• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya’yı zora sokacak Libya iddiası! Fotoğraflar yayınlandı

ABD, Libya’yı ele geçirmeye çalışan terörist Hafter’e destek veren Rus paralı askerlerin, sivil yerleşim bölgelerine mayın döşediğini söyledi. Rusların mayınlarına ait görseller de paylaşıldı.

Yeniakit Publisher
2020-07-16 11:42:00 -
Rusya’yı zora sokacak Libya iddiası! Fotoğraflar yayınlandı

ABD'nin Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Libya'da savaşan Rus paralı askerlerin başkent Trablus ve çevresine mayın ve patlayıcı düzenekler döşediğini öne sürdü.

AFRICOM'un açıklamasında, geçen Haziran ayının ortasından beri Trablus'un dış mahallelerinin çevresine ve doğudaki stratejik Sirte kentine uzanan yol boyunca "rastgele bubi tuzakları ve mayınlar yerleştirildiğini" ortaya koyan doğrulanmış görüntüler olduğu belirtildi.

AFRICOM, mayın ve diğer patlayıcıların Libya'ya Kremlin destekli özel güvenlik şirketi Wagner Grup tarafından sokulduğu değerlendirmesinde bulundu.

"Sivil ölümlerinden sorumlular"

Trablus'taki bir yerleşim bölgesinde bulunduğunu belirttiği el yapımı patlayıcıların fotoğraflarını da Twitter hesabı üzerinden yayınlayan AFRICOM, operasyonlar direktörü Tümamiral Bradford Gering'e atıfla "Wagner Grubu'nun sorumsuz taktikleri, çatışmaları uzatıyor. Bu taktikler aynı zamanda, gereksiz acılardan ve masum sivillerin ölümünden sorumludur. Rusya'nın onları durduracak gücü var, sadece iradesi yok" ifadesini kullandı.

"Masum sivillerinden ölümünden sorumlular"

DW'nin haberine göre AFRICOM'un istihbarat şefi Tuğamiral Heidi Berg, "İstibarat ve görüntüler ışığında yapılan değerlendirmeler, Rusya'nın nasıl Libyalıların işlerine müdahale etmeye devam ettiğini gösteriyor. Wagner Grubu'nun kara mayınlarını ve bubi tuzaklarını pervasızca kullanımı, masum sivillere zarar veriyor" dedi.

Türkiye de Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birliklerle savaşan terörist Hafter güçlerinin ve Wagner Grubu bünyesindeki paralı askerlerin son dönemde cephede aldıkları yenilgilerin ardından başkent çevresinden çekilirken geride çok sayıda mayın ve patlayıcı bıraktığını belirtiyordu. Libya'da UMH'ye destek veren Türkiye, söz konusu bölgelerdeki mayın ve patlayıcıların TSK'ya bağlı ekiplerce imha edilmeye çalışıldığını duyurmuştu.

Wagner Grubu'nun Libya'daki varlığı

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarına göre, Wagner Grubu, Hafter güçlerinin UMH kontrolündeki Trablus'u ele geçirmek için gerçekleştirdiği operasyona şu ana kadar 800 ile bin 200 paralı askerle destek verdi. BM uzmanları, şirketin bazı savaşçılara ödediği maaşın bin 500 doları bulduğunu belirtiyor.

Moskova, Libya'daki savaşa dahil olduğu yönündeki suçlamaları reddediyor. ABD ordusu geçen ay da Moskova'yı Rus paralı askerlere destek vermek için Libya'ya 14 MiG-29 savaş uçağı göndermekle suçlamıştı. Rusya bu iddiayı da "dezenformasyon" olarak nitelendirerek yalanlamıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatandaş

Siyonist abd en az rus ayısı kadar sen de zalim sin
 • Yanıtla

KAYSERİLİ

Birleşmiş Milletlerin daimi beş üyesinin hiç birinde utanacak sıkılacak yüz yok !!!! Hele ABD, ÇİN ve RUSYA . Dünya henüz bu beşten büyük olamadı. Dünyanın baş beş belası. Ama ümitliyiz. Allah elbette nurunu tamamlayacak. Küfür düzeni yıkılacak
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı