• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Narsist ne demek? Narsizm nedir? Narsist kişilerin özellikleri nedir? Masumiyet dizisiyle gündeme geldi

Ahlaksız dizileri yayınlayan FOX TV’nin Masumiyet dizisinde bir terim gündeme geldi. Narsist ne demek? Narsizm nedir? gibi terimlerin ne olduğu merak uyandırdı. İşte detaylar…

Yeniakit Publisher
2021-04-15 11:49:00 -
Narsist ne demek? Narsizm nedir? Narsist kişilerin özellikleri nedir? Masumiyet dizisiyle gündeme geldi

Amerika destekli FOX TV’nin yeni projelerinden biri olan Masumiyet dizisi toplum tarafından ilgi çekmemeye devam ediyor. Kadın istismarı üzerinden piyasa sürülen dizide en son kadroda olan Hülya Avşar’ın yüzüne uygulanan filtre dalga konusu olmuştu.

FOX’un ahlaksız dizilerinden olan Masumiyet dizisiyle gündeme gelen narsizm araştırılmaya başlandı.

NARSİST NE DEMEK?

Peki narsizm nedir? Narsist kişilerin özellikleri nedir? Narsist kişiler nasıl anlaşılır? İşte özseverlik veya narsisizm ile ilgili merak edilenler…

Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendi bedensel ve/veya zihinsel benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanır. Kelime kökeni Yunan mitolojisinde bir kahraman olan Narkissos'dan gelir.

Narsist insanların özellikleri nelerdir?

Narsist insanlar genelde kendisine tapması olarak da bilinir. Narsizm, kişinin kendine sınırlar ötesi bir hayranlık duyması ve hatta kendine tapmasıdır. Bu kişiler başka insanların kendisine hizmet etmek için var olduğuna inanırlar.

Eleştirilmeyi kabul etmezler çünkü mükemmel ve kusursuz olduklarına inanırlar. Başarı, güç, güzellik gibi olumlu kavramları sonsuz şekilde kendilerinde toplamayı isterler.

Diğer insanların kendilerine hayran olmasını ister ve hayran oldukları sanrısına kapılırlar.

Yetkinlikleri olmayan konuda bile sorumluluk almaktan geri durmazlar; çünkü yetkinlikleri olmayan bir konu olmadığına inanırlar. Narsistlerin bir aşamadan sonra tedavi almadan yaşamlarına devam edebilmesi mümkün değildir; çünkü bu bir hastalıktır.

Narsist insanlar sevebilir mi?

Narsistlerin kendilerine olan sevgisi bile kendilerini idealize etmelerine dayanmaktadır. Kendilerini oldukları gibi sevip, kabul edemezler. Ancak kendilerinin zihinlerindeki daha üst bir versiyonunu kabullenebilirler, kendilerini özel görmeleri bundandır.

Narsist iyileşir mi?

Narsistik kişilik bozukluğunun herhangibir ilaç tedavisi yoktur. Narsistik kişilik bozukluğu özellikle dinamik psikoterapiyle iyileşen bir hastalıktır. Narsistik kişilik bozukluğu tedavisinde; bu kişiler terapiye geldiklerinde terapistin kendisini beğenmesini, takdir etmesini ister.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Uğur

Narsizm aslında herkeste belli derecede olan bir özelliktir. Daha fena veya bozulmuş insanlar daha narsist olurlar. 2013'te sözde narsist kişilik bozukluğunu DSM'den (psikologlar ve psikiyatristlerin el kitabından) çıkaracaklardı, ama bu sözde kişilik bozukluğu üzerinden para kazanan narsist :-) akıl sağlığı uzmanları yaygara kopartıp bunu yaptırmadı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23