Seçim 2019 Sayfası

Onun 2-3 yaşına kadar uyurken altını ıslatması normal

Danimarka Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Norgaard’a göre çocuklarda uykuda işeme 2-3 yaşlarına kadar normal.

06 Aralık 2018 Perşembe 20:27
Onun 2-3 yaşına kadar uyurken altını ıslatması normal

Bu yaşlardan sonra devam ederse mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor. "Yapılan araştırmalar bunun tamamiyle fizyolojik bir rahatsızlık olduğunu gösteriyor. Çocuklarda "ADH" adı verilen bir tür çiş tutucu hormon, geceleri gündüze nazaran iki misli seviyeye çıkıyor. Çocukta bu hormon eksik olduğunda idrarını kontrol edemiyor ve gece tam işeme yapıyor. Aile bunu bilmiyor, çocuğun sıkıntısını psikolojik zannediyor. Halbuki basit bir ilaç tedavisi ile sorun kolayca hallolur" diyor Profesör.

Ülkemizde ilkokul çağındaki 7 çocuktan birisi gece altına işiyor. Bazen bu durum yetişkin çağı dediğimiz 17-18 yaşlarına kadar devam edebiliyor. Yine araştırmalar daha çok erkek çocukların gece altlarına işediğini gösteriyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 20:27

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Nisan 2019