• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya'dan flaş açıklama: Türkiye ve İran ilgi duyuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ'daki yeniden yapılandırma sürecine ilişkin konuştu. Lavrov, "Türkiye, İran ve Rusya ile diğer ülkeler, Dağlık Karabağ ekonomisinin harekete geçirilmesi konusuna ilgi duyuyor" dedi.

Yeniakit Publisher
2021-01-26 17:03:00 -
Rusya'dan flaş açıklama: Türkiye ve İran ilgi duyuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye, İran ve Rusya ile diğer ülkelerin Dağlık Karabağ ekonomisinin canlandırılmasına ilgi duyduğunu belirtti.

Moskova'da bir araya gelen Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in gündeminde yıllar süren çatışmaların ardından Kasım 2020'de askeri faaliyetlerin sonlandırıldığı Dağlık Karabağ'daki son durum vardı.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, "İran'ın bu projelere dahil olmak isteyeceğinden şüphemiz yok. Rusya da, ekonomi ve ulaşım önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik mutabakatlardan doğan çabalara doğrudan katılım sağlayacak. Bu konuda somut adımlar atıldı, Rusya, İran ve Azerbaycan başbakan yardımcıları düzeyinde, yakında ilk toplantısını yapacak olan üçlü mekanizma kuruldu. Rusya, İran ve Türkiye'nin yanı sıra bölge ekonomisinin canlandırılmasına katılmak isteyen birçok ülke var" ifadelerini kullandı.

Lavrov, son dönemde Rusya, Türkiye ve İran'ın yeni gerçeklikten yola çıkarak bölgede yeni ilişkiler kurma çabası göstermeleri yönündeki inisiyatiflerin daha sık dillendirildiğine dikkat çekti. Rusya Dışişleri Bakanı, "Bu gerçeklikler, savaşın olmaması ve yeryüzünün bu çok önemli bölümünde normal yaşam önündeki tüm abluka ve kısıtlamaların kaldırılmasını öngören mutabakatların bulunmasıdır" diye vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 11 Ocak'ta Moskova'daki zirvenin ardından kabul ettikleri ortak açıklamada başbakan yardımcıları düzeyinde ortak çalışma kurulmasını ve çalışma grubunun en kısa sürede Karabağ'da ekonominin canlandırılması ve altyapının geliştirilmesiyle ilgili planlar sunmasını kararlaştırmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kavkaz

iyi de rusya olarak bundan sana ne? orası Azerbaycan toprağı, Türk toprağı, Azerbaycan nasıl isterse öyle yapar. Azerbaycan neden savaş boyunca ve şimdi bile düşmanını destekleyen bir ülkeye böyle bir fırsat tanımak zorunda? Azerbaycan'a baskı yapmayı kes rusya. kendini orada daha da bitiriyorsun.
 • Yanıtla

Ankaralı

Rusya bu sefer Ermenistan'ı desteklemedi. Desteksiz atın yazarken. Bu Rusya için de Afganistan için de iyi bir sonuç. Sonuçta kazanacak olan Afganistan ve Rusya. Tabi Türkiye ve İran da katkıda bulunur. Ama İran'a karşı dikkatli olmak gerekir. Ne yaptığı belli olmaz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23