığı müfredata eğitimcilerden tepki geldi. Uzmanlar, MEB’in bu yanlıştan dönmesi gerektiğini kaydederek, milletin değerlerine sahip çıkan isimlere yer verilmesi gerektiğini belirtti.

Değerlerimizin yer alması elzemdir

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Başkanı Ecevit Öksüz, eğitim konusunun milletin değerlerinden uzak bir bağlamda değerlendirilemeyeceğini belirterek, “Bizim toplumsal kodlarımız ve tarihi birikimimiz, istikbalimizin köklerde olduğunu vadeder. Bu bağlamda değerlendirdiğimizde bizim millet olarak eğitim sistemimiz içerisinde kendi kültürümüz, medeniyetimiz ve değerlerimizin yer alması bir ihtiyaç değil bir zorunluluktur” dedi. MEB’in müfredatının Anadolu insanının değerleriyle çatışmaması gerektiğini kaydeden Öksüz, “Eğitim sistemimizin içerisinde, bizim kültür ve medeniyetimize savaş açmış kimliklerin ve kişilerin bir eğitim materyali olarak bulundurulması milletin değerleriyle çatışan bir durumdur. Biz o unsurlara onların dünya görüşünü tanıma amaçlı yer verebiliriz. Onun yeri de orta öğretim değildir. Daha çok yüksek öğrenim kurumları olabilir” ifadelerini kullandı.

MEB gözden geçirecektir

MEB’in müfredatı tekrar gözden geçireceğini umduklarını belirten Öksüz, “Meseleye bu perspektiften baktığımızda kültür ve medeniyetimizle çatışan kişilerin müfredatta yer alırken, bizim hem bu dünyamızı hem ahiretimizi inşa ve ihya edecek kişilerin yer almaması kabul edilebilir değildir” şeklinde konuştu. Eğitimde objektif doğruların önemine de değinen Öksüz, “Bu milletle çatışan bir müfredat var ise, bu yanlış telafi edilecektir. Eğitimin objektif doğruları ne ise gençlerimiz onunla bir araya getirilecektir diye değerlendiriyorum” dedi.

Batılı beyin istemiyoruz

Eğitimci yazar Ercan Çifci, milletin evlatlarının Batılılaşmış kafalarla zehirlenmemesi gerektiğini kaydederek, “Millet artık evlatlarını Batılılaşmış beyinlere terk etmek istemiyor. Milletin değerleri ile alay etmiş, inancına hakaret etmiş ve milletin yaşam tarzını aşağılamış yazar, şair ve aydınları ders kitaplarında görmek istemiyor” dedi. Müfredatta estetik değerin önemine atıfta bulunan Çifci, “Estetik ve sanat değeri olmayan fakat sadece ideolojik gaye ve gayretlerle aydın diye pazarlanan bu kişiler bilhassa 2000’den önce kapılandıkları bu yuvalarda yıllardır besleniyorlar. Oysa inanılmaz bir birikime sahip köklerine sımsıkı bağlı, milli edebiyatçı ve şairlerimiz mevcut. Hem vatana dost hem millete dost bu aydınlar adı geçen sebeplerden dolayı gençlerin zihninde yeterince yer bulamamaktadır." diye konuştu

Akit dikkat çekmişti

Akit önceki gün, “Ders kitaplarında laikçi istila” başlıklı haberini manşetten vermişti. Söz konusu haberde şu ifadeleri kullanmıştı: “Marjinal gruplar tarafından şişirilen solcu isimlere 6. ve 7. sınıf Türkçe ders kitaplarında boy boy yer veren Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB); yüzlerce şiiri bulunan İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u üstün körü geçiştirirken, Müslüman Anadolu milletinin sesi olan şair ve yazarlara ise hiç yer vermediği ortaya çıktı. Komünist yazarların hem fotoğraflarının hem biyografilerinin hem de eserlerinin yer aldığı ders kitaplarında mütedeyyin şairlere ise çok kısa değinildiği belirlendi.

 

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Kasım 2018 Cuma 11:12

YORUM YAZ

 • Metin UyulanMetin Uyulan5 ay önce
  TRT de aynı durumda Sabah Akşam Evim Propagandası.
 • cccccc5 ay önce
  Ayrıca bol keseden atanlara sesleniyorum. Unutmayın nasılsanız öyle yönetilirsiniz. Öyle haberlere yorum yapmakla İslam gelmez kardeşim tepkin tam olsun. Her Müslüman karma eğitim istemyorum diye MEB'ına talepte bulunması farzdır. Gönderme kardeşim çocuğunu okula bak bakalım her şey nasıl düzeliyor. Ayrıca karma öğretmene de karşıyım. Laik müfredat istemiyorum de kardeşim korkma.https://www.cimer.gov.tr/şikayetini ve talebini MEB i seç ve bildir.
 • cccccc5 ay önce
  Çok basit laik düzen den kurtulmak ama Müslümanlarda bu düzenden kurtulma çabası yok. Göndermezsen çacuğu okula baktılar ki olmuyorkarma eğtim de kalkar laik müfredatta. Herkes karma eğitim ve laik müfredattan şikayetçi ama faliyet yok diploma uğruna göz göre gre Müslüman çocukları zehirleniyor. Hanginiz bu durumu devletin üst kademelerine taşıdı. ???Konu ile ilgili cimere yazınız şikayetinizi.https://www.cimer.gov.tr/bakanlık olarak MEB. seçin.
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU5 ay önce
  SEÇİMLER PALAVRA.ÜLKEM BİR TÜRLÜ MİLLİLEŞMEDİ.14YILDIR BU HÜKÜMET İKTİDARDA.REİS SAĞLAM OLABİLİR AMA SADECE REİSLE OLMUYOR.
 • ARİF HİKMET TOSUNARİF HİKMET TOSUN5 ay önce
  Eğitimin kendisi milli olmadığı için böyle devşirme bir model ortaya çıkıyor.maalesef
 • MusaMusa5 ay önce
  Ya işte böyle..Merhum Erbakan Hoca iktidar olmak muktedir olmak değildir derdi.Muktedir olmak cesaret,basiret ve feraset işidir.Batı taklitçisi olan hangi iktidar muktedir olabilir ki.İktidar sende ama kudret her zaman başkasında olur.
 • AhmetAhmet5 ay önce
  Ona bakarsanız, ak parti iktidarda ama Perinçekçi ulusal solcular, fetöcü bahanesi ile namazlı niyazlı dindar insanlarımızı ordudan, emniyetten sıfıra indirecek gibi geliyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan senin için bürokraside çok çile çektim ve görevden aldığın kişi de parti kurarken, seni destekledim diye dışlandım, hor görüldüm, mağdur edildim. Hakkımı helal etmiyorum. Beni boşverin aldığım duyumlara göre ulusal solcular fetücü olmayan dindar insanları emniyetten, ordudan fetö bahanesi ile temizliyormuş. Lütfen bu olaylara el atın ve gerçek payı hususunda araştırma ve inceleme yapın. Yetkinizini kullanın. Bu ülke sola oy vremedi ki emniyetten, ordudan dindar insanlar temizlensin.
 • elifelif5 ay önce
  Batılı doğulu düşünme nasıl oluyor? doğru nasıl saptırılıyor arabın ahlaksızlığımı hırsızlığı katilliğimi yazılsın
 • karamanlıkaramanlı5 ay önce
  meb diğer yanlışlardan dönmekten buna sıra mı geliyor? fatih projesi, el yazısı, sınav sistemleri, özel okul teşvik...aslında öğrenciler olmasa ne yönetiriz diyorlar da....
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş5 ay önce
  durmak yoookkk uyumaya şey çalışmaya devvaaammm
 • OSMANOSMAN5 ay önce
  İKTİDARDA OLAN KENDİNE GÖRE EĞİTİM Mİ YAPTIRSIN
 • RagıpRagıp5 ay önce
  Bu Timav başkanı Ecevit öksüz değil miydi, eleştirdiği bu sistemi kuran partiden geçen dönem aday adaylığı başvurusu yapan. Hayrola?!!
 • denizdeniz5 ay önce
  ?İktidarda kim olursa olsun ,doğru bit tane değil mi ?
 • ihsanihsan5 ay önce
  bu müfredat daima gayrimilli sorun oluyor kimler mesulse atın onları
 • Atila SARUHAN Atila SARUHAN 5 ay önce
  Aferin AKİT'e işin Temeine inmiş.... MİLLİ ŞUUR'un ilk vasfı TEMEL EĞİTİM'dir. Teşekkürlerimi arz ediyorum.
 • HabibHabib5 ay önce
  Neler oluyor anlamak mümkün değil
 • Dalman Dalman 5 ay önce
  Kimmiş bu müslüman anadolu düşünürü?mesela ampulü bulan hasan edison hazretlerimi yada motor bulan ismail ford mü?Daha yeni bir anadolu düşünürü olan fetö den kurtulduk.naksibendi düşünürü çetonunmu kucağına oturalim.sag ve din gözlüğünü çıkarıp evrensel gözlükle bakalım lütfen.
 • AkpartiliAkpartili5 ay önce
  Mhafazakar Demokratlar, Müslüman/Muhafazak oyları ile iktidarda fakat Milli Eğitimin başında "köy enstütilerinin kapatılması yanlış oldu" diyebilen bir kemalist var!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019