MHP’den Barolar Birliği’ne tepki: Nafaka düzenlemesine kesin ihtiyaç var

MHP'nin süresiz nafakanın sınırlandırılmasına yönelik yasa teklifini hazırlayan Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Türkiye Barolar Birliği’nin “Yoksulluk nafakasında yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yoktur.” açıklamasını eleştirdi ve “Çözüm üretmemiz lazım. Yani değişiklik yapmayalım, böyle devam etsin demek bence bir çözüm değil ve sorunu çözmüyor.” dedi.

16 Mayıs 2019 Perşembe 22:02

 Mehmet Özmen  yeniakit.com.tr 

Metin Feyzioğlu’nun başkanlığındaki Türkiye Barolar Birliği’nden yapılan “Yoksulluk nafakasında yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yoktur.” açıklamasına bir tepki de MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’dan geldi. Yeniakit.com.tr’ye konuşan Aycan, “Mevcut nafaka yasasıyla hem kadın ve hem de erkek mağdur oluyor. Bu konuda kesinlikle yeni bir düzenleme yapılmalıdır.” dedi.

“Sorun daha da katlanarak gidiyor”

Türkiye Barolar Birliği’nin açıklamasını hak ve adalet bakımından doğru bulmadığını belirten Aycan, şöyle konuştu:

Elbette kadının mağduriyeti devam ediyorsa biz de ‘bu mağduriyet devam etsin’ diyemeyiz. Ama ortada nafaka ödeyenlerin de mağdur olduğu bir durum var. Bu mağduriyetleri giderecek bir çözüm bulmamız gerekiyor. Yoksulluk kadın içinde geçerli, erkek için de geçerli. İşsizlik erkek için de geçerli kadın için de geçerli. O zaman nafaka hükmedilen erkek nafakayı ödeyemiyorsa, işsizse ne olacak? Bu işsizliği nedeniyle ödeyemediği durumlarda her bir ay için 3 ay hapis cezası alıyor. Bu bir sorun değil mi, mağduriyet yok mu? O zaman nasıl yapacağız. Bununla ilgili bir düzenleme yapmayalım diyerek bu sorunu ötelemenin bir faydası yok. Sorunu çözemiyoruz. Sorun daha da katlanarak büyüyor.

“Mutlaka bir düzenleme yapılmalı”

Nafaka konusunda geciktirilmeden bir düzenleme yapmanın zorunlu olduğuna vurgu yapan Aycan, şöyle devam etti: “Bunun adına ister süre koymak deyin, isterse buradaki yaşanan sıkıntıları çözümle adına bir şeyler deyin. Bir süre sınırlaması getirmek hala daha kadının mağduriyeti devam ediyorsa da bu kişiyi devletin güvencesi altına alarak ihtiyaçlarını gidermek lazım. Bizim düzenlememizde kadını mağdur eden bir yaklaşım yok zaten.” diye konuştu.

“TBB’nin yaklaşımı çözüme yönelik bir yaklaşım değil”

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, sözlerini şu şekilde tamamladı:

Bu mağduriyeti bir şekilde gidermemiz lazım. Çözüm üretmemiz lazım. Yani değişiklik yapmayalım, böyle devam etsin, demek bence bir çözüm değil ve sorunu çözmüyor. Sorunun daha da büyüyerek ve daha da karmaşıklaşarak devam etmesi demektir. O yüzden yaklaşımının çözüme yönelik bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 22:02

