Poroşenko imzaladı! Devlet kurumlarında Ukraynaca zorunlu oldu

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, devlet kurumlarında Ukraynaca'nın zorunlu hale getirilmesini sağlayan yasayı imzaladı.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 17:11
Poroşenko imzaladı! Devlet kurumlarında Ukraynaca zorunlu oldu

Poroşenko, başkent Kiev'de Ukraynacanın devlet kurumlarında kullanımını zorunlu hale getiren yasayı imzaladıktan sonra açıklamalarda bulundu.

Yasanın Ukrayna halkını birleştirdiğini belirten Poroşenko, "Yeni yönetimin, yasayı dikkatlice analiz ettikten sonra normlarını hayata geçireceğini ve yasayı destekleyeceğini umuyorum çünkü bu Ukrayna devletinin varlığının kilit pozisyonudur." dedi.

Ukrayna dilinin devlet alanında işleyişini belirleyen yasa tasarısı Parlamento Genel Kurulunda 331 milletvekilinden 278'inin oyuyla kabul edilmişti.

Yasaya göre, devlet yöneticileri, milletvekilleri, Merkez Bankası çalışanları, hakim ve savcıların yanı sıra sözleşmeli askerler, eğitimciler ve sağlık kurumları çalışanları görevleri süresince Ukraynaca kullanacak.

Söz konusu yasa özel hayatı ve dini törenleri kapsamıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 17:11

YORUM YAZ

  • KafkasKafkas7 gün önce
    Bu amerikan köpeği hala gitmedi mi? huzurlu ukrayna ülkesini kana boğdu, barışcıl ukrayna milletini öldürdü, şimdi ülkesinde ukraynaca konuşulmasını mı istiyormuş? vay köpek vay, o zaman ukraynalıları amerikalılar için neden öldürdün? sana beyazevde köpek kulubesi bile vermezler şimdi. kaçacak yer ara.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019