Ömer El Beşir hakkında flaş gelişme

Sudan Başsavcısı Velid Seyyid Ahmed, ülkenin devrik lideri Ömer El Beşir'in önümüzdeki hafta hakim karşısına çıkacağını duyurdu:

16 Haziran 2019 Pazar 19:32
Ömer El Beşir hakkında flaş gelişme

Sudan Başsavcısı Velid Seyyid Ahmed, Hartum’da düzenlediği basın toplantısında, devrik lider Ömer El Beşir dönemindeki yolsuzluk davalarının soruşturulduğunu ve eski rejimin sembollerine karşı 41 dava açıldığını ifade ederek, prosedürlerin önümüzdeki hafta tamamlanacağını ve Beşir’in hakim karşısına çıkacağını söyledi.

Sudan Başsavcısı Velid Seyyid Ahmed, devrik lider Ömer el-Beşir'in yakında hakim karşısına çıkacağını açıkladı

Sudan Başsavcısı Ahmed, Hartum'da düzenlediği basın toplantısında, Beşir dönemindeki yolsuzluk davalarının soruşturulduğunu ve eski rejimin sembollerine karşı 41 dava açıldığını ifade ederek, prosedürlerin önümüzdeki hafta tamamlanacağını ve Beşir'in hakim karşısına çıkacağını söyledi.

"Tartışmalı bir meseledir"

Başkentin merkezindeki oturma eylemlerinde yaşanan olayları görüşmek üzere Askeri Geçiş Konseyi (AGK) toplantısına davet edildiğini belirten Velid Seyyid Ahmed, “Oturma eylemi bölgesinin dağıtılması konusu tartışmalı bir meseledir. Bu konuda incelemelerimizi ve görüşmelerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Ülkede 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu, 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Sonraki süreçte ordu bünyesinde kurulan Askeri Geçiş Konseyi, 3 yılın sonunda seçimlerin yapılacağını duyurmuştu. Buna rağmen Sudan'da bir grup yönetimin bir an önce sivillere devredilmesi çağrısı yapıyor.

Askeri Geçiş Konseyi, devrik lider Beşir ve ona yakın çok sayıda üst düzey ismin başkentteki Kuber Hapishanesi'ne konulduğunu açıklamıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Haziran 2019 Pazar 19:32

YORUM YAZ

  • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
    Düşmanlık ancak Allah içindir. ve Allahın hükümlerinin çiğneniyor olduğundandır ki bu ancak küfür suçuyla olabilir. ve darbeye sebep de bu büyük günahlar olabilir. Ekonomik durum ise en adi bahanedir ki. Ekonomi denilen belkide dinde geçerli olmayan ve hesabı verilemeyecek kağıt para üzerinden dönen fasit ve kirli bir hale dönmüştür. ve şeytanların kullandığı bir araca dönmüştür. sabır ve temize yönelmekten başka çare yoktur. bu hırs mı dünya makamı elde etmemi kafirin ve şeytanın bir tezgahı mı yoksa bölünmeyin çekişmeyin emrine itaatsizlikten gelen Allahın hükmü olan elden gitme ve musibete uğramamı Allahın ipine sarılın ve haksızlıktan haksız can almadan sakının adaleti ise Allahın hükümleriyle ondan sakınarak verin ve gizli düşmanlara karşı tedbir alın.
  • Mert kayaMert kaya1 ay önce
    Ah be besir baba gidecektin.fazla tatli geldi koltuk .bari emekli olup baska ulkeye yerlesseydin.nerden geldin sonucda secimle gelmedin .elindeki gucle geldin eyvallah iyi adamsin lakin nasil geldigini unutmadan hizmetse hizmet yaptin birakacaktin.su insanlar amma riks aliyorlar vebal sorumluluk 70 yasina kadar yonettin kapasite bu bukadar deyip birakacaktin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Temmuz 2019