YORUM YAZ

 • Nejla@[email protected]5 gün önce
  Nafaka düzenlemesinin en kısa zamanda cıkmasını istiyoruz bir kadın olarak benim fikrimde erkekler denyana asıl mağdur erkek oluyor inşaallah tez zamanda çıkar bu yasa nafakaya hayır diyorum...
 • Hamit GüreHamit Güre5 gün önce
  3-5 kadın mağdur diye bütün erkekleri perişan ettiniz yeter artık zaten ülke ekonomik olarak kötü millet evine ekmek götüremiyor siftahsız dükkan açıp kapatıyor eş dosttan borç alarak nafaka ödüyoruz haberiniz var mı? hapis yatmamak için
 • MustafaMustafa5 gün önce
  Kanunlar var ama hep kadınlardan yana karar veriliyor. Bu anlayış yanlış kadın ne yaparsa yapsın mağdur sayılan bir kanun var ülkemizde. Açılan kaç tane nafaka davasında kadının nafakası kaldırılmış baro başkanı bunu açıkla.Açılan kaç davada kadına verilennafaka azaltılmış %1 bile değildir. Erkeğin adı yok esas bu ülkede
 • Mehmet ERDEMMehmet ERDEM5 gün önce
  Baro başkanı ömür boyu her ay maaşının 1/4'ünü hayatını sana zehir eden kadına öde de ondan sonra konuş. Biz keyfe keder eşimizi boşamadık. Erkeğin sırtından kene gibi yaşamak hiçbir insana yakışmaz kimse kimsenin kölesi değil zaten 3 kuruşa çalışıyoruz onuda götürüp kadına veriyoruz biz aç yatıyoruz akşam haberiniz varmı??????
 • zeynel01zeynel015 gün önce
  Elinde tüm yetkileri toplayan iktidar, kendi yaptığı yanlışı düzenltmek için daha neyi bekler, feminist kadınların oyunu kaybetme korkusu mu! ben bu işte başından sonuna kadar art niyet var diyorum.
 • rahmirahmi5 gün önce
  Biz, bizi yöneten siyasiye iradeye istediği tüm yetkiyi verdik, ancak; onlar istanbul sözleşmesi gibi toplumun yapısını dinamitleyen kanunlaşan yasalar için muhalefeti suçluyor, bu akıl tutulmasıdır. bu milletin aklıyla oynamaktadır.
 • nevzat45nevzat455 gün önce
  Hükümet sayısız aile bakanının yerine Sema Maraşlı hanım gibi birini getirip eline yetki vermediği sürece bu iş düzelmez. 3-5 feministin oyu herşeyin önüne geçer oldu ne adalet kaldı, ne de sözü edilebilecek bir aile düzeni.
 • islamislam5 gün önce
  Barolar birliği, tabipler birliği yok mu bunların bir denetçisi? neden hep avrupa birliğinin çıkarlarına hizmet ediyorlar neden denetlenmiyorlar, neden kardeşim sen siyasi partimisin diye biri çıkıp sormuyor.
 • fayik_67fayik_675 gün önce
  Sadece nafaka düzenlemesine takılıp kaldı iktidar onu da başaramadı zaten ama 6284 sayılı kanunun tümüyle değişmesi lazım, aile eşcinsel ve feminist derneklerin çıkarlarına kurban edliyor. Yazık.
 • bilgin_ankaralıbilgin_ankaralı5 gün önce
  Allah Muhammed aşkına soruyorum, aile bakanlığı ne iş yapar, ümmete vatandaşa katkısı nedir? bilen biri varsa yazsın!
 • ahmet yıldızahmet yıldız5 gün önce
  Nafaka düzenlemesi kabak tadı verdi, sene geçti hala bir gelişme yok, hep seçim sonrası deniyor, ama bu ülkede seçim bitmez, muhafazakar kesim, feminsit derneklerin fantezilerine kurban ediliyor.
 • hıdırhıdır5 gün önce
  Sahabe zamanında kadınlar Hz. Peygambere gelerek neden biz boşandığımızda mehir alamıyoruz Erkek boşadığın da alabiliyoruzdiye sorarlar. Hz.Peygamber cevaben eğer böyle olmaz ise kadın bunu geçim haline getirir buyurur. Tam da şimdiki düzen amaç kadını korumak değil erkeği zinaya teşvik etmek. Ve bu konunu uygulayanlar İslamı yaymak ile övünüyor.
 • Ebu Harun Ebu Harun 6 gün önce
  Sevgiyle beraber gidip nafakyı alan kadın bir de bunun üstüne :sen eşek gibi çalış biz se sevfgilimle afiyetle yiyelim, diyenkadın mı mağdur oluyor.. Vesselam
 • Çetin uzuntepe Çetin uzuntepe 6 gün önce
  Bu haksızlık Türk aile yapısını bozmak erkeleri evlilikten uzaklaştırmak için yapılmış bir yasa lütfençıksın artık Bu yasa
 • Çetin uzuntepeÇetin uzuntepe6 gün önce
  Asgari ücretle hem nafakaödeyip hemde yeni bir yuva kurmaimkanı varmı ömür boyu nafaka ne demek eşitlik var kadınlarda çalışıp geçimlerimi sağlayabilirler
 • ŞehbazŞehbaz6 gün önce
  “Devlet, Asker kılıncının şecaatine, kuvvetine ve idarecilerin ve memuriyetin dirayetine ve adaletine istinad eder."Adalet sağlanamadığı ve haksızlıklar ve hukuksuzluklar devam ettiği müddetçe terakkiyatın en ileri safhasınada ulaşılsa, tedenniyat kaçınılmaz olur. Zulüm ve haksızlıklar gayretullaha dokunur ve musibetleri celbeder. Lakin maalesef adaletsizlik ve sefehat almış başını gidiyor. Allah baştakilerin başına akıl versin
 • MuratMurat6 gün önce
  Bir mağdur olarak baronun açıklamasına şaşırdım benle ilgisi kalmamış birine neden zorla para vereyim barolar kokteyl düzenleyeceğini oluşturulacak bir fona maddi destek verebilirler bunlar kime hizmet ediyor anlayamadım
 • AhmetAhmet6 gün önce
  Kadin niye magdur oluyor cunku calismiyor calismayi asla dusunmuyor dikkat edin bosanan kadin calismiyorsa imam nikahiyla bir baskasini bulup kendini baktiriyor buyuk isgucu kaybimiz var ulke olarak Devletimizin bunu ele almasi lazim musluman kadin calismaz diye bir kural yok...
 • KENAN YAKUTKENAN YAKUT6 gün önce
  Rabbim mhp den razı olsun inşaellah tez çıkar bu kanunda bizde rahatlarız
 • Anigzel Anigzel 6 gün önce
  allah bu sorun el atanlardan razı olsun

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019