Otomotiv devi yeni fabrikası için Türkiye ile Bulgaristan arasında seçim yapacak

Otomotiv devi Volkswagen'in, yeni fabrikasının nerede kurulacağı konusunda son kararı bekleniyor. En güçlü iki adayın Türkiye ve Bulgaristan olduğu belirtiliyor.

13 Nisan 2019 Cumartesi 13:10
Otomotiv devi yeni fabrikası için Türkiye ile Bulgaristan arasında seçim yapacak

Yeni fabrikası için yer arayışında olan Alman otomobil üreticisi Volkswagen'ın (VW) Türkiye veya Bulgaristan arasında seçim yapacağı belirtiliyor.

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) edindiği bilgilere göre, kararın henüz verilmediği, konunun Nisan ayı sonunda VW Denetleme Kurulunun toplantısında ele alınacağı, kesin kararın Denetleme Kurulunun Kasım ayında yapacağı toplantıda verileceği kaydedildi. 

İki ülkede maliyetler düşük

Haberde, her iki ülkede de personel giderlerinin Almanya'ya kıyasla düşük olduğu bu nedenle iki ülke arasındaki yarışın sonucunun açık olduğuna işaret edildi. Milyarlarca euro tutarındaki yatırıma ilişkin VW'den açıklama yapılmadı.

Satış değil yatırım da isteniyor

Diğer yandan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, otomobil dergisi Automobilwoche'ye verdiği demeçte, "Türk kamuoyu VW'nin ülkeyi sadece bir satış pazarı olarak görmesini istemiyor, burada üretim yapılmasını da bekliyor" dedi.

Türkiye'nin şansı yüksek

Derginin haberine göre, mevcut nitelikli işçiler ve dağıtım yapısı açısından Türkiye'nin şansının yüksek olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra VW, Türkiye'deki Ford fabrikalarında minibüs üretilmesi konusunda Ocak ayının ortasında anlaşmaya varmıştı.

Diğer seçenek Bulgaristan

Alman otomobil üreticisinin seçenekleri arasında bulunan Bulgaristan da, yeni fabrikanın ülkede açılmasını umuyor. DPA'nın edindiği bilgilere göre, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Nisan ayı başında Sofya'ya ziyareti öncesinde VW'den bir heyet başkentte incelemelerde bulundu. Yatırımın planlandığı ülkedeki koşulların VW'nin alacağı kararda etkili olacağı belirtiliyor.

44 milyar euro yatırım yapacak

VW, geçen yıl Kasım ayında elektrikli araçlar, otonom sürüş ve dijital teknolojiler için gelecek beş yıl için 44 milyar euro yatırım yapılacağını açıklamıştı. Bunun yaklaşık 30 milyar eurosunun elektrikli araçların geliştirilmesi için ayrılacağı belirtilmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Nisan 2019 Cumartesi 13:10

YORUM YAZ

 • SinanSinan1 ay önce
  Bu Almanlara inanıp inşaAllah yerli otomobil den vazgeçilmez.Yerli otomobil işi çıkınca bu yalanlar hep aynı şekilde gündeme geliyor.Siz bari bu yalanları haber yapmayın
 • AnkaralıAnkaralı1 ay önce
  Meyyid yem yemekten kafanı biraz yukarı kaldır dünyaya bir bak, ülkene bak. O zaman sen de gerçekleri görürsün.
 • meyyidmeyyid1 ay önce
  ne secimi yapacak.seçimi biz yaptık ve ankara ve istanbulu zillete verdik.adam istikrar varsa ben varım diyordu seçimden önce.istikrar yoska adam durur mu.en önemli 2 kale gitmiş.tüm türkiye ye bakmıyor adam fabrika kuracağı şehre bakıyor..nokta.
 • HACI HACI 1 ay önce
  Bulgaristan'a Türkiyeyi kıyaslayacak zekaya sahip değilseler gitsinler Bulgaristan da kursunlar
 • AliAli1 ay önce
  Bizim tomafilller İMZA markasina dondu.
 • ArnavutArnavut1 ay önce
  Bulgaristan'da üret ,Türkiye'ye sat,bulgar faydalansın.Olmaz öyle şey.Türkiye seksen milyonluk pazar.Eğer bulgaristan ı seçerlerse volkswagen'e extra vergi getirilmeli.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019