• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Prof. Ulusoy, nafaka düzenlemesinin detaylarını anlattı!

Süresiz Nafakanın düzenlenmesine ilişkin açıklamada bulunan Yazar Prof. Dr. Erol Ulusoy, "Nafakada sürenin; minimum 2 yıl, maksimum 5 yıl olarak düzenlenmesi planlanıyor." dedi.

Yeniakit Publisher
2019-11-02 19:04:00 - 2019-11-02 19:11:20
Prof. Ulusoy, nafaka düzenlemesinin detaylarını anlattı!

 Taha Emre Özdemir   Yeniakit.com.tr  

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinden bilgi aldığını belirten Prof. Ulusoy, "Süresiz nafaka minimum 2 yıl, maksimum da 5 yıl şeklinde düzenlenecek." ifadelerini kullandı.
 
Nafakaya ilişkin son düzenlemenin 31 yıl önce yapıldığını hatırlatan Prof. Ulusoy, "12 Mayıs 1988 tarihinden beri boşanan insanlar kendi yollarına gidemiyor, ömür boyu nafaka bağlanmışsa, ikisinden birisi ölünceye kadar mali yönden birbiriyle bağları devam ediyor. Ama mali yönden, çocuklarıyla ilişkileri dahi çocuklar 18 yaşına geldiklerinde bitiyor." dedi.

‘Ömür boyu ceza’

"Kadınların birçoğu, nafaka kesilmesin diye resmi nikâh yapmadan başka birisiyle yaşıyor, kayıt dışı çalışıyor." diyen Prof. Ulusoy, şunları söyledi:

"Aslında nafakaya ihtiyacı yok, ama sırf boşandığı eşine yük olup, eşinin yeni evliliğinde sorun çıksın diye, nafaka alıyor, ödenmediğinde hemen şikâyet ediyor.
Süresiz nafaka, müebbet, ömür boyu ceza gibi. Her alacağın, hatta suç ve cezanın dahi zaman aşımı varken, devletin vergi alacağı bile 5 yılda zaman aşımına uğrarken, gelin görün ki, nafaka borcu için ne zaman aşımı ne de hak düşürücü süre geçerli."

'Nafakaya siyasi değil toplumsal çözüm getirilmeli'

Süresiz nafakanın hiçbir siyasi parti tarafından seçim vaadi yapılmadığının altını çizen Prof. Ulusoy, "Böylesi daha iyi oldu. Çünkü süresiz nafakaya siyasi değil, toplumsal çözüm bulunmalı." diyerek şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan da seçim vaadi olarak süresiz nafakayı gündeme getirmedi. Bilakis, seçildikten sonra, ilk 100 günlük icraat programında süresiz nafaka ve “çocuk teslimi” sorununa yer verdi. Ama bu konu yargı Reformu Strateji Reformu Belgesi’nde yer almamıştı.

Erdoğan, AK Parti’nin 5 Ekim 2019’da Kızılcahamam’da yaptığı geleneksel istişare toplantısının açılış konuşmasında, ikinci Yargı Paketi’nin süresiz nafaka ve icralık çocuk tartışmalarına son vereceğini söyledi. Mağdurları umutlandırdı."

'Nafaka, evlilik ne kadar sürerse sürsün minimum 2 yıl bağlanacak'

"Aile Bakanlığı yetkilileri, Adalet Bakanlığı ile aralarında nafaka süresinin en az 2 yıl olmasından yana görüş oluştuğunu söylediler. Son anda bir değişiklik olmazsa, nafaka süresi minimum 2 yıl olacak.

Evlilik ne kadar sürmüş olursa olsun, nafaka 2 yıldan az bağlanmayacak. Ama üst süre bakımından iki seçenek arasında tercih yapılacak. Nafakanın maksimum süresi ya 5 yıl olacak ya da nafaka alacaklısının eğitim, yaş, fiziksel ve biyolojik durumunun özelliklerine göre hâkim karar verecek."

Prof. Dr. Erol Ulusoy, nafaka düzenlemesine ilişkin şu önerileri dile getirdi:

1. Süreli nafaka kural, süresiz nafaka istisna olmalı. İstisnai olarak süresiz nafaka bağlandığı hallerde de mahkeme periyodik olarak süresiz nafaka koşullarının devam edip etmediğini araştırmalıdır.

2. Nafaka alacaklısı olan kadının toplum nezdinde güçlendirilmesi için, eğitim ve meslek edindirmede sosyal yardım yapılmalı.

3. Belirli bir oranda engelli ve hükümlü çalıştırma zorunluluğu gibi işverenlere belirli bir oranda nafaka alacaklısı kadın çalıştırma, nafaka alacaklısı kadına öncelik verme zorunluluğu getirilmeli. Çalışmayı reddeden kadının nafakası kesilmeli.

4. Evlilik birliği fiilen kurulmadan boşanan eşler, tazminat dışında nafaka ödememeli.

5. Ortak çocuğu olmayan eşlerin nafaka yükümlülüğü minimum süreli olmalı. Ama biyolojik olarak çocuk yapması mümkün olmayanlar için minimum süreli nafakanın adil olmadığı durumlarda daha uzun süreli nafaka bağlanabilir.

6. Boşanmada eşit kusurlu olanların da en fazla minimum süreli nafaka ödemesi adil olur.

7. Nafaka miktarı, gelir vergisi matrahından düşmeli. Ne bahtsız bir düzenlemedir ki nafaka alan için bu vergiye tabi bir gelir değildir, nafaka veren için de vergi indirimine tabi masraf değildir. Evli olduğu eşi için yaptığı masraflar duruma göre vergiden indirilirken, boşandığı eşine yaptığı nafaka ödemesi vergiden indirilmiyor.

8. Boşanma davalarının süresi de nafakaya süresinin belirlenmesinde dikkate alınmalı. İştirak nafakası alan eşe de iş arama yükümlülüğü getirilmeli.

9. Fiili ayrılık süresi 3 yıldan 1 yıla indirilmelidir.

10. Nafaka yükümlüsü eş yeniden evlenip çocuk sahibi olduğunda, boşandığı eşe ödeyeceği nafakada indirim yapılmalı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mert

şehitlik ve gazilikte islamın terminoljisi kabul edildiği gibi medeni hukukta ve diğer konulardada islamın kuralları neden kabuledilmiyor,nafaka konusuna süreyi azaltarak çoğaltarak çözüm bulamazsınız çözüm belli,
 • Yanıtla

Ömer

Yeter artık kalksın şu nafaka!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23