• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Özel hastaneler koronavirüs testi yapıyor mu? Özel hastanede korona testi fiyatı

Özel hastanede korona testi fiyatı. Özel hastanelerde koronavirüs testi kaça yapılıyor? Özel hastaneler koronavirüs testi yapıyor mu? Özel hastanelerin yaptığı test koronavirüs testi mi? soruları vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte vatandaşlar, özel hastanelerde virüs testi yaptırıp yaptıramayacağını soruyor, kimi vatandaşlar özel hastaneye ya da özel laboratuvara gidip, parasını ödeyerek, test yaptırabiliyor mu? sorusunu soruyor. Peki özel hastaneler koronavirüs testi yapıyor mu? Özel hastanelerin yaptığı test koronavirüs testi mi?

Yeniakit Publisher
2020-03-29 13:10:00 - 2020-03-29 13:24:23
Özel hastaneler koronavirüs testi yapıyor mu? Özel hastanede korona testi fiyatı

Özel hastaneler koronavirüs testi yapıyor mu? Özel hastanelerin yaptığı test koronavirüs testi mi? soruları vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte vatandaşlar, özel hastanelerde virüs testi yaptırıp yaptıramayacağını soruyor, kimi vatandaşlar özel hastaneye ya da özel laboratuvara gidip, parasını ödeyerek, test yaptırabiliyor mu? sorusunu soruyor. Peki özel hastaneler koronavirüs testi yapıyor mu? Özel hastanelerin yaptığı test koronavirüs testi mi?

Hürriyet yazarı Noyan Doğan bugünkü köşesinde Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat’a özel hastaneler koronavirüs testi yapıyor mu? hemen sonuç veren hızlı tanı kitlerinin özel hastanelere dağıtılıp dağıtılmadığını soruyor ve Bahat’ın koronavirüs testlerine ilişkin önemli açıklamaları oluyor. İşte o söyleşinin bazı bölümleri: “Koronavirüs tespiti için iki test var. Biri, PCR testi denilen, virüsün DNA’sına bakan test. Bunun kapasitesi günlük 3 binmiş, yeni yeni 5 bine çıkmış. Özel hastaneler bu testi yapıyor, aldığı örnekleri devletin belirlediği laboratuvar merkezlerine gönderiyor. Bunun kontrolü tamamen devlette ve bunun için vatandaştan bir ücret alınmıyor. Testin sonucu 5-6 günde çıkıyor. Reşat Bahat, “Yeni testlerle bu süre 48 saatte çekilecek” diyor.

“Koronavirüs testinin kazanç kapısı olması engellenmeli”

Koronavirüs tespiti için ikinci test ise, herkesin konuştuğu test. Bu testi özel hastaneler yapıyor. Ancak doğruluk payı yüzde 80’lerde ve test, o anı gösteriyor; bir saat sonra ya da bir gün sonra ne olur bilinmez. Reşat Bahat, bu testle ilgili şunları söylüyor: “Vatandaş geliyor, ‘çocuğumun ateşi yok ama öksürüyor, korona var mı yok mu, gece rahat uyuyayım, doktor’ diyor. Vatandaşa bu testin gereksiz olduğunu, doğruyu göstermediğini söylüyoruz, ama yine de istiyor. Bu testin fiyatı en fazla 250 lira. Devlet bu testi karşılamıyor. Herkes de bu testi yaptırmak istiyor. Bunun kazanç kapısı olması engellenmeli.”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı