Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası bir hafta vadeli politika faizi oranını yüzde 24'te sabit tuttu.

12 Haziran 2019 Çarşamba 14:02
Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24'te sabit tuttu.

TCMB tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK'nın, politika faizinin yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtildi.

Dış talebin nispeten gücünü koruduğu, finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş bir seyir izlediği ifade edilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir."

Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, kurulun geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulanarak, PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

Öte yandan AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan 20 ekonomistin 16'sı politika faizinde herhangi bir değişiklik beklemezken, 4 ekonomist indirim olacağını tahmin ediyordu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 14:02

YORUM YAZ

 • METİNMETİN12 gün önce
  Emre Bayındır: Allah kalpleri mühürlenmiş zalimlere hidayet vermez Allah bunları istikametinde daim eylesin Cehennemin dibine kadar yolları var. Putlarıyla beraber helak olurlar inşallah....
 • VadandasVadandas13 gün önce
  Faiz haram harama helal diyemeyizfaizdenkurtulursakekonomi ozaman düzelmeye başlar.
 • ................13 gün önce
  Emre Bayındır yorumcu...Hatayı kendinde ara..Şikayet merci olma..Düzeltici merci ol ve bunu önce kendinden başla...Bu kulağına küpe olsun...Şikayet edersen şikayet edilenler zümresinden bi farkın olmaz..
 • Emre BayındırEmre Bayındır13 gün önce
  Niye ki? Hani faiz haramdı? Hani faiz ekonomiyi mahvederdi? Dünyada %3-5'lerde olan faiz bizde 25. Ki, reel faiz %40 civarında... Güya İslam'ı savunuyormuş gibi konuş konuş, piyasaları allak bullak et, parası olan semirmiş yandaş zenginleri iyice semirt, sonra da dinden diyanetten dem vur. Neyse bu kadar yorum yeter bugünlük. Sizin işiniz bitmiş, okeye dönüyorsunuz da, haberiniz yok. Allah hidayet versin. Allah'ın dinine büyük zararlar verdiniz...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